Filmový rukopis Davida Finchera

David Fincher

David Fincher

Režisér David Fincher je prozatím autor osmi celovečerních filmů. Samozřejmostí je, že má průpravu v oblasti videoklipů a reklam u prestižních zadavatelů, ale pro tento článek bude důležitá jeho filmová tvorba. Ačkoliv se nejedná o žádného klasického režiséra velkého formátu, ale o režiséra střední generace, který má větší část tvorby asi ještě před sebou, vytvořil již tolik filmů, abychom si o něm mohli utvořit dostatečné mínění a zhodnotit v čem je jeho tvorba významná a originální.

Jedno z kritérií hodnocení díla nějakého autora je vždy částečná znalost jeho života a prostředí. David Fincher se narodil v roce 1963 a prakticky celý život strávil v Californii. Sousedství s Georgem Lucasem mu zajistilo práci ve firmě IL&M, kde byl zaměstnán jako jeden z tvůrců trikových sekvencí pro první dva sequely Hvězdných válek. Fincher tak mohl sbírat první zkušenosti a kontakty. V průběhu dalších let začal natáčet videoklipy a reklamy, načež společně s Dominicem Senou (Hon na čarodějnice) založili společnost Propaganda Films, která se specializuje především na tvorbu pro televizi a výrobu videoklipů a reklam.

Jeho celovečerní debut vznikl v roce 1992.

Osm celovečerních filmů určuje zatím jeho režisérské kvality. Jsou to Vetřelec 3-Alien 3 (1992), Sedm-Seven (1995), Hra-The Game (1997), Klub rváčů-Fight Club (1999), Úkryt-Panic Room(2002), Zodiac (2007), Podivuhodný příběh Benjamina Buttona – The Curious Case of Benjamin Button (2009) a Sociální sít (The Social Network). Jedná se o filmy, které jsou velice známé a okolo každého z nich se vedly diskuse a doprovázely je skandály. Než začneme hledat společné znaky těchto děl, především po formální stránce, dovolte mi, abych ve stručnosti připomenul jednotlivé filmy.

 

Vetřelec 3
studio: Fox, scénář: David Giler, Walter Hill, Larry Ferguson podle námětu Vincenta Warda, kamera: Alex Thomson, hrají: Sigourney Weaver, Charles S. Dutton, Charles Dance, Paul Mc Gann

Děj: Ripleyová ztroskotá na planetě, která je trestaneckou kolonií. Přiváží však s sebou nepřátelský organismus, který má v člověku svého hostitele. Musí začít věřit lidem, kteří byli odstraněni ze společnosti a přitom zlikvidovat vetřelce, kterého chtějí vojáci získat jako zbraň.

 

Pages: 1 2 3 4 5 6

1 komentář

  1. Ondra Slanina napsal:

    Aktualizováno dne 7. července 2012

Přidat komentář

TOPlist