Ordinérní muž Robert Redford

Robert Redford

Robert Redford

Existuje jen velmi málo filmařů, kteří dovedli změnit podobu kinematografie jako právě on. Skvělý herec, výborný režisér a zakladatel festivalu Sundance. Jeden z jeho ,,mladých“ filmových objevů je letos nejžhavějším kandidátem na Oskara. Živá legenda a přitom skromný a řádný muž: Pan Robert Redford.

Neznám mnoho lidí, kterým by vadil, za to znám dost lidí, kterým jsou jeho filmy, postoje a hlavně on sám, docela dost sympatické. Robert Redford (čte se Roubrt Redfrd) se narodil 18. srpna 1937 v Santa Monice v Kalifornii. Narodil se účetnímu naftařské společnosti a na univerzitu v Coloradu se dostal díky stipendiu za skvělé výsledky v baseballu. Po roce se však na školu vykašlal a šel pracovat na naftová pole a za uspořené peníze procestoval Evropu, kde se rozhodl, že se stane malířem. Po návratu do USA začal studovat malířství a jen tak návdavkem se zapsal na Americkou akademii dramatického umění, kde si ze zábavy vyzkoušel herectví. Ve 22 letech debutoval na Broadway v epizodní roli a v roce 1963 slavil průlomovou roli v romantické komedii Bosé nohy v parku, kterou pak hollywoodští producenti při filmové adaptaci nabídli i jemu jako divadelnímu představiteli.

Robert Redford

Pohledná tvář, dobré herecké schopnosti, kterým však dosud nikdo nedal šanci vyniknout se však staly jeho hlavní zbraní, když se hledal parťák k Paulu Newmanovi do westernové komedie Butch Cassidy a Sundance Kid. Diváci stáli fronty a Redford se stal žhavým zbožím. Stejná sestava se pak postarala i o další trhák oskarový hit Podraz.  V 70. letech se stal Redford hercem, jehož osud má četné analogie s dnešním Bradem Pittem, ostatně jejich osudy se také velmi výrazně protnuly, ale o tom později. Střídal lehčí žánry se zajímavými filmy a brzy se stal dvorním hercem nejlepších činných režisérů té doby, George Roy Hilla, Alana J. Pakuly a hlavně Sydney Pollacka. Díky pověsti spolehlivého komerčního tahouna se dopracoval k zajímavým honorářům.

Robert Redford

Právě s posledně jmenovaným natočil skvělý špionážní thriller Tři dny Kondora, který se stal inspiračním zdrojem pro všechny vážně míněné filmy o tajných službách. Mladý analytik tajné služby náhodou přežije vražedný útok na konspirační dům tajné služby a musí zjistit, která mocenská skupina by ho chtěla zabít a proč dříve, než se jim to povede.

Mezi nejlepší filmy té epochy patří i novinářské drama Všichni prezidentovi muži, kde hráli s Dustinem Hoffmanem a které pojednávalo o reportérech Washington Post, kteří se dostali na stopu aféry Watergate. Jason Robards v tomto snímku ztvárnil roli Bena Bradleyho a skutečný Bradley mu tehdy řekl krásnou pravdu o filmovém herectví: ,,Mějte na mysli jedno příteli. To, co natáčíte zůstane trvalým dokumentem. Jaký budu na plátně, takového si mě vybaví až uslyší jméno Bradley. Vy si klidně odfrčíte za západem slunce do westernu nebo v příštím filmu vlezete do spacáku s pěknou dívkou, ale já jsem navždycky v prdeli.“ Bradley to předpověděl dobře, film se stal legendou, kasovním trhákem a dodnes i přes to, že ho televize vysílají v odpoledních hodinách nabízí hutnou atmosféru.

Robert Redford

V roce 1980 Redford radikálně změnil život. Do kin uvedl svůj režijní debut Obyčejní lidé a založil Sundance Institut, tedy tvůrčí dílnu začínajících a nezávislých filmařů v Utahu hned vedle svého nově zbudovaného moderního lyžařského střediska. A jeho nápad přinesl okamžité ovoce. Film Obyčejní lidé dostal Oskary za nejlepší film, scénář, herce ve vedlejší roli a hlavně naháče za režii pro samotného Redforda. Redford tak začal úplně novou kariéru. Na herecké výzvy doslova rezignoval a vzal role pouze od kamarádů a nebo kvůli tomu, že to byla srdcová záležitost. V 80. letech se tak jako herec výrazněji prosadil ve filmu Vzpomínky na Afriku a Přirozený talent Barryho Levinsona, kde si mohl znovu zahrát baseball, ve kterém byl vždy mimořádně dobrý.

Robert Redford

V Sundance začal organizovat festival nezávislých filmů, který se i díky možnosti sportovnímu vyžití stal středobodem nezávislého filmu. Díky tomuto festivalu známe takové osobnosti jako jsou Jim Jarmush, Tom DiCillo, Jason Reitman, Steven Soderbergh, Steven Shainberg, Wes Anderson a mnohé další. A jelikož se tam pravidelně rádi ukazují Mick Jagger, Woody Harrelson a veličiny podobného charakteru pak večírky plní společenské rubriky a zajišťují potřebnou publicitu. Pro našince je zajímavé to, že balík s nejlepšími filmy ze Sundance chtějí v sekci uvést ty nejlepší filmové festivaly v Evropě jako Cannes, Berlín a Benátky a Rerdford se rozhodl, že jej bude uvádět v Karlových Varech, protože ty jediné splňují kritéria přehlídky dobrých filmů pro lidi a ne jen pro obchodní agenty a smetánku ve fracích.

Robert Redford

V průběhu 80. let ještě stihl režírovat film s angažovaným tématem Válka o fazolové pole a počátkem 90. let natočil zajímavý film Teče tudy řeka, kde na sebe výrazně upozornil již zmíněný Brad Pitt. Filmy se sice nestaly komerčními trháky, ale vzbudily zaslouženou pozornost. Redford se v roce 1993 objevil ve filmu Neslušný návrh, který se stal mezinárodním megahitem. Ztvárnil zde šarmantního milionáře, který nabídne milion dolarů za noc s půvabnou Demi Moore. Manžela ztvárnil již také zmiňovaný Woody Harrelson. Přestože snímek kritiku příliš nepřesvědčil, film se zařadil mezi reprízované televizní trvalky, které prověřil čas.

Hned dalším filmem opět zasáhl do Oskarového klání. Film Quiz Show pojednává o manipulacích v televizních soutěžích a byl nominovaný na 4 Oskary včetně kategorie nejlepší film. Snímek má lahůdkové herecké obsazení předními nezávislými herci a ve filmařských kruzích je slušně ceněný. Přesto se stal komerčním fiaskem.

Redfordova láska k přírodě ho zavedla k vysokorozpočtové adaptaci světového bestselleru Zaříkávač koní, kde se poprvé režíroval i v hlavní roli. Melodrama, záběry přírody a velké emoce prýští téměř z každého filmového políčka a film se stal zaslouženým hitem. Především divačky budou mít z konce filmu srdeční záchvat.

Jeho další filmy se potýkaly s nezájmem diváků i kritiky. Legenda o Bagger Vanceovi nepřesvědčila ani přes účast Willa Smithe, Matta Damona a Charlize Theron. Jenže v Hollywoodu stoupala do hvězdných výšin pověst Brada Pitta a i jejich fyziognomické podobnosti využil Tony Scott ve vysokorozpočtovém akčním špionském dobrodružství Spy Game, kde je postavil bok po boku. I když film nebyl megahitem je Spy Game solidním špionážním filmem, který má slušné ambice nezapadnout do prachu zapomnění.

Robert Redford

V dalších letech výrazněji upoutal produkcí levičáckých Motocyklových deníků o Che Guevarovi brazilce Waltera Salese. Hodně o něm bylo slyšet také při uvedení jeho posledního režisérského počinu, který inicioval Tom Cruise. Oba pánové ve filmu Hrdinové a zbabělci vystupují a k nim se přidala i Meryl Streep. Film prolíná tři paralelní příběhy mladého senátora přesvědčujícího o další nutné vojenské akci v Afghánistánu, profesora promlouvajícího do duše nadějnému, ale línému studentovi a dva idealisty, kteří naplno prožívají důsledky své snahy změnit svět obklíčení ozbrojenými Afghánci. Redford zde naplno projevuje své názory a pohled sedmdesátiletého vyzrálého tvůrce, který má rozhodně co říct.

Robert Redford dokončuje jako režisér další celovečerní film, připravuje letošní ročník Sundance a v preprodukci má další tři projekty v různých fázích vývoje. Já osobně považuji Roberta Redforda za svůj vzor, pokud se to tak dá nazvat.

Ondra Slanina

Robert Redford

Aktualizováno:

Vše je ztraceno

Přidat komentář

TOPlist