Avatar (2009)

Avatar a Technologie

Avatar

USA 2009, režie a scénář: James Cameron, hudba: James Horner, kamera: Mauro Fiore, střih: Stephen E. Rifkin, John Refoua, James Cameron, hrají: Sam Worthington, Zoe Saldana, Sigourney Weaver, Stephen Lang, Joel Moore, Giovanni Ribisi, Michelle Rodriguez a další…

formát: 1.78 : 1 (2K 3-D version, 1.78 : 1 (IMAX 3-D version), 2.35 : 1 (2-D version), 2.35 : 1 (2K 3-D Version, barevný, HD Digital 3D, délka: 162 minut

Film:

   Vzpomínám si na to, jak jsme seděli v drážďanském Neustadtu na balkóně a bavili se s kamarády o posledním Terminátorovi a o zajímavém herci Samu Worthingtonovi. Po pravdě jsem mu řekl, že on byl to nejzajímavější, co se v této nastavované kaši událo. Načež se mě kamarád zeptal, co si myslím o Avatarovi a o čem, že by to mělo být. Tehdy jsem mu s nejlepším vědomím pouze lakonicky konstatoval:,,No, jak znám Camerona, tak to bude filmová pecka, ale že to i dobře prodá a budou na to chodit davy, ale že nemám ani tucha, o čem by to mělo být.“ Čas trhnul oponou a v parném létě o půlnoci se na plátnech objevil první dlouhý 3D foršpan a bylo jasné, že Avatar je TO CO LETOŠNÍ ROK VYVOLÁ DAVOVÉ ŠÍLENSTVÍ.

   První otázku, kterou je nutné si položit pro sledování tohoto filmu je 2D a nebo 3D? Vzhledem k tomu, že při poslední návštěvě IMAXu v Berlíně jsem málem prošel zavřenými skleněnými dveřmi (sklo bylo pěkně vytvrzené), poté, co mi na konci titulků vlétnul do obličeje obrovský šutr ve vesmíru tak, až se mi zatemnělo před očima, jsem byl k 3D poněkud euroskeptický.

   Kvůli vypravěčským schopnostem Jamese Camerona jsem se ale rozhodl pro IMAX v naději, že se nedopustí ničeho z čeho by mi mohlo být blbě. A vyplatilo se. Cameron hraje po celou dobu čistou hru a můžete to brát jako doporučení, protože jízdy na horské dráze a strmé pády od dob mého hlasitého rozplácnutí v Sony centru opravdu nevyhledávám.

   2D nebo 3D jedno jsou, příběh zůstává vždy stejný. Veterán od mariňáků Jake Sully přijme nabídku odcestovat na planetu Pandora, kde až do své smrti pracoval jeho bratr dvojče na vědecko-výzkumném projektu. Pomocí tzv. Avatara, kterého člověk ovládá svou myslí na dálku je potřeba se vetřít do přízně původních obyvatel Pandory kmene NAVI. Pro lidské mariňáky jsou to pěkní divoši střílející šípy napuštěné nervovým jedem, s kterými není rozumná domluva. Hlavním problémem je ale to, že na Pandoře se nachází velmi vzácný kov, kterým by se dal zaplatit celý výzkum a ještě vydělat balík. Ten se nachází pod hlavním sídlem Naviů. Jake Sully společně s dalšími kolegy má za úkol s divochy navázat kontakt, což se mu po dobrodružné náhodě také přihodí. Karty jsou rozdány.

   Dobře, rychle, srozumitelně a jasně. Cameron je zralý filmař, který ví, co chce říct a neustále vymýšlí nové cesty a způsoby jak to říct. Obviňovat ho ze šablonovitosti je nefér. Cameron stojí za scénářem Zvláštních dnů Kathryn Bigelow, které je asi nejvíce přehlíženým vrcholem žánru posledních let a produkoval Soderberghův remake Tarkovského Solaris, o kterém se dá říct cokoliv jen ne to, že je prostoduchým lineárním příběhem.

   Avatar je klasický velkofilm hollywoodského stylu, který v úvodních minutách sází na efekt údivu. Diváky, kteří nemají s 3D filmy zkušenosti naláká při úvodní expozici na všechny možnosti, které médium nabízí. Během prvních scén také představí věcně všechny charaktery tak, že divák ví okamžitě, co od nich může čekat. Přesto samozřejmě dojde i k vývoji postav, který se u filmů jaksi předpokládá, což především české recenze Cameronova opusu vytýkají až má člověk pocit, že někteří byli naposledy v kině ještě v éře němého filmu.

   Scénář Cameron vystavěl s odkazy na svou celou tvorbu, takže dává jasně najevo, že si je velmi jistý v kramflecích ohledně svého postavení v dějinách kinematografie. Využívá motivů dokonce tak markantně, že si dovolil i obsazení Sigourney Weaver z Vetřelců, které mají k Avataru v mnohém velmi blízko. Údajně se prý pokoušel obsadit do role hlavního Mariňáka Michaela Biehna, ale zatrhlo mu to studio, avšak vzhledem ke Cameronově naturelu bych se divil, kdyby v Avataru nebylo pár Naviů i z řad jeho kmenových herců. Hlavním rozdílem mezi Cameronovým velkofilmem a ostatními díly podobného kalibru je v tom, že Cameron umí brilantně pracovat s emocemi a nepodbízí se. Velmi jsem ocenil i občasné vtípky, např. když si Sullyho Avatar popotahuje nepříjemnou šňůrku mezi půlkami, které domorodci běžně nosí a pochopitelně řadu komických dialogů. Pokud se naladíte na vlnu filmu, pak vás možná pobaví i občasné přehrávání padouchů.

   Cameron vede herce k skutečným hereckým výkonům, ostatně neobsadil nikoho podle jeho typu a vybíral i z řad ne příliš známých herců. Sám také poznamenal, že mu o herce šlo především. Z filmu je to vidět. Herci nejsou jako v Lucasově případě stafáží v lavině vizuálních nápadů, ale skutečně hrají a jejich osudy nejsou divákovy lhostejné. Bohužel u jedné postavy dojde v závěru k fatálnímu logickému lapsu, který si ovšem vysvětluji, že bude vysvětlen při vydání oficiálních nosičů, stejně jako v případě Sarumana v Pánu prstenů.

   V rubrice Skladatelé filmu se již brzy setkáte s profilem Jamese Hornera, který již čeká na své publikování. Horner pro film složil pro něj překvapivě původní hudbu a je vidět, že si dal záležet. Avatar tak patří k jeho lepším kusům, kdy neskládal jen se svým oblíbeným ctrl c + ctrl v ze svých starších prací.

   Technologie Avataru vychází na pokračování v rubrice Technika a film, takže nemá smysl se o ní rozepisovat.

   Na mě tedy zbývá závěrečný ortel zda film doporučit či nikoliv těm, kteří jej ještě neviděli a obávají se, že se jedná o další mediální masírku. Z mého úhlu pohledu by bylo prošvihnutí Avatara v kině velkou chybou a pokud jsou vědecko-fantastické filmy vaším šálkem kávy pak Avatar patří mezi nejzajímavější tituly toho žánru.

Ondra Slanina

1 komentář

  1. David napsal:

    Avatar patří mezi ty filmy, které můžou vidět i lidé, kteří příliš žánru sci-fi neholdují. Naturalistické pojetí planety Pandora strhne snad opravdu každého. Nejsem fanoušek Camerona a Titanic jsem neviděl ani jednou, ale tento film je naprosto skvělým kouskem a to jak filmově tak i hudebně proto všem doporučuji. Z doslechu vím, že z 2D verze je slabší zážitek a tak doporučuji určitě 3D verzi, která je i pro diváky, kterým se dělá při sledování IMAX filmů v pohodě sledovatelná.

Přidat komentář

TOPlist