Mladý mistr filmu Christopher Nolan

Christopher Nolan

Christopher Nolan

Zní to jako Americký sen, ale je to skutečnost. Mladý plavovlasý Brit Christopher Nolan (* 30. 7. 1970) natočí v Anglii v roce 1998 s přáteli za 8 000 liber film The Following. Snímek se promítne na řadě filmových festivalů, několikanásobně se zaplatí a mladý talentovaný režisér pod tíhou okamžiku požádá publikum o donaci peněz na vysněný projekt podle povídky svého bratra.

Christopher Nolan - filmografie

Nového projektu Memento si ale nakonec všimnou vnímaví Hollywoodští producenti a nabídnou mu na výrobu 10 mil. dolarů (server www.the-numbers.com uvádí dokonce jen 5 mil. USD.). Oba bratři vypotí zajímavý scénář a ve střižně se Christopher rozhodne, že film bude vyprávět pozpátku. Právě tento na první pohled hazardní krok se ukáže jako skvělý nápad a film se stane nezávislou událostí roku 2000.

Leonard Shelby (Guy Pearce) je bývalý pojišťovák a trpí totální ztrátou krátkodobé paměti. Film začíná ve scéně, kdy vystřelí mozek z hlavy Teddymu. Na prsou má totiž vytetován nápis John G. znásilnil a zabil mojí ženu a kolem další indicie, které vedou k vrahovi. Ale zde příběh nekončí. Naopak postupem se přesouváme časem nazpět, kde na nás čeká nikoliv začátek, ale regulérní závěr se zajímavou pointou.

Christopher Nolan - filmografie

Celosvětové tržby v kinech se dostanou až ke 40 milionům dolarů a na největší filmové databázi světa www.imdb.com je film v současnosti na skvělé pozici 27. nejlepšího filmu všech dob. Mimochodem film vyšel v trafikách na levném DVD, takže pokud jste neviděli vřele doporučuji.

Po velkolepém úspěchu filmu Memento dostal britský režisér Christopher Nolan na svůj druhý americký režijní počin Insomnia od producentů George Clooneyho a Stevena Soderbergha 45 mil. dolarů. Mohl si tak dovolit Oskarové trio Al Pacino, Robin Williams, Hillary Swank a ukázalo se, že investice do mladého režiséra se vyplatila.

Will Dormer (Al Pacino) přijíždí se svým parťákem Eckhartem na Aljašku, aby objasnili brutální vraždu sedmnáctileté školačky. Čeká tam na ně sympatická policistka Ellie (Hillary Swank). Oba městští poldové, ale nejsou na Aljašce jenom kvůli pomoci kolegům. Byli tam na čas odklizeni kvůli vyšetřování oddělení Vnitřních záležitostí a Eckhart, který má doma rodinu, se rozhodne proti Willovi svědčit a také mu to řekne. Při pronásledování odhaleného vraha v mlze Will střelí Eckharta. Ten ho před smrtí obviní, že ho zastřelil schválně. Vrah Walter Finch (Robin Williams) však celý incident slyšel a neváhá to Dormerovi říct. Na Aljašce jsou dlouhé dny, Dormerovi se zvětšují kruhy pod očima a začíná se schylovat k finále.

Christopher Nolan - filmografie

Film má strhující atmosféru nejen díky zajímavému prostředí, ale především díky hře tvůrců s divákem, kdy není úplně jasné, jestli je Dormer kladnou postavou nebo ne. Nolan potvrdil svou neustále vzestupující hvězdu na režisérském nebi, což potvrdila i vysoká návštěvnost snímku a pozitivní kritické ohlasy. Film celosvětově utržil v kinech přes 113 milionu dolarů a je rovněž k mání na levných discích v trafikách.

V kinematograficky podprůměrném roce 2005 se Batmanova mytologie dočkala dalšího přírůstku, který nás vrátil na začátek celé ságy v podobě velkofilmu Batman začíná. Ačkoliv nemám nic proti Batmanům Tima Burtona, další přírůstky Joela Schumachera byly velmi jemně řečeno podprůměrné. Christopher Nolan, který vystřídal nekonformního Darrena Aronofskyho (další výborný nezávislý režisér – autor skvělého filmu Requiem za sen), však natočil svůj film. Vše se v něm dá logicky vysvětlit, každý úder má zřetelný následek a Batman vážně neumí létat.

Christopher Nolan - filmografie

Nolan nebyl zdaleka první volbou pro režii plánovaného trháku. Producenty prý přesvědčilo, když si v garáži postavil model Gotham City a vymýšlel zdivočelé záběry pro film. Velkou výhrou Batman začíná bylo obsazení Christiana Balea, který je velmi dobrou volbou a ostatních epizodních rolí. Troufám si tvrdit, že tak skvělý casting Batman ještě neměl a to už v něm účinkovala celá řada hvězd. Film však trpěl jistou schizofrenií, podobně jako hlavní hrdina a rozhodně nebyl vhodný pro mládež, které by měl být určen především.

Bruce Wayne (Christian Bale) nemá netopýry v lásce, stejně jako vrahy svých rodičů a potažmo vůbec všechny kriminálníky. Když se to tak vezme má znaky pomstychtivého asociála. Od psychopatů, které likviduje ho však dělí přátelství s rodinným komorníkem Alfrédem (Michael Caine), sympatickým mentorem a vynálezcem Foxem (Morgan Freeman), miliarda dolarů, kterou má na kontě a láska jeho přítelkyně z dětství Rachel Dawsové (Katie Holmes). Bruce Wayne je totiž starý dobrý Batman, jenž se dočkal opět nového kabátu. Tentokrát se dozvíme o jeho původu a uvidíme střetnutí s šíleným psychiatrem Jonathanem Cranem (Cillian Murphy), brutálním mafiánem Carminem Falconem (Tom Wilkinson) a především s dvěma svými učiteli Ducardem (Liam Neeson) a Ra´s Al Ghulem (Ken Watanabe).

Batman začíná byl kasovním trhákem a jen v USA překonal hranici tržeb 200 milionů dolarů, celosvětově se pak vyšplhal přes 370 milionů dolarů a k tomu ještě připočtěme zisky z DVD a merchandisingu.

Nolan však nelenil a hned o rok později poslal do kina další projekt, který vymyslel se svým bratrem Jonathanem a byl z toho tentokrát kouzelnický film Dokonalý trik.

Christopher Nolan - filmografie

Kouzelník Alfred Borden (Christian Bale) je souzen za vraždu svého kolegy Roberta Angiera (Hugh Jackman) a podle očitého svědka starého kouzelníka Cuttera (Michael Caine) je vinen. Jenže… Před několika lety se stala tragédie. Alfred s Robertem byli kolegové – přátelé až do nepovedeného triku, kdy Robertova žena zemře při fatálně nepovedeném triku, jehož odfláknutí dává Robert (ne)právem Alfredovi za vinu. Alfred si po čase najde také dívku se kterou se ožení a začne se věnovat samostatně magii. Jeho vystoupení však přeruší Robert, který Alfredův trik prokoukne a úmyslně ho zraní a zesměšní. Jejich rivalita se stupňuje čím dál víc, každý chce vymyslet dokonalý trik, kterým by dokázal, že je lepší než ten druhý. Je to ovšem magie, promyšlená technika a nebo je to všechno trochu jinak?

Prozrazovat děj tohoto filmu, který sází na překvapivé zvraty a nečekaná odhalení by bylo nerozumné. Filmu velmi prospělo i vhodné herecké obsazení a mezi ústředním tandemem to opravdu jiskří. Ačkoliv Nolan film prosazoval do výroby už od Mementa bylo mu jemně naznačeno, že filmy o kouzelnících vydělávají akorát starou belu. Díky Batmanovi se o jeho 40 milionový rozpočet rozdělila rovným dílem 2 Hollywoodská studia. Nakonec z toho byly celosvětové tržby přes 107 milionů dolarů, prakticky stejnou částku film vydělal na DVD a jen tak mimochodem na výše zmíněném serveru www.imdb.com je Dokonalý trik 73. nejlepší film všech dob.

Temný rytíř

V roce 2008 Nolan natočil první pokračování a tím byl fenomenálně přijatý Temný rytíř. Děj pokračuje v okamžiku konce Batman začíná, kdy se policista Gordon Batmanovi směřuje, že neví, jaký bude mít následek jeho osobní prosazování spravedlnosti. S novými maskovanými muži v ulicích totiž začíná chaos a zločincům se daří ještě víc. Navíc největší banku ve městě, která obsahuje peníze zlotřilých mafiánů vybere jistá ozbrojená skupina v čele s divným individuem, který má poleptaný obličej od kyseliny a říká si Joker. Joker začíná svou anarchistickou jízdu, ve které se nehodlá zastavit před ničím a proti němu se začíná vyzbrojovat malá skupina posledních spravedlivých. Jenže čas plyne, násilí roste a všem účastníkům začínají téct nervy z neúspěchu.

Temný rytíř je film bez hluchých míst. Od začátku je v něm vše, tak jak má být. Herci hrají skvěle, v zákulisí je jistí zkušení kameramani, kteří pro několik scén použili i technologii IMAX, a Hans Zimmer s Jamesem Newtonem Howardem z pozice skladatelů hudby. Dobrou a přitom vlastně neviditelnou práci odvedli trikaři. Největší pochvala však opět musí patřit režisérovi Nolanovi, který ukázal, že své profesi skutečně rozumí. Premiérový víkend, který byl nejúspěšnější v dějinách kinematografie ho zastihl na dovolené a novinářům na dotazy jak se cítí jako režisér nejlépe přijatého filmu v historii, odpověděl, že stejně jako včera, protože chtěl jediné, natočit dobrý film. Jen v kinech film utržil přes miliardu dolarů.

Počátek (2010)

Další filmy:

Počátek
Temný rytíř povstal
Muž z oceli
Interstellar
Dunkerk

Ondra Slanina

Christopher Nolan

Přidat komentář

TOPlist