Génius filmové hudby: Jerry Goldsmith

Jerry Goldsmith

Jerry Goldsmith

Kola osudu se roztáčejí, zní děsivé opičí skřeky, slyšíme temné zvuky z vesmíru, akční tympanony, syntezátory i velké orchestry, zkrátka nikdy se nebál experimentování a jeho filmové kompozice se staly legendárními, stejně jako on sám, dnes se budeme v rubrice skladatelé filmu zabývat geniálním skladatelem Jerry Goldsmithem.

Jerry Goldsmith se narodil 10. února 1929 v kalifornské Pasadeně. Filmovou hudbu vystudoval u další legendy Miklóse Rozsy (fantastický soundtrack Zloděj z Bagdádu, ale i Ztracený víkend, Rozdvojená duše, Asfaltová džungle a více než 90 dalších titulů). Kariéru začal v rozhlasovém studiu stanice CBS.

První filmovou hudbu složil k filmu Don´t Bother to Knock z roku 1952, ale jeho první velkou filmovou zakázkou byl až snímek Lonely Are The Brave (1962). Ve stejném roce složil hudbu k filmu Freud a hned byl za něj odměněn nominací na Oskara. Od té doby složil hudbu k více než 250 audiovizuálním titulům. Podívejme se na ty nejzajímavější z nich.

planet_of_the_apes_bild_01

Revoluční snímek Planeta opic z roku 1968 Goldsmith složil skutečně brilantně a přitom nesmírně odvážně. Většinu hudby zkomponoval z nerytmických bicích nástrojů a podivných skřeků. Používal tam zvuky trubek bez nátrubků a klapky klarinetů, do kterých však nikdo nefoukal. Také je známo, že hudební těleso dirigoval v opičí masce. Jeho živelnost a zápal pro věc ho přímo doručila do náručí mnoha filmařských talentů.

Dalším jeho výrazným soundtrackem je hudba k slavnému filmu Motýlek (1973) se Stevem McQueenem a Dustinem Hoffmanem. Zde zvolil naprosto opačný styl. Kombinací zpěvné melodie a akční výplně ukázal producentům svůj vysoký nadstandard, který si u něj objednávali tvůrci dobrodružně akčních výpravných podívaných až do konce jeho dnů.

Mistrovským dílem se ukázalo jeho kompozice k horroru Richarda Donnera Přichází satan (Omen, 1976) s Gregory Peckem. Ústřední téma a píseň Ave Satani (viz níže) Vás skutečně vyděsí k smrti a zároveň donutí obdivovat tohoto geniálního skladatele. Monumentální chorály a mystická latina jsou dodnes geniálně působivé. Goldsmith za film získal Oskara a zajímavé je to, že pár let před svou smrtí celou partituru dirigoval v nabité katedrále v Chicagu, kde měla jeho hudba i po tolika letech obrovský úspěch.

Goldsmithovi se horrorová série dokonce natolik zalíbila, že složil i skvělé a zcela originální kompozice pro druhý a třetí díl.

alien_1

Významným rokem v Goldsmithově kariéře byl rok 1979, kdy složil soundtracky ke dvěma legendárním snímkům v žánru sci-fi. Tím prvním byl spíše tradičněji pojatý Star Trek a tím druhým experimentálně hrůzný Vetřelec od Ridleyho Scotta. Scott na začátku kariéry byl známý prudič a tak Goldsmithovu hudbu nepřijal a použil jeho starší kompozice z filmu Freud a symfonii Howarda Hansona.

Goldsmithův soundtrack se však stal sběratelskou legendou. Houslisty nechal bušit do svých nástrojů dřevěnou částí smyčce a spolupracoval i se stejným instrumentalistou Arthurem Mortonem jako na filmu Přichází satan! Temná a děsivá atmosféra se rozhodně podepíše na samostatném poslechu, takže jestli to tak máte rádi, směle do toho.

Michael Douglas, Sharon Stone

Jedním z vrcholů jeho kariéry je soundtrack k filmu Základní instinkt. Goldsmith s Verhoevenem pracoval i na vydařeném akčním Total Recallu a horroru Hollow Man, ale Základní instinkt je přesně to, co si člověk vybaví pod skvělou filmovou hudbou. Zřetelná inspirace Hitchcockem a hudbou Bernarda Herrmana byla záměrná, ale Goldsmith motivy nahrál tak, že odpovídají době svého vzniku. Skvělé melodie plné napětí, mystéria a hrůzy mu vynesly zaslouženou nominaci na Oskara.

Jerry Goldsmith nás opustil 21. července 2004, pamatuji si ten den přesně, protože jsem byl v Berlíně v Muzeu filmu a když jsem se tu zprávu dozvěděl velmi mě to zasáhlo. Jeho hudbu si pouštím pravidelně a vždy se u ní musím zasmát, protože z ní cítíte šibala, kterému čertovina koukala z očí a když od sedmdesáti začal nosit vtipně copánek muselo být každému jasné, že tento génius si z ničeho nic nedělá, natož ze stáří.

Ondra Slanina

Jerry Goldsmith

Přidat komentář

TOPlist