Bullittův případ (1968)

Bullittův případ (1968)

Bullittův případ

USA 1968, Bullitt, režie: Peter Yates, kamera: William A. Fraker, scénář: Alan Trustman, Harry Kleiner podle novely Roberta L. Fischera Němý svědek, střih: Frank P. Keller, hudba: Lalo Schifrin, hrají: Steve McQueen, Jacquelinne Bisset, Robert Vaughn, Robert Duvall, Don Gordon a další…

formát: 1,85:1, barevný, 35mm, délka: 114 minut

Oskar za střih

Film:

Detektiv ze San Francisca Frank Bullitt (Steve McQueen) má na starost z pověření kariéristického politika (Robert Vaughn) ochránit nebezpečného gangstera, který má svědčit v důležitém procesu s mafií a jeho nepřátelé jsou mu v patách. Úspěšný výsledek procesu by politikovi pomohl v kariéře. Jenže i přes veškerou snahu je Bullittův svědek zabit. Detektiv však tuto skutečnost zatají a zjistí, že je zapletený ve složitém komplotu zkorumpovaných policajtů, politiků a nebezpečných gangsterů.

Můžeme se o to sice přít, ale Frank Bullitt je jednou z nejvíce ikonických postav filmového plátna a pro jeho představitele Stevea Mc Queena je jednou z nejvíce charakteristických rolí. A přitom mělo být vše, jak jinak, úplně naopak.

Práva na knihu vlastnil Spencer Tracy, který si pochopitelně chtěl policejního detektiva i zahrát. V předloze byl Frank Bullitt postarší policajt, který neustále pojídá zmrzlinu. Po Tracyho smrti však práva podědil Steve McQueen a díky aktuálnímu případu vraha Zodiaca a jeho vyšetřovateli Davidu Toschim se McQueen rozhodl stylizovat právě do tohoto legendárního kriminalisty. Pro zajímavost, Toschi byl vzor jak pro Bullitta tak pro Drsného Harryho. Díky McQueenově lásce k rychlým vozům byla na poslední chvíli dopsána do scénáře i 12 minutová automobilová honička, která film proslavila.

Bullittův případ (1968)

Bullittův případ je vzor pro snímky Nového Hollywoodu 70. let, inspirace pro Francouzskou spojku je zde více než patrná. Peter Yates nekompromisně a často s ruční kamerou profiluje svého hlavního hrdinu jako málomluvného strážce zákona, který je zhnusen špínou ulice, ale přitom už do ní dávno zapadnul. Dokládá to i jeho vztah s krásnou Jacqueline Bisset. Jeho protivníkem jsou jednak mafiáni, ale hlavně falešný politik v podání Roberta Vaughna, který zde dle svých slov ztvárnil svou životní roli.

Důležitým je i šatník. Bullit je na začátku formálně v obleku, ale pak se oblékne do sportovního civilu. Film se totiž odehrává z velké části o víkendu a tím bylo umožněno dodat hlavnímu hrdinovi neformální výraz, který si diváci zamilovali. Elegantně ležérní McQueen zdobí dodnes pokojíky na plakátech a můžeme se s ním setkat v řadě citací ve filmech mladšího data.

Dlouho se mluví o remakeu, hlavní roli by měl ztvárnit Brad Pitt, ale doufejme, že je to kachna. Bullittův případ remake nepotřebuje, protože funguje brilantně dodnes.

Ondra Slanina

1 komentář

  1. robert javorecek napsal:

    Vynikající film, pouštěl jsem si na youtube tu legendární honičku a naprosto úžasný. Jak odlétávají poklice, jak předjíždí toho zeleného brouka a ten sexy zvuk motorů, prostě klasa.

Přidat komentář

TOPlist