Veřejní nepřátelé (2009)

Veřejní nepřátelé

Veřejní nepřátelé

USA 2009, Public Enemies, režie: Michael Mann, scénář: Michael Mann, Ronan Bennet, Ann Biederman podle knihy Bryana Burrougha, kamera: Dante Spinotti, střih: Jeffrey Ford, Paul Rubell, hudba: Elliot Goldenthal, hrají: Johnny Depp, Christian Bale, Marion Cotillard, Billy Crudup, Stephen Dorff, Branka Katic, Stephen Lang, Leelee Sobieski a další…

formát: 2.35:1, barevný, HD digital, 35mm (vybrané scény), délka: 140 minut

Film:

Když oznámil režisér Michael Mann, že bude natáčet gangsterku o legendárním Johnnym Dilingerovi s Johnny Deppem bylo jasné, že z téhle spolupráce by mohl vzejít výjimečný titul. Jenže nebyl by to Mann, aby neměl pro gangstera důstojného spoluhráče. Tentokrát je jím nad míru povolaný Christian Bale, který zde podává ve své dlouhé škále skvělých výkonů jeden z úplně nejlepších.

Johnny Dillinger (Johnny Depp) je známý bankovní lupič a miláček médií. Setkáváme se s ním v okamžiku, kdy se dostává z kriminálu, tedy z místa, které velmi dobře zná, aby mohl pokračovat ve své činnosti a zcela nečekaně se i zamilovat do půvabné Billie (Marion Cotillard), ale hlavně aby konečně udělal ,,velkou ránu“. Na druhé straně čelí mladý ambiciózní J. E. Hoover (Billy Crudup) nezájmu o své úsilí vybudovat prestižní úřad na chytání zločinců. Jeden z jeho nejlepších mužů je Melvin Purvis (Christian Bale) realistický drsňák stojící sice na správné straně zákona, ale o jehož metodách a přístupu lze poměrně jednoduše pochybovat. Schyluje se ke střetům odeznívajících ,,romantických“ gangsterů a počátku nástupu důmyslných metod k potírání organizovaného zločinu.

Veřejní nepřátelé

Kdo by očekával klasickou gangsterku a šarmantního Johnnyho Deppa v úloze rošťáka bude velice nemile překvapen. Veřejní nepřátelé jsou totiž naprosto věrni svému názvu. Mann má od počátku kariéry jasno, na čí straně stojí a pokud se řada diváků těšila, že se dočká jakéhosi pokračování filmu ve stylu Nelítostného souboje (Heat), kde skvěle režíroval Roberta DeNira a Al Pacina budou uspokojeni jen částečně.

Veřejní nepřátelé

Michael Mann totiž Veřejné nepřátele pojal jako dokumentární rekonstrukci velice umně smíchanou s romantickým příběhem, který zaručuje snesitelnost filmu i pro divačky. Na druhou stranu přítomnost Christiana Balea film táhne do roviny chlapácké podívané, ostatně Bale se před natáčením setkal s rodinou skutečného Purvise, která po uvedení snímku konstatovala, že ho Bale zahrál maximálně věrně. Nejvíce prostoru však pochopitelně dostává Johnny Depp, který zde opět stvrzuje, že je vynikající herec i megahvězda. Mann dává prostor výborným hercům i ve vedlejších rolích a příjemně mě překvapil výběrem Marion Cotillard a Branky Katic, které jsou zde výborné.

Veřejní nepřátelé

Michael Mann je režisér cinefil, takže nečekejte klasickou podívanou s filtrovanými obrazy, ale naprosto realistický obraz z čistého digitálu. Řada kritiků ho za to proklíná, že utíká od filmového materiálu, ale Manna to již od Collateralu nechává ledově klidným.

 

Veřejní nepřátelé jsou skvělý film a dost možná se stanou klasickou filmovou podívanou. Možná jsou místy trochu odtažitější, ale místy jsou naopak velmi lidské a laskavé. Každopádně jsou filmem, který stojí za vidění.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Ondra Slanina

 

 

Přidat komentář

TOPlist