John Ottman

John Ottman

John Ottman

Jestli si někdo od dětství zamiluje hudbu, zpravidla mu tato láska vydrží na celý život. John Ottman rozhodně zamilovaný byl a jeho vztah byl specifický tím, že byl k hudbě filmové. Dnešní díl rubriky skladatelé filmu zasvětíme multi talentovanému Johnu Ottmanovi.

Bydlet v okolí blonďatého kluka z kalifornského San José, který neustále pobíhá s diktafonem mohlo být pro někoho možná až otravné. John si již odmalička nahrával své hlasové projevy na videokazety, pak chodil za sousedy a žádal je, aby vydávaly zvuky. Ty pak nahrával a začal z nich sestavovat první zvukové efekty. Pak plynule přešel k melodiím. Právě cit pro střih a rytmus se ukáže jako jeho hlavní devíza.

Již od dětství se učil na klarinet a své první pokusy míchal, jak jinak než v garáži. Když přesvědčil rodiče o své lásce k filmu měl vyhráno. Ambiciózní i rozumný byl dost. Na střední škole si našel zajímavého koníčka. Stříhal si sekvence ze svých oblíbených filmů, předělával je a znovu k nim komponoval muziku mixy ze svých oblíbených soundtracků. Když svůj hodinový program promítl užaslým spolužákům věděl, že jeho talent působí i na ostatní.

John Ottman

V klidu ho ovšem nenechala ani kamera. Začal si natáčet domácí filmy a jeho aktivita neunikla pozornosti ani místním médiím. Ottman se již v pubertě začal stávat jistou lokální hvězdičkou a dělalo mu to dobře.

Když se dostal na kalifornskou filmovou univerzitu, kde si získal brzy respekt svými působivými amatérskými snímky začali si jeho spolužáci všímat jeho mimořádného talentu variovat známé motivy, přestříhávat scény svých spolužáků tak, aby z nich vyždímal maximální emoce. Když za Ottmanem přišel jeho spolužák, zda by mu pomohl doladit jeho natočený snímek Summer Rain, vzal si Ottman film do parády. Opravil a zintenzivnil zvuk a znova přestříhal některé sekvence. Když za něj jeho spolužák získal studentského Oskara bylo všem jasné, že na něm má své zásluhy i John Ottman. Kdo to viděl z první ruky byl asistent režiséra tohoto snímku, mladý student režie Bryan Singer. Oba mladíci si padli do noty a vzniklo mezi nimi jeden z nejvýraznějších kreativních párů současného Hollywoodu.

Ottman věděl, že se filmem zatím uživit nedá a proto pracoval na plný úvazek v drahém hotelu Sheraton. Během této práce však tvořil. Psal si scénáře, vymýšlel kompozice a snil o práci s velkým orchestrem.

John Ottman

Během následujících dlouhých 7 let byl Ottman bez zakázky. Vše skončilo v šuplíku. Jediné, co udělal byl studentský film s Bryanem Singerem, který stříhal a spolurežíroval. Vykašlal se práci v hotelu a šel pracovat do jedné marketingové Hollywoodské agentury. Singer mezitím sháněl dlouhá léta peníze na svůj debut Public Access a pořád volal svému příteli, ať vydrží, že to určitě přijde.

Za dalších 5 let se stalo něco neuvěřitelného. Bryan objevil neuvěřitelně nadaného scenáristu Christophera McQuairreho a řekl mu svůj námět o studentech, kteří zahájí lokální televizní vysílání a odhalí politickou korupci na radnici. Jelikož svému talentovanému scenáristovi věřil, řekl mu dost nevybíravě, že to chce mít za 14 dní hotové. Investoři snímku Public Access (1993) nakonec své investice 250 000 dolarů nelitovali, protože film vyhrál Velkou cenu poroty na Sundance festivalu Roberta Redforda. Singer se stal známým režisérem a Ottman byl chválen ve všech recenzích jako fantastický střihač a hudební skladatel. Film nakonec ve finále znamenal možná ještě větší úspěch právě pro Ottmana než režiséra, přesto zůstali oba dobrými přáteli a pokračovali ve správně nastoupené cestě.

Pages: 1 2

1 komentář

  1. Ondra Slanina napsal:

    Pokud máte rádi Johna Ottmana můžete ho potkat naživo 2.7. 2011 v Chotěboři! Mrkněte sem na http://www.youtube.com/watch?v=KQMLa074J68&feature=player_embedded

Přidat komentář

TOPlist