Svědomí Ameriky: Oliver Stone

Oliver Stone

Oliver Stone

Jen málokterý režisér s takovou vehemencí poukazuje na stinné stránky své země. Je pravda, že s přibývajícími léty mu občas chybí potřebná razance anebo nevidí věci tak radikálně, ale pořád má v sobě rebela – Oliver Stone.

Existují některé filmové osobnosti, které mají takový vliv, že jakákoliv jejich aktivita vzbuzuje okamžité reakce. Někteří tento vliv využívají k charitě, druzí podporují vojenské aktivity své země a pak je tu Oliver Stone. Člověk, který dobrovolně narukoval do války ve Vietnamu, odkud si odvezl Bronzovou hvězdu za statečnost a Purpurové srdce, vášnivě propaguje republikány, několikrát seděl za řízení pod vlivem alkoholu a drog, kontaktoval tajné služby kvůli projektu JFK, aby pak zjistil, že ho vodili za nos, natáčel dokument s Fidelem Castrem a Hugo Chavézem, uvedl těsně před volbami životopis všeobecně odmítaného George W. Bushe, pustil se i do historického velkofilmu, inicioval Formanova, který Stonea obdivuje, Larryho Flynta. Na druhou stranu herec Sean Penn Stoneovi neřekne jinak než prase a Quentin Tarantino mu při každé příležitosti vmete do tváře, že mu zpackal scénář.

Oliver Stone se narodil ve znamení panny 15.9.1946 v New Yorku. Studoval na prestižní univerzitě Yale, kde však vydržel jen 1 rok, především z finančních důvodů, protože otec přišel o velké peníze při investicích na burze. Rozhodl se odjet jako učitel do Vietnamu. V 21 letech narukoval do armády a v bojích strávil celý rok. Byl dvakrát raněn a za svou statečnost si odnesl i armádní vyznamenání. Po návratu z války studoval na domovské univerzitě v New Yorku filmovou režii, jeden z jeho učitelů byl i o pár let starší Martin Scorsese, kde absolvoval kraťasem Poslední rok ve Vietnamu (Last Year in Vietnam, 1971). První režijní ostruhy získával v horrorech, ale vážně ho lidé začali brát jako skvělého scenáristu, když napsal svému režisérskému kolegovi Alanu Parkerovi slavné drama Půlnoční expres (1978), za které si Stone odnesl svého prvního Oskara. Přestože se tímto etabloval v respektovaného scenáristu (Barbar Conan, Zjizvená tvář, Rok draka) vždy toužil po režii.

Jeho prvním filmem, který by stál za zmínku je horror Ruka s Michaelem Cainem z roku 1981. Film se nestal ani komerčním, natož kritickým úspěchem, přesto obsahuje řadu působivých scén. Právě scéna, kdy Caine přijde během otřesné nehody o ruku je skutečně brilantně zrežírovaná.

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Přidat komentář

TOPlist