Po přečtení spalte (2008)

Po přečtení spalte

Po přečtení spalte

USA/VB/Francie  2008, Burn After Reading, režie: Ethan a Joel Coen, scénář: Joel a Ethan Coen, kamera: Emmanuel Lubezki, hudba: Carter Burwell, střih: Roderick Jaynes (pseudonym bratrů Coenů), hrají: George Clooney, Brad Pitt, John Malkovich, Frances McDormand, Tilda Swinton, J.K.Simmons a další…

formát: 1.85:1, barevný, 35mm, délka: 96 minut

Film:

Bratry Coeny netřeba příliš představovat. Za svou ,,vážnou“ tvorbu získávají prestižní ceny – Tahle země není pro starý (No Country for Old Men), Fargo, Barton Fink, Muž, který tam nebyl (The Man Who Wasn´t There) a za komedie je mají rádi diváci – Big Lebowski, Zmatky v Arizoně (Raising in Arizona), Nesnesitelná krutost (Intolerable Cruelty) nebo Bratříčku, kde jsi? (Oh, Brother, Where Are Thou?).

V posledně dvou jmenovaných komediích exceloval George Clooney a v novém filmu Po přečtení spalte (Burn After Reading) se rovněž zhostil jedné z hlavních rolí. Nutno dodat, že v tomto opusu předvádí výkon hodný klasických elegantních herců zlaté éry Hollywoodu typu Caryho Granta nebo Jamese Stewarta.

Podrobný děj není třeba příliš znát, protože o ten příliš nejde a Coenové se vyřádili na filmu především kladením jedné vtipnější situace za druhou a hlavně pečlivou gradací gagů do humorných situací absurdních rozměrů. Film však neselhává ani v napínavých situacích, kdy má film skutečné grády špionážního thrilleru a vy se můžete plným právem obávat o své hrdiny.

Pro úplnost. Osbourne Cox (John Malkovich) je agent CIA, který má za ženu ambiciózní mrchu Katie (Tilda Swinton). Kvůli alkoholu je vyhozen ze CIA a aby upokojil svou ženu rozhodne se sepsat paměti. Linda Litzke (Frances McDormand) má nejlepší léta za sebou, pracuje ve fitness centru, nemá chlapa ani peníze a chtěla by samozřejmě obojí. Chald Feldheimer (Brad Pitt) je neuvěřitelný idiot, kterému jde hlavně o vzhled a když najde jisté CD s materiály, které považuje za tajné a které patří jistému krajně nevrlému Osbournu Coxovi, rozhodne se ho vydírat. Harry Pfarrer (George Clooney) je neuvěřitelný erotoman, souložící jak se svou ženou, tak s Katie Coxovou, tak s Lindou. Poté, co se jejich cesty protnou začne každý dedukovat svým specificky idiotským způsobem a první mrtvola je na spadnutí.

Ze všech ,,hvězdných“ filmů, kdy se na plátně potkávají největší herecké osobnosti své doby má Po přečtení spalte skutečně lahůdkové obsazení. A navíc je podstatně zábavnější sledovat je v rolích totálních neschopných imbecilů než v klasických vševědoucích filmech, kdy všichni řeší naprosto správně všechny krizové situace, které se jim dějí v průběhu. Myslím, že příjemně parodická úloha nejvíce překvapí u Brada Pitta, kterému se nemůže smát jen divák s vyoperovanou bránicí. Absurdně zábavné je finále s agenty tajné služby, které srší možná až dada vtípky. Film měl relativně skromný rozpočet a vydělal jen v celosvětových kinech čtyřnásobek vložených nákladů. Suma sumárum, jak píší v německé Cinemě, je to absolutní nesmysl, ale budete se dobře bavit.

Ondra Slanina

Přidat komentář

TOPlist