Profesor filmu: Martin Scorsese

Martin Scorsese

Martin Scorsese

Je pro mě velkou ctí a potěšením psát profil Martina Scorseseho. Na druhou stranu je to bič, který jsem si na sebe dobrovolně upletl a v tom mě možná inspirovala i tvorba výjimečného Martina Scorseseho. Když jsme se radili, jak tento článek nazvat, tak Dan okamžitě řekl, že přeci ,,Profesor filmu“. Tento profil jsem začal psát již minulý týden a jmenoval se Americký umělec, ale musím uznat, že Danův název je výstižnější. Vždyť považte kolik režisérů Scorsese ovlivnil, kolik filmů vytáhnul ze zapomnění, kolik invenčních nápadů vměstnal do své tvorby? Vydejte se tedy společně s námi, řečeno parafrází na jeho slavný dokument, na osobní cestu americkými filmy Martina Scorseseho.

Martin Scorsese se narodil 17. listopadu 1942 v newyorském Queens. V části zvané ,,Little Italy“ byl život velmi tvrdý. O největší nadvládu se tam dělily dvě skupiny, ostří hoši z ulice a církev. Pro malého astmatika bylo celkem logické, ke které skupině by mohl patřit a vzal to do důsledku, protože se rozhodl stát knězem. Na ostré hochy však ve svých filmech nikdy nezapomněl. Na newyorské univerzitě přestoupil do filmové třídy a studium ukončil již v roce 1964. Jeho první pokusy na poli celovečerního filmu byly v profesích scenárista a střihač (slavný dokument Woodstock), ale i režisér. Svůj první film Kdo to klepe na mé dveře natočil v roce 1968.

Prvnímu snímku se i přes řadu studentských neduhů nedá upřít snaha o maximální výsledek a mimořádný cit pro vedení herců. Ve filmu exceluje mladý Harvey Keitel. Film je černobílý, ultralaciný a ve své době žádnou díru do světa neudělal, přesto je pro cinefily jistě zajímavou ukázkou pro doplnění mozaiky Scorseseho stylu filmové režie.

Martin Scorsese - filmografie

Další ostruhy získal stejně jako mnozí jiní tvůrci Nového Hollywoodu u zkušeného matadora laciných snímků Rogera Cormana. Snímek Berta z dobytčáku je dobovým snímkem z období hospodářské recese 30. let v Americe a popisuje skutečný příběh svobodomyslné dívky cestující v nákladních železničních vagónech. Jakási variace na Bonnie a Clydea však nebyla ani totálním propadákem, ale bohužel ani výrazným úspěchem. Režisér John Cassavates řekl Scorsesemu, že by měl natočit něco pořádnýho, protože je evidentní talent a strávil čas nad pěknou sračkou.

Martin Scorsese - filmografie

První výrazný úspěch slavil Martin Scorsese se svým třetím celovečerním filmem Špinavé ulice (1973). Téměř dokumentárním způsobem točené drama z prostředí, kde Scorsese vyrůstal vzbudilo značnou pozornost. Za pouhých 27 dní natočil film, který je autorskou výpovědí a využívá invenčních postupů slavných hudebních amerických dokumentů. Ostatně právě Scorseseho smysl pro střih a práci s rytmem z něj učinilo i vyhledávaného režiséra klipů a dokumentů z turné. Pro zajímavost klip Michaela Jacksona Bad je právě dílem Martina Scorseseho. V hlavních úlohách mladíků, kteří se chtějí stát respektovanými ostrými hochy v Malé Itálii se objevují Robert De Niro a Harvey Keitel. Scorseseho barevná ikonografie a obrazy každodenního násilí jsou v jeho prvním skutečném filmu jasně patrné.

Pages: 1 2 3 4 5 6 7

Přidat komentář

TOPlist