Sunset Blvd. (1950)

Sunset Blvd. (1950)

Sunset Blvd.

USA 1950, Sunset Blvd., režie: Billy Wilder, scénář: Billy Wilder, Charles Brackett, D.M. Marshmann Jr, kamera: John F. Seitz, hudba: Franz Waxman, střih: Arthur P. Schmidt, hrají: William Holden, Gloria Swanson, Erich von Stroheim, Nancy Olson a další…

formát: 1.37:1, 35 mm, černobílý, délka: 110 minut

Oskar za výpravu, hudbu a scénář

Film:

Je tomu rok, co jsem na drážďanské Technische Universität absolvoval skvělý seminář o klasických filmech s přihlédnutím k nejslavnějším hudebním skladatelům, který vedl americký dirigent Maestro Michael Hurshell ze Seattlu. Společně s mou kolegyní Jolanou Vojtkovou studentkou Olomoucké katedry dějin umění jsme pak měli dvouhodinový referát o jednom z mých absolutně nejoblíbenějších filmů. A nejsem sám, kdo tento film miluje, tento film patří mezi nejoblíbenější na filmové databázi imdb.com a scénář byl oceněn jako 7. nejlepší scénář všech dob asociací amerických scenáristů.

Příběh začíná ve velkém stylu. Hlavní hrdina, neúspěšný scenárista Joe Gillis (William Holden) plave mrtvý v bazénu a začíná s vyprávěním svého osudu. Poté, co ho se všemi scénáři odevšad vykopnou a má v patách exekutory, protože má zpoždění na všech platbách svým věřitelům se dostane náhodou do opulentního sídla zašlé hvězdy stříbrného plátna Normy Desmond (Gloria Swanson), která je přesvědčená, že Joe je ten pravý, kdo jí vrátí na světla ramp. Souboj charakterů může začít.

Billy Wilder a Charles Brackett se v době přípravy tohoto snímku řadily mezi nejzářivější vycházející filmařské hvězdy. Společně pracovali na brilantní komedii Ninočka Ernsta Lubitsche s Gretou Garbo a nebo na největším hitu té doby filmu Ztracený víkend, který ovládl Oskary roku 1945. V roce 1949 se jejich zavedené duo pustilo do své vrcholné spolupráce. Wilderův nápad byl prostý. Jednoho dne řekl Bracketovi:,,Co kdyby jsme natočili film o staré hvězdě, která ztratila své postavení díky přechodu mezi němým a zvukovým filmem?”

Sunset Blvd. (1950)

Wilder a Brackett přizvali třetího scenáristu D.M. Marshmanna Jr., který se živil jako kritik pro dodnes prestižní magazín Life. Ten přišel s ozvláštněním příběhu, když navrhl, aby byl hlavní osou příběhu vztah zašlé hvězdy a mladého muže.

Hlavní úloha Normy Desmond byla nabídnuta Mae West, která byla skutečnou ženou vamp, jež proslula sexuálními skandály s mladšímu muži, ale neprojevila ani náznak zájmu o tuto  roli. Dále se role nabídla hvězdě němého filmu Pole Negri, emigrantce z Německa, která prožila slavnou kariéru a na stránky bulváru se kdysi dostávala díky románku s největším milovníkem Rudolphem Valentinem. Wilder jí objevil v San Antoniu, ale její špatný akcent udělal z její angličtiny nesrozumitelnou hatlamatilku, což bylo pro film postavený na dialozích velkým problémem. Oslovil také Mae Murray. Největší trapas bylo nabídnutí role Mary Pickford. Wilder k tomu říká:,, Viděli jsme její povadlou tvář, jak ještě více vadne, jako by říkala. Vy jste se zbláznili? To jsem já. Mary Pickford. Americké zlatíčko. Já mám hrát ženu, která svádí o 2O let mladšího muže a dává mu dárky? Takže jsme se uprostřed jednání zastavili a povídám. Paní Pickford, stala se velká chyba. Tohle určitě není ten způsob, jak  si vás pamatujeme z dob, kdy jste byla na vrcholu. Odpusťte nám.“

Sunset Blvd. (1950)

Zoufalý Wilder volal legendárnímu režisérovi Georgi Cukorovi a ten mu navrhl Glorii Swanson. Swanson žila v New Yorku. Wilder jí zkoušel telefonovat a ta byla extrémně překvapena jeho zájmem, protože už byla řadu let mimo branži. Zároveň byla okamžitě vytočená tím, že jí nebyla nabídnuta role, ale pouze pozvánka na kamerové zkoušky. Swanson hrála od svých 16 let a byla již 2x nominována na Oskara. Byla proslavená svými milostnými avantýrami, měla dokonce poměr s otcem legendárního prezidenta Kennedyho, který jí produkoval film Queen Kelly. Po odchodu z branže se živila jako módní návrhářka a založila si úspěšnou společnost na přírodní kosmetiku. Odpověděla však brilantně:,,Na co mě zatraceně chcete testovat? Chcete vidět, jestli jsem ještě naživu nebo co? Pochybujete snad o tom, že umím hrát?” Cukor jí okamžitě volal zpět a za Wildera se přimlouval. Ujistil jí, že scenáristé jsou nejlepší duo v Hollywoodu.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist