Skrytá identita (2006)

Departed (2006)

Skrytá identita  

USA/Hong Kong 2006, The Departed, režie: Martin Scorsese, scénář: William Monahan podle scénáře Alana Maka a Felixe Chonga, kamera: Michael Ballhaus, hudba: Howard Shore, střih: Thelma Schoonmaker, hrají: Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Jack Nicholson, Mark Wahlberg, Martin Sheen, Alec Baldwin, Vera Farmiga, Ray Winston a další…

formát: 2.35:1, barevný, 35mm, délka: 151 minut

4 Oskary za nejlepší film, režii, střih a adaptovaný scénář

Film:

   Policista infiltrovaný mezi mafiány je téma velice běžné. Hongkongský thriller Volavka přišel s inovací v podobě policisty nasazeného mezi mafiány a mafiána mezi policisty. Jejich jedinou šancí na přežití je zjistit, kdo je zač ten druhý. Tato zajímavá kombinace se nakonec stala předlohou pro jeden z nejzajímavějších thrillerů posledních let.

   I v Bostonu kvete organizovaný zločin. Šéfem místní mafie je jistý Costello (Jack Nicholson) vyznačující se vysokou inteligencí, zvráceností a šarmem. Tento muž dostal hodně lidí z bídy, ale zároveň jich hodně poslal na onen svět. Colina Sullivana (Matt Damon) nasměroval na studia a pak i do řad policejního sboru odkud mu donáší cenné informace.

Billy Costigan (Leonardo DiCaprio) je osamělý a hodně nevyrovnaný muž, který sice úspěšně absolvuje policejní akademii, ale vzápětí je oficiálně vyhozen a za jakési přepadení je natvrdo zavřen do kriminálu. Po návratu do své čtvrti je nasazen na Costella. Costigan je totiž policista v utajení a o jeho existenci ví pouze jeho přímý nadřízený (Martin Sheen) se svým asistentem (Mark Wahlberg). Jenže policisté nejsou hlupáci, vědí, že někdo vynáší, ale neví kdo a Costello ví zase velice dobře, že má ve svých řadách krysu. Jenže jak jí najít a zachránit si krk?

Departed (2006)

   Scorsese se tentokrát zaměřil na druhou stranu téže mince a to místo na gangstery na policisty. Vylíčil je svým specifickým černohumorným syrovým pohledem a odměřil všem postavám spravedlivé tresty. Skrytá identita je po technické stránce na nejvyšší Hollywoodské metě, přičemž o solidní rozpočet se postarali producenti z celého světa v čele s Bradem Pittem a v ničem si nezadá ani v obsazení.

    Herecké obsazení je lahůdkové. V hlavních rolích excelují Leonardo DiCaprio, který ve své dramatické roli a dějové linii uspokojí příznivce psychothrilleru a dramatu, Matt Damon, který s přehledem zvládá jak komediálně romantickou tak dramaticky exponovanou část své postavy a Jack Nicholson v brilantní kreaci mafiánského bosse, který zvrhle pobaví, ale hlavně pořádně vyděsí. Ve vedlejších rolích se objeví velmi zajímaví herci a to Alec Baldwin, Mark Wahlberg, Martin Sheen, Vera Farmiga a Ray Winstone.

Departed (2006)

   Scorsese pracuje opět se svou obrazovou ikonografií a častokrát dojde i na citaci z vlastního díla, především pak na Taxikáře a Mafiány. Jedna z nejzvrhlejších a přitom nejzábavnějších scén z filmu je kokainová orgie Jacka Nicholsona s půvabnými blondýnami laděná do Scorseseho rudé barvy hříchu. Velmi vydařená scéna je když Alec Baldwin přesvědčuje svého mladého zapáleného kolegu Matta Damona o nutnosti oženit se. Zde Scorsese brilantně balancuje na hraně dekadentního humoru, kterým je jeho dílo protkané. Dojde i na scény explicitního násilí. Z hlavy pravděpodobně nedostanete hledání štěnice v sádře, bitku v obchůdku a pochopitelně tradiční závěr, kdy si to tradičně vyřídí všichni se všemi.

   Skrytá identita okamžitě po svém uvedení ovládla kina a při osmdesátimilionovém rozpočtu se s přehledem několikrát zaplatila. Uspěla také na řadě prestižních výročních cen, včetně Oskara, kde Scorsese triumfoval vůbec poprvé v kategorii nejlepší film a režie, což vzhledem k jeho fenomenální celoživotní práci zní až neuvěřitelně.

Ondra Slanina

Přidat komentář

TOPlist