Million Dollar Baby (2004)

Million Dollar Baby (2004)

Million Dollar Baby

USA 2004, Million Dollar Baby, režie: Clint Eastwood, scénář: Paul Haggis podle ,,Rope Burns“ F. X. Toolea, kamera: Tom Stern, hudba: Clint Eastwood, střih: Joel Cox, hrají: Clint Eastwood, Hillary Swank, Morgan Freeman, Jay Baruchel, Mike Colter, Lucija Rijker, Brian O´Byrne, Anthony Mackie a další…

formát: 2.35:1, barevný, 35mm, délka: 132 minut

Oskar za nejlepší film, režii, ženský herecký výkon v hlavní role (Hillary Swank) a mužský herecký výkon ve vedlejší roli (Morgan Freeman) 

Clint Eastwood získal Oskara za režii v roce 1992, kdy uspěl s antiwesternem Nesmiřitelní. Nebyl to jeho režijní debut, ale vyzrálé dílo vynikajícího filmaře. Přes rozkolísanost jeho režijních prací v průběhu 90. let, kdy zvládl skvělé filmy Dokonalý svět (1993) a Madisonské mosty (1995), však přišlo období filmů Absolutní moc (1996) nebo Půlnoc v zahradě dobra a zla (1998) a Eastwoodovi se začali předávat ceny za celoživotní dílo. V roce 2002 však natočil mimořádné drama Tajemná řeka (2003), které kritiky a hlavně diváky přesvědčilo, že Clint nepatří do starého železa. Film Million Dollar Baby potvrdil jeho status ikony světového filmu.

Million Dollar Baby (2004)

Snímek nikdo nechtěl financovat a tak ho Eastwood natočil za vlastní peníze ve své soukromé společnosti Malpaso production s rozpočtem 30 milionů dolarů. První uvedení filmu v létě roku 2004 přineslo skromný výdělek 11 milionů dolarů. Při udílení výročních cen však přišel zlom. Novináři i akademici si uvědomili hodnotu a poctivost natočeného díla a Eastwoodova kmenová distribuční společnost Warner Bros. film uvedla znovu. V druhém uvedení z jara roku 2005 přineslo boxerské drama ohromující zisk přes 100 milionů dolarů jen v tuzemských kinech, ze zahraničních přišla ještě o něco vyšší částka.

Frankie Dunn (Clint Eastwood) je starý trenér boxu, který neustále hledá odpovědi na otázky po smyslu křesťanského Boha, do nichž promítá své zkušenosti. Dcera ho opustila už dávno a dopisy, které jí každý týden píše se vždy vrátí odesílateli. Patří mu tělocvična, kde vychovává boxery a ve které nechává bydlet svého bývalého svěřence Edieho Scrapa (Morgan Freeman), který v posledním zápase přišel o oko, což si Frankie celý život vyčítá. Po vyhraném duelu Frankieho svěřence Willieho (Mike Colter), kterého brzy čeká mistrovský zápas, se do života trenéra přimíchá jednatřicetiletá Maggie (Hillary Swank).

Million Dollar Baby (2004)

Frankie jí odmítá trénovat, ale Maggie je neústupná a zaplatí si tělocvičnu na půl roku. Scrapa se jí zželí a dá jí několik rad pro box i přes Frankův odpor. Když Willie uteče ke konkurenci utkat se v bitvě o titul, kterou mu Frank ještě nechce zprostředkovat, rozhodne se Maggie trénovat. Tvrdohlavá dívka začíná porážet soupeřky ve své kategorii a brzy i u ní dojde k rozhodování o mistrovský zápas. Jenže po cestě na vrchol vždy nastává krutý pád.

Boxerské filmy mají trvalou popularitu. Jejich poselstvím je neustálá víra v lepší život formou výhry, při které dostanete řadu ran, stejně jako v životě. Million Dollar Baby samozřejmě nabízí tento motiv, ale přichází ještě s něčím jiným. Můžete dělat maximum, co jste schopni, ale vždycky zde bude osud a karty jsou už dávno rozdány. Otázkou však je, zda budete ochotni dodržet všechny své morální postoje nebo uvažovat ryze lidsky nehledě na svědomí.

Million Dollar Baby (2004)

Film je záměrně nořený do tmavých odstínů, Eastwood se netají obdivem k mistrovským plátnům geniálního barokního malíře Caravaggia a vyvolává neustálé pocity očekávání. Díky skvělým hereckým výkonům se navíc o postavy skutečně bojíte, protože nikdy nevíte, co se jim stane příště. Ženský herecký part Maggie brilantně zahrála Hillary Swank, která potvrdila neuvěřitelnou hereckou obětavost pro roli. Clint Eastwood odehrává přesně to co má v předepsáno scénářem, ale už je pro diváky natolik známým, že vás ničím nepřekvapí, což ale slouží jednoznačně celistvosti filmu. Morgan Freeman zde ztvárňuje noblesního vysloužilého boxera s takovou grácií, že mu uvěříte absolutně cokoliv. Vedlejší role boxerů jsou rovněž velmi vhodně obsazeny.

Zvláštní pozornost si však zaslouží práce scenáristy Paula Haggise, který film postavil podle skutečných boxerských příběhů F. X. Toolea a který napsal dramaticky vyvážený, krutý a přitom neskutečně opravdový dramatický příběh. Hudbu složil Clint Eastwood. Film Million Dollar Baby je mistrovské dílo čím dál zralejšího režiséra, který má ještě dost sil na to, aby v ringu vyřídil mladší kolegy levým hákem.

Ondra Slanina

Přidat komentář

TOPlist