Hollywoodský mogul Steven Spielberg

Steven Spielberg

Steven Spielberg

Říkalo se o něm, že i kdyby zfilmoval telefonní seznam, tak by na něj chodili diváci. Sice se o tom příliš nemluví, ale hned po Avatarovi byl komerčně nejúspěšnějším filmem loňského roku snímek Michaela Baye, (kterému na jeho domovské filmové fakultě neřekne žádný z jeho profesorů jinak než ,,filmový Antikrist“) Transformers 2, který Spielberg produkoval. Možná za to získal ocenění Zlatou malinu za nejhorší film roku, jenže téměř miliarda na kontě je dostatečnou satisfakcí. Jeho filmová dráha je lemována fantastickými úspěchy, dobře míněnými neúspěchy a stigmatem člověka, kterému se ne, prostě neříká.

Steven Spielberg spatřil světlo světa 18. prosince 1947 v Cincinatti ve státě Ohio. Vyrůstal v arizonském Phoenixu a již velmi brzy začal natáčet 8mm kamerou. Nejprve to odnesly jeho vláčky, které likvidoval připravovanými srážkami. Tam také pochopil, že příprava záběrů je důležitá pro střih. Jeden vláček zleva, druhý zprava, pak srážka a velký celek, bác a vláčky jsou v sobě! Po svém prvním krátkometrážním snímku určeném širší veřejnosti Amblin z roku 1968 pojmenovává později i svou produkční společnost. Přestože se po absolvování střední školy dostane na univerzitu záhy se na ní vykašle a rozhodne se své vzdělání získat praxí. A kde jinde než v televizi. Nejdříve začíná na seriálech a po pár letech může konečně k filmu týdne s celovečerní stopáží. Jeho televizní snímek Duel se stane doslova senzací a v Evropě je dokonce uveden v kinech.

Steven Spielberg - filmografie

Duel (1971) byl tedy od začátku koncipován jako televizní film týdne. Popisuje jednoduchý příběh muže, který se utkává na silnici s šíleným tahačem. Spielberg díky rychlým efektním střihům dostává ze snímku maximální napětí, které z filmu dělají dodnes snesitelnou podívanou. Spielberg ostatně říká, že nikdy později v životě už nepracoval tak tvrdě jako právě na tomto filmu. Dostal šanci, kterou hodlal náležitě využít a za 13 natáčecích dnů se mu podařilo natočit regulérní film, kde už ukazuje řadu ukázek ze svého rukopisu. Schválně si povšimněte záběrů na zpětné zrcátko, kde se odehrává děj nebo poklic aut.

Steven Spielberg - filmografie

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

3 Diskuse

  1. robert javorecek napsal:

    Člověk toho chlapa prostě musí respektovat. Čekal jsem jak se zhostí Kubrickovy A.I. a myslel jsem si, že z toho udělá nějakou komerční břečku, ale nakonec mě překvapil. Jeho filmy ze 70. let jsou výborný a některý jeho poslední filmy jako Minority Report a Mnichov svědčí, že nepatří do starého železa.

  2. Ondra Slanina napsal:

    Všechno nejlepší k 65. narozeninám! Připomeňte si člověka, který změnil tvář současného filmu jako málokdo!

  3. Roman Potoczný napsal:

    A.I. je vynikající a totálně nedoceňovaný film … Osobně ho zbožňuju a ani takový zabíječ filmů filmovými závěry, jako Spielber, zrovna tento film koncem nezničil, ale naopak mu dal velmi zajímavý filozofický nádech …

Přidat komentář

TOPlist