Rozervaná objetí (2009)

Rozervaná objetí (2009)

Rozervaná objetí

Španělsko 2009, Los abrazos rotos, režie a scénář: Pedro Almodóvar, kamera: Rodrigo Prieto, hudba: Alberto Iglesias, střih: José Salcedo, hrají: Penelope Crúz, Lluís Homar, Blanca Portillo, José Luis Goméz, Tamar Novas

formát: 2.35:1, 35 mm a 16mm, barevný, délka: 127 minut

Film:

   Matteo Blanco je úspěšný filmový režisér, který ovšem oslepnul a rezignoval na život. Rozhodl se žít pod jménem Harry Caine, tedy svým uměleckým pseudonymem. Miluje  svého mladého syna a vychází i se svou ženou, ale od prvního okamžiku tušíme v celé zdánlivě spokojené rodině velké tajemství. To se začne odhalovat po zmínění jména mimořádně bohatého podnikatele Ernesta Martela. Jejich osudy se již dříve střetly a významnou roli v tom sehrála i krásná Lena – femme fatale.

   Žánr film noir prochází dějinami filmu jako neustálá inspirace a z toho důvodu se nedá zařadit do žádné epochy, i když by se o to řada filmových teoretiků ráda pokusila. Film Rozervaná objetí Pedra Almodóvara se nedá označit za poctu film noir ani Alfredu Hitchcockovi, natolik je Almodóvar svébytný tvůrce (jeho profil je již v přípravě). V Rozervaných objetích nalezneme prakticky všechny znaky a prostředí jeho osobité tvorby. Přesto svůj film sestavil jako někdy záměrnou citaci Vertiga a řady filmů tzv. černé série. Neměli bychom zapomínat, že žánr filmu noir je skutečně béčkový a Almódovar se i přes to, že je respektovaným uměleckým režisérem pohybuje pořád především na tenké hranici výpovědi a kýče.

Rozervaná objetí (2009)

    Rozervaná objetí pak pokračují v Almódovarově linii filmů ve filmu a rozehrávají motivy, které úspěšně fungovaly již ve Špatné výchově. Dokládá to např. obsazení hlavní mužské role Lluísem Homarem . Na druhou stranu oproti Špatné výchově se Almódovar pohybuje v o poznání méně vážném rytmu. Například vymýšlení scénáře upírského filmu je mimořádně vtipné a finální odhalování obsahu filmu vrcholící sitcomovým zakončením připomíná bizarní uvolněnost filmu Kika, oproti které je ale zase film Rozervaná objetí na úplně jiné, mnohem promyšlenější a ,,serióznější“, úrovni.

    Herecké výkony jsou opět vzácně vyrovnané, na Penelope Crúz je v Almodóvarově režii vždy radost se dívat, ale herecky nade všemi vyčnívá strhující herecký výkon José Luise Goméze v roli žárlivého a vášnivého Martela.

    Film byl kritikou na Almódovara přijat o dost vlažněji než jeho předchozí díla, ale diváci z něj opět učinili celosvětově úspěšný titul. A pohled na Penelope Crúz v platinové paruce za vidění vážně stojí.

Ondra Slanina

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

1 komentář

  1. Vladka21 napsal:

    I když mám jeho filmy ráda, tak pro mě to byl oproti Volveru docela propad. Vadilo mi, že už to nebylo tak vtipný, ale natočený to bylo hezky.

Přidat komentář

TOPlist