Hollywoodský mogul Steven Spielberg

Steven Spielberg - filmografie

Dalším projektem se stalo rodinné sci-fi E.T. (1982). ,,E.T. nach Hause!“ Věta, kterou si vybavuji ze svého dětství z kanálu OK3, který vysílal po revoluci hlavně první erotický pořad Tuti Fruti, kde dívky soutěžícím odhalovaly svá ňadra. Příběh mimozemšťana, kterého omylem zapomenou na planetě Zemi, kde se musí postarat sám o sebe funguje především díky dětské čistotě hlavních představitelů. Kouzelné scény zjitřené dětské fantazie činí z filmu nezapomenutelnou morálně vhodnou zábavu pro celou rodinu. Po obrovské PR kampani, která film vynesla na piedestal nejúspěšnějšího filmu všech dob až do roku 1993, kdy si Spielberg sebral korunu Jurským parkem, bylo jasné, že tento režisér může natočit opravdu cokoliv a vydělá balík. Ale ona to nebyla tak úplná pravda. Při vším tom humbuku kolem řekl Spielberg toho roku v Cannes, že E.T. je jeho nejosobnější film, žádný kalkul. Cynik si odplivne, ale pár poznámek.

Hlavní dívčí roli ztvárnila roztomilá Drew Barrymore, která díky výchově v rodině drogově závislých herců podlehla v pubertě tvrdým drogám a jelikož neměla peníze nafotila se nahá pro jeden pánský magazín. Spielberg se okamžitě snažil zastavit tisk tohoto magazínu a zkoupit celý náklad, což se mu i částečně podařilo a pak jí nechal doretušovat podprsenku a poslal jí výtisk poštou. I když tato drobná usměvavá dívka párkrát klopýtla, Spielberg jí vždy pomohl. Při 20. výročí Spielberg v jedné z vrcholných scén filmu nechal digitálně zaměnit zbraně za vysílačky a chlapce v Halloweenském obleku teroristy zaměnil za hipíka. To je prostě celý on.

Steven Spielberg - filmografie

Indiana Jones a chrám zkázy (1984) byl film, který Spielberg musel natočit. Nechtěl zklamat obecenstvo a jelikož mu kritika vytýkala, že od Čelistí dost vyměknul v realizaci filmu docela přitvrdil. Film se odehrává v Indii, kde jsou z vesnic unášeny děti a obětovány bohyni Khálí. Jones musí najít vzácné kameny a vrátit vesničanům, aby v kraji opět zavládl mír a pohoda. Pomáhá mu přitom barová zpěvačka a malý řidič taxiků Kraťas. První akce v baru s jedem a kopáním do smaragdu je jedna z nejlépe inscenovaných scén ve Spielbergově kariéře. Spielberg také film ladí na podstatně romantičtější strunu, který se promítne i do jeho soukromého života, protože si hlavní představitelku Kate Capshaw vezme za ženu. Při uvádění filmu však nastaly problémy s americkým cenzorním orgánem, který stanovuje nepřístupnost. Film byl okamžitě hodnocen jako nepřístupný, na což ani Lucas ani Spielberg nechtěli přistoupit. Od té doby tak vznikla nová kategorie PG-13 (tedy osoby do 13 let mohou do kina pouze v doprovodu rodičů nebo dospělé osoby), která zůstává do dnešních časů divácky nejzajímavější skupinou. Fandové série tento film příliš nemusí, ale pro mě je snímek srdcová záležitost.

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

3 Diskuse

  1. robert javorecek napsal:

    Člověk toho chlapa prostě musí respektovat. Čekal jsem jak se zhostí Kubrickovy A.I. a myslel jsem si, že z toho udělá nějakou komerční břečku, ale nakonec mě překvapil. Jeho filmy ze 70. let jsou výborný a některý jeho poslední filmy jako Minority Report a Mnichov svědčí, že nepatří do starého železa.

  2. Ondra Slanina napsal:

    Všechno nejlepší k 65. narozeninám! Připomeňte si člověka, který změnil tvář současného filmu jako málokdo!

  3. Roman Potoczný napsal:

    A.I. je vynikající a totálně nedoceňovaný film … Osobně ho zbožňuju a ani takový zabíječ filmů filmovými závěry, jako Spielber, zrovna tento film koncem nezničil, ale naopak mu dal velmi zajímavý filozofický nádech …

Přidat komentář

TOPlist