Training Day (2001)

training_day

Training Day

režie: Antoine Fuqua, scénář: David Ayer, kamera: Mauro Fiore, hudba: Mark Mancina, střih: Conrad Buff IV, hrají: Denzel Washington, Ethan Hawke, Scott Glenn, Tom Berenger, Eva Mendes a další…

Délka: 122 minut, barevný, 35 mm, Formát: 2.35:1

Oskar za herecký výkon (Denzel Washington)

Film:

Jake Scott (Ethan Hawke) se konečně dostal mezi pravé policajty. Jeho první den si vzal na starost Alonzo (Denzel Washington), tvrdej černej polda, kterej to má ve svým revíru jaksepatří srovnaný. Alonzo ukazuje Jakeovi všechny překupníky a grázly. Problém se vyskytne, když dá Jakeovi potáhnout jointa, z kterého se vyklube crack, naleje mu panáka a pak ho s několika kolegy zaplete do vraždy. Najednou přestává trénink, ale boj o kariéru a holý život.

Dosud spíše režisér klipů, reklam a pár propadáků Antoine Fuqua zde vstoupil do první ligy policejním thrillerem, který zpočátku buduje atmosféru a pak spustí lavinu neuvěřitelných situací. Žánr policejních snímků měl své největší vrcholy v 70. letech a počátkem 80. let především díky výborným filmům Sydneyho Lumeta, konkrétně Serpica a Prince of the City. Oba filmy byly bezesporu inspiračním materiálem pro Training Day, ale Fuqua film povyšuje do vyšší roviny autenticitou černošského ghetta, kde byl snímek i natáčen. Všudypřítomné gangy scénář schválily a dokonce jedna skupina dělala filmu ochranku.

Film má mimořádnou atmosféru. Je plný nervozity, špíny ulice, strachu a čerpá i z osvědčené tradice nejlepších filmů noir, ale spíš pouze jako inspiračním zdrojem než způsobem vyprávění. Fuqua však i přes klipovou a reklamní průpravu natáčí sympaticky staromilsky a upřímně klipovitost by tomuto filmu vůbec neprospěla. Film má skvělé dialogy, ale občas si neodpustí určitou šablonovitost, jako úlitbu většinovému divákovi a několikrát divákovu inteligenci nehezky fauluje. Činí tak ale pořád v rámci pravidel.

Scenárista David Ayer však získal studiem, které film vyrábělo speciální finanční prémii, protože Training Day napsal během prvního draftu a těší se v Hollywoodu pověsti schopného profesionála. Oslavné fanfáry si však zaslouží herecké výkony. Denzel Washington je ve filmu v životní formě a jeho strhující monolog ozvláštněný bitím pěstí do hrudi, že je King Kong už stačily zkultovnět. Důstojným protihráčem, nikoliv pouhým sparing partnerem, je Ethan Hawke. Tento subtilní intelektuální herec, dvorní herec Richarda Linklatera, svou roli zvládl velmi dobře a prokázal, že je i v rámci hlavního proudu schopen velkých výkonů. Zajímaví herci se objevují i ve vedlejších rolích.

Po komerční stránce se tento středněrozpočtový film (45 milionů dolarů) velmi příjemně zaplatil. Pouze v kinech jeho tržby přesáhly celosvětově 100 milionovou hranici a fenomenální zisky přinesl prodej nosičů a především televizní práva. V České republice snímek neměl v kinech zdaleka takový úspěch, jaký by si zasloužil a proto jsou jeho televizní reprízy za relativně vysokého diváckého zájmu alespoň malým zadostiučiněním. Asi těžko budete po shlédnutí tohoto filmu řešit situaci v černošských ghettech, ale míra korupce je u nás nyní žhavě aktuální a dobrých napínavých kriminálních příběhů je dnes jako šafránu.

Ondra Slanina

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist