Nejslavnější antikomunistické komedie

Nejslavnější antikomunistické komedie

Nejslavnější antikomunistické komedie

,,Proč mi chcete odnést zavazadla?“, ptá se angažovaná sovětská soudružka v americkém hotelu portýra. ,,Je to můj byznys,“ odpoví. ,,To není byznys, ale sociální nespravedlnost,“ oponuje soudružka. ,,To závisí na spropitném.“

Vynikající filmová hláška pochází z nesmrtelné klasické komedie Ernsta Lubitsche Ninočka (1939), kde excelovala diva filmového plátna Greta Garbo. Film pojednává o třech sovětských komisařích, kteří dostanou za úkol prodat zabavené šperky velkokněžny Swany (Ina Claire) v Paříži. Paříž jim, ale natolik učaruje, že obchod maximálně prodlužují a pro své soudruhy mají vždy připravenou věrohodnou výmluvu. Sověti proto za nimi vysílají angažovanou soudružku Ninočku (Greta Garbo), aby transakci dokončila. I té však z prvotního protiimperialistického zaujetí západní svět učaruje. Může za to bezpochyby také zábavný hrabě Léon d´Algut (Melvyn Douglas), který je bývalým milencem velkokněžny.

Mistrovská komedie původem německého režiséra Ernsta Lubitsche je pověstná jednak záchvatem smíchu Grety Garbo, kterou dosud diváci zbožňovali jako femme fatale, ale především pěkně ostrými satirickými postřehy a vtipnými dialogy. Autorem scénáře bylo trio Charles Brackett, Billy Wilder (oba Sunset Blvd.) a Walter Reisch. A věřte, že už tenkrát pánům ležela obludnost režimu pěkně v žaludku. Na druhou stranu všichni pánové, byli natolik inteligentní, že ignorovali agitku s opačným znaménkem.

Nejslavnější antikomunistické komedie

Neodpustím si několik vtipných hlášek z filmu.

Anna: ,,Ach, Burganoff. Nikdy nevíte, jestli je na cestě do koupelny nebo na tajnou policii.“

(V luxusním pařížském hotelu)
Iranoff: Můžeme říct, cokoliv chceme. Můžeme křičet! Můžeme si stěžovat! Podívej SERVIS V HOTELU JE STRAŠNÝ! Vidíš? Nikdo nepřijde, nikoho to nezajímá. To je svoboda.
Buljanoff: To je špatný management.

Ninočka: Když jsem tě políbila, zradila jsem ruský ideál. Měla bych být postavena ke zdi.
Hrabě: Cítila by ses lépe?
Ninočka: Mnohem. Zasloužila bych si trest smrti.

Telefonní operátor na Ruské ambasádě
,,Haló? Soudruh Kasabian? Ne, je mi líto. Není tu s námi již 6 měsíců. Byl povolán zpátky do Ruska, kde byl vyšetřován. Další informace dostanete od jeho vdovy.“

Wilder s Lubitschem a dalšími byli z německé vlny, která musela utéct z nacistického Německa a chytili se v Hollywoodu. Zároveň věděli dobře, že rudá hrozba není o moc lepší. Wilderovy prognózy se ostatně vyplnily. Jeho další brilantní komedií, která si utahovala z komunistického aparátu byla komedie Raz, dva, Tři (1961). Wilder, který prožil v Berlíně bouřlivé mládí a vrátil se tam i po jeho vybombardování (pomáhal městu tím, že tam natáčel Hollywoodskou produkci A Foreign Affair, která formou oblíbené komediálně laděné romance poukázala na řadu relevantních problémů), zasadil děj této skvostné komedie do Západního Berlína.

Nejslavnější antikomunistické komedie

Ředitel západoberlínské pobočky Coca-Coly William McNamara (brilantní James Cagney) se má postarat o mladou dceru svého nadřízeného. Jenže se ukáže, že v tom neobstojí, protože ta se tajně v noci stýkala s mladým komunistou a nyní mají v plánu odletět do Moskvy.
Tato komedie je tak vtipná a zároveň tak pravdivá, že v Západním Německu byla v trezoru 24 let a v NDR jí znají jen skuteční fajnšmekři. Wilder si v komedii totiž neutahuje jenom z rudé hrozby, ale i z německé nacistické minulosti a to způsobem, že řadě lidí dodnes zaskočí. Film je ovšem neuvěřitelně bohatou studnicí gagů a hlášek.

Nejslavnější antikomunistické komedie

McNamara: Doutník? Cigaretu?
Peripetchikoff: Tady, vezměte si jeden.
McNamara: Díky, hmm. Vyrobeno na Kubě.
Peripetchikoff: Máme výměnný obchod s Kubou. Posílají nám doutníky, my jim rakety.
Mc.Namara: Dobře vymyšlený.

McNamara: Ty jsi se ve svých 17 letech zbláznila? Z Ruska se prchá, tam se nejezdí.

McNamara: Ubytovali se v Grand Hotelu Potěmkin. Víte, kde to je?
Fritz: Ano, pane. Dříve to byl Great Hotel Göring a předtím to byl Great Hotel Bismarck.

Peripetchikoff: Zatímco vy strkáte strýčka Sama do kukačkových hodin, my vyšleme první Sovětské kosmonauty na Měsíc.
McNamara: O.K., možná budete první, kdo vystřelí prvního člověka na Měsíc, ale jestli bude chtít na cestu Coca Colu, bude si muset přijít k nám!

Peripetchikoff: Víte, co se stane, když se to nepovede? Postaví mou rodinu ke zdi a zastřelí. Mou ženu, mou tchyni, mého švagra, mojí švagrovou. (odmlčí se) Jdeme na to.

Pages: 1 2

3 Diskuse

  1. robert javorecek napsal:

    Raz, dva, tři jsem neznal, díky za tip:-) To vypadá zajímavě.

  2. Ondra Slanina napsal:

    Rádo se stalo:-)

  3. Martin Pjentak napsal:

    Já bych ještě přidal Zuckerovský kousek Přísně tajné! z roku 1984. Raz, dva, tři už mám nějakou dobu připravenou ke zkouknutí, tak se snad do toho po tomhle článku konečně dám.

Přidat komentář

TOPlist