Východní přísliby (2007)

Eastern promises

Východní přísliby

VB/Kanada/USA 2007, Eastern Promises, režie: David Cronenberg, scénář: Steve Knight, kamera: Peter Suschitzky, hudba: Howard Shore, střih: Ronald Sanders, hrají: Naomi Watts (Anna), Viggo Mortensen (Nikolaj), Vincent Cassel (Kirill), Armin Mueller-Stahl (Semjon) a další…

formát: 1.85:1, barevný, 35mm, délka: 100 minut

Film:

Anna je zdravotní sestra, která nalezne rusky psaný deník mladé dívenky, která v noci zemře na pohotovosti při porodu. Požádá o překlad svého rusky mluvícího otce, který odmítne. Bez stínu pochybností jde do restaurace, kde dívka pracovala a seznámí se s sympatickým dědečkovským Semjonem, který jí překlad rád udělá. Střetne se tam i se synem Kirillem a nemluvným řidičem Nikolajem. Rusové jsou sice milí, ale Anna pro ně představuje velké nebezpečí.

Film plný zvratů vypráví v neskutečné autenticitě mistrovský režisér David Cronenberg. Tento režisérský pavouk kanadského původu, ostatně jeden z jeho filmů se i Pavouk jmenuje, měl odjakživa slabost pro jiné příběhy [ vyčerpávající a velmi obsáhlý profil Davida Cronenberga naleznete zde - pozn. redakce ]. Za všechny jmenujme jeho nejúspěšnější titul Moucha, kde nechal teleportovat s vědcem i mouchu, aby je nechal v nervy drásající atmosféře sloučit dohromady nebo z poslední doby Dějiny násilí, kde adaptoval comics do strhujícího filmu pro dospělé diváky a objevil tak zcela novou hereckou podobu Viggo Mortensena.

vychodni_prisliby_2

Východní přísliby již od úvodních minut nabízí takový příběh, že vás vtáhne bez zákrut do děje a jeho dokoukání záleží čistě na tom, co jste schopni snést. Cronenberg šel skutečně do hloubky a připravil naprosto autentické prostředí. Rusové vypadají jako Rusové, i když je hrají jiné národnosti. Přestože byl snímek financován silnou mezinárodní korporací Cronenberg film natáčel s malým štábem a v reálném prostředí za plného provozu. A myslím si, že je to na filmu vidět.

Herecké výkony jsou jednoduše brilantní a herecké sólo nabízí typově přesný Viggo Mortensen, který zde předvádí jednu z nejvíce zapamatovatelných kreací filmové historie. Za roli Nikolaje byl nominován na Oskara. Šel dokonce tak daleko, že odjel do Oděsy, kde se naučil perfektní akcent. Film tedy musíte vidět v originále, jinak přijdete minimálně o polovinu zážitku.

EASTERN PROMISES, Viggo Mortensen, Naomi Watts, 2007. ©Focus Features/Courtesy Everett Collection

Jestliže Cronenergovy filmy nesou přídomek fyzické a velice často se v zahraničním tisku objevuje i termín organické, pak tentokrát Cronenberg zachází ve hře s fyzičnem opravdu daleko. Slavná scéna ze sauny je skutečně jen pro dospělé a rozčeřila jinak poklidnou okurkovou sezonu léta 2007 v anglosaských časopisech. Až ji uvidíte utvrdíte se v tom, že Cronenberg je úchyl a Viggo Mortensen není o moc lepší, ale že jsou zatraceně dobrým týmem.

[ Spoileroidní odkaz na zmiňovanou scénu je zde. Vřele doporučujeme ji ale zhlédnout až spolu s celým filmem! - pozn. redakce ]

vychodni_prisliby_4

Zmíním ještě zajímavou legendu z natáčení. Důležitou roli ve snímku hrají tetování, protože označují skutečnou identitu svého nositele. Maskéři Mortensenovi udělali skutečné tetování mafiána zabijáka a on šel v kostýmu do ruské restaurace v Londýně. Rodina, která seděla vedle něho ani nedojedla, zaplatila a okamžitě zmizela.

Film se stal mezinárodně úspěšným titulem a v rámci kriminálního žánru patří mezi nejzdařilejší tituly.

Ondra Slanina

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

1 komentář

  1. Aladin napsal:

    Děsivej a brutální film, na kterém je zřejmě víc pravdy, než se na první pohled může zdát. Hodně dobrý!

Přidat komentář

TOPlist