Sin City: Město hříchu (2005)

Sin City (2005

Sin City: Město hříchu  

USA 2005, Sin City, režie: Robert Rodriguez, Frank Miller a Quentin Tarantino jako speciální hostující režisér, scénář: Frank Miller, kamera: Robert Rodriguez, hudba: John Debney, Graeme Revell, Robert Rodriguez, střih: Robert Rodriguez, hrají: Mickey Rourke, Clive Owen, Bruce Willis, Jamie King, Carla Cugino, Elijah Wood, Rutger Hauer, Brittany Murphy, Benicio Del Toro, Rosario Dawson, Michael Clark Duncan, Alexis Bledel, Nick Stahl, Jessica Alba, Michael Madsen, Josh Hartnett, Frank Miller a další…

formát: 1.85:1, černobílý/barevný, HD digital, filmové kopie 35 mm, délka: 142 minut (necenzurovaná verze 147 minut)

Film:

Autor comicsu Sin City Frank Miller se podepsal už pod řadu filmů jako scenárista a nutno říci, že se z nich nestaly žádné zázraky, protože se jednalo o snímky Robocop 2 a 3. V roce 1991 proslul jako autor surového, černobílého a pořádně černo-humorného comicsu Sin City. Díky digitálním technologiím se Robertu Rodriguezovi podařilo zfilmovat své tři projekty pro děti Spy Kids, které slušně zabodovaly u diváků a kritiky, načež se rozhodl zadaptovat zase něco pro dospělé.

Kromě známých historek o tom, jak Rodriguez neustále telefonoval Millerovi až ho nakonec přemluvil k účasti na projektu, který celou řadu let už tvrdošíjně odmítal se však dostáváme do dost neuvěřitelného právního sporu. Rodriguez si přál, aby Miller film spolurežíroval, což nedovolují americké odborové organizace, takže z nich Rodriguez vystoupil, čímž si přibouchl dveře do studia Paramount, pro které připravoval svou výpravnou sci-fi. Cechovní pravidlo zní, že v titulcích může být uveden pouze jeden režisér a velká studia spolupracují pouze s režiséry registrovaných v cechu. Výjimka potvrzující pravidlo (bratři Farrelyové nebo Wachovští, kde už je vlastně jeden přeoperován na ženu) je možná pouze pokud tvůrci spolupracují odjakživa.

Sin City (2005)

Marv (Mickey Rourke) se poprvé vyspal se ženou, která mu dala zadarmo a bez řečí. Jmenovala se Goldie (Jamie King) a pro Marva byla anděl. Po noci plné vášní však vedle sebe nalezne jen tuhnoucí mrtvolu své jediné lásky. Je jasné, že odplata na sebe nenechá dlouho čekat.

Sin City (2005)

Servírka Shellie (Brittany Murphy) už má dost praktik nechutného Jackieho Boye (Benicio Del Toro) a její nový přítel Dwight (Clive Owen) pamatuje jistě i lepší časy. Každopádně poté, co strčí Jackiemu hlavu do nespláchnutého záchodu a po pár minutách ho ještě pro jistotu s několika nechutnými přáteli brutálně zavraždí, zjistí, že Jackie je ve skutečnosti policajt. Na Starém Městě však platí příměří mezi šlapkami vedenými Gail (Rosario Dawson) a policií, kterou představuje obrovský Manute (Michael Clarke Duncan). Dwight bude muset odklízet řadu těl a zabránit možné válce.

Sin City (2005)

Stárnoucí policajt Hartigan (Bruce Willis) ví o zločinu, který má za pár minut spáchat syn senátora Roark jr. (Nick Stahl). Tento mladík je totiž sadistický pedofil a právě se chystá znásilnit a zabít malou Nancy. Hartigan poté, co se nepohodne se zkorumpovaným parťákem Bobem (Michael Madsen), devianta zastaví několika dobře mířenými do hlavy, ruky a genitálií. Jenže pak je Bobem zrazen a poslán do vězení za znásilnění Nancy. Po osmi letech se dostává ven, protože Nancy (Jessica Alba) je opět v nebezpečí.

Tři pořádně drsné příběhy jsou prezentovány přesně jako v komiksu. Celý film je černobílý s několika barevnými experimenty, jako že krev je žlutá nebo občas někomu zasvítí modře či zeleně oči.

Sin City (2005)

Rodriguez se velmi dobře obklopil známými herci a schopnými spolupracovníky a povedl se mu skutečně mimořádný film, který se zapíše do dějin kinematografie. Rodriguez vlastně použil Millerův comics jako storyboard svého filmového díla, kdy comicsová pozadí použil pro klíčování na blue screen. Jedná se tak vlastně o jeden z prvních digitálních filmů se skutečnými herci, který je kompletně natáčený před jednobarevným pozadím.

Sin City (2005)

Díky comicsu a tudíž vlastně dokonale propracovanému vizuálu, mohl Rodriguez natáčet tak, že s některými herci točil všechny scény naráz bez ohledu na to, zda jejich herecký partner na scéně má závazky v nějakém jiném filmu ve stejný čas. Díky této přípravě pak klíčoval herecké akce před jednobarevné pozadí bez ohledu, zda byli herci na natáčení současně či nikoliv. Jessica Alba se tak nikdy nepotkala s Mickey Rourkem, protože zatímco on měl už všechny scény uložené v počítači, tak ona ještě nebyla ani obsazená a Brittany Murphy, která se vyskytuje ve všech povídkách měla padla už za 1 natáčecí den. Jednu ze scén pak nechal Rodriguez režírovat i svému dlouholetému kamarádovi a parťákovi Quentinu Tarantinovi, je to ta jak Benicio del Toro jede s Clivem Owenem v autě.

Sin City (2005)

Sin City je výtvarně úchvatný film, jeho děj je pochopitelně fantaskní a herci záměrně přehrávají. Film má mimořádně hutný děj, je plný zajímavých zvratů, dobré hudby a dýchne na vás atmosféra staré dobré drsné školy. Tento film je vhodný pro každého příznivce drsných filmů noir.

Ondra Slanina

Sin City – 6minutové promo:

Přidat komentář

TOPlist