Cesta (2009)

Cesta (2009)

Cesta

The Road, USA 2009, režie: John Hillcoat, scénář: Joe Penhall podle románu Cormaca McCarthyho, kamera: Javier Aguirresarobe, hudba: Nick Cave, Warren Ellis, střih: John Gregory, hrají: Viggo Mortensen, Kodi Smit-McPhee, Charlize Theron, Robert Duvall, Guy Pearce, Molly Parker a další…

formát: 2.35:1, barevný, 35mm, délka: 111 minut

Film:

Představte si, že si žijete spokojeným životem, vypadáte jako Viggo Mortensen, máte krásnou ženu vypadající jako Charlize Theron a šikovného synka. A najednou je všechno pryč. Všichni jsou mrtví, venku je hnusně, není co jíst a společnost se rozdělila podle hesla sněz, nebo budeš sněden. Vaše žena není zdaleka takový optimista jako jste Vy a tak výchova zůstane na Vás. Je záslužné vštěpovat do hlavy svému dítěti, že důležité je být dobrý, lidské maso se jíst nemá a hlavně, aby se o sebe člověk uměl postarat sám. Jenže výchova je jedna věc a okolnosti věc druhá.

V roce 2007 se stal na Oskarech filmem roku snímek Tahle země není pro starý bratrů Coenů podle knihy Cormaca McCarthyho. Drsný příběh diváky velice zaujal, ale přiznejme si, že více než děj bylo lákadlem herecké obsazení, zvláště populárním Tommy Lee Jonesem, který se objevil v zajímavé roli po komerčním debaklu Man of a House a fenomenálním Javierem Bardemem, jehož herecký výkon neunikl pozornosti recenzentů.

Cesta (2009)

Cormac McCarthy je pro americké intelektuály obrovský pojem a kniha Cesta byla jak bestsellerem, tak i důvodem proč získal Pullitzerovu cenu. Od okamžiku rozhodnutí román zfilmovat, se stal projekt The Road ostře sledovaným a upřímně, spekulace o Oskarech na sebe nenechaly dlouho čekat. Na druhou stranu příznivci knihy ze snahy bratří Weinsteinů ani zdaleka nadšeni nebyli. Pro režii byl vybrán Australan John Hillcoat, jehož film The Proposition (2007) byl jedním z nejlépe přijatých titulů roku a dokonce i Mirka Spáčilová to potvrdila ve své roční bilanci jednoho nejmenovaného deníku. Pokud jste film viděli, asi mi dáte za pravdu, že to nebyla zrovna jednoduchá podívaná.

Nebudu Vás napínat. Film sklidil velice pozitivní recenze a problém celého díla bohužel definovali novináři v New York Times, když napsali, že je to skvělý film, ale skončí komerčním fiaskem, protože pro většinového diváka je příliš složitý a čtenáři knihy budou ochuzeni o McCarthyho brilantní jazykové dovednosti. I kdyby to nebyla pravda, tak co je v New York Times berou Američani za bernou minci. Film běžel v limitované distribuci několik měsíců a nevydělal ani na třetinu svých nákladů. V momentu, kdy Weinsteini vsadili všechno na Oskarech na propagaci drahého debaklu Nine byl osud The Road v Americe zpečetěn. Nechápejte mě špatně, toto vše berte jako doporučení ke shlédnutí! O sourozencích Weinsteinech si nedělám žádnou přehnanou iluzi, jsou to mazaní obchodníci bez skrupulí a ve chvíli, kdy ztratí dojem, že mají v kapse tutovku se chovají jak děti, kterým spadly hračky do kanálu.

Cesta (2009)

Snímek Cesta je filmem pro náročnějšího diváka. V žádném případě se nejedná o spotřební produkt, kdy byste se nechali 2 hodiny prvoplánově nezúčastněně bavit. Tato postapokalyptická podívaná není žádný Šílený Max 2 a dokonce ani Já, legenda, na kterou jsem si při sledování několikrát vzpomněl. Je to ale film s myšlenkou, drsný, nesmírně krutý a lidé obecně z něj nevychází vůbec dobře. Jsou tam scény, které vás budou šokovat a kdyby film nebyl obsazený opět fantastickým Viggo Mortensenem a skvělým upřímným dětským hercem Kodi Smit-McPheem, kteří jsou katalyzátory jinak nekonečného děsu a beznaděje na plátně, asi byste to vůbec sledovat nevydrželi. Člověk se ani nemůže divit, že Viggo Mortensen se po tomto filmu (byl natočený již v roce 2008) rozhodl pro delší pauzu od hraní.

Zajímavostí je to, že ve filmu účinkuje v roli kanibala i skutečný otec malého chlapce, který vyhrál konkurz nad téměř stovkou uchazečů. Za vše hovoří to, že otec poslal do konkurzu domácí video jakousi hereckou etudu, jak si před synem strčí do úst pistoli a pokusí se o sebevraždu. Film má horrorovou stísněnou atmosféru, kterou vykouzlil kameraman Javier Aguirresarobe a obsahuje momenty, kdy na sucho polknete. Když hlavní hrdinové zažijí pocit štěstí a vy si konečně na chvíli odpočinete, přijde další depresivní studená sprcha.

Cesta (2009)

Hudební složka pochází opět od Nicka Cavea, který psal dokonce i scénář k již zmíněnému The Proposition a jeho spolupracovníka Warrena Ellise ze skupiny Bad Seeds a ve filmu samozřejmě skvěle funguje.

Film lze doporučit všem příznivcům temných sci-fi a určitě všem členům filmových klubů, stejně jako fanouškům děsivých podívaných a tzv. náročnějším divákům, kteří se nebojí o filmech přemýšlet. A pokud si dáte ke cole a pop cornu balení antidepresiv je to film na vydařený páteční večer!

Ondra Slanina

Přidat komentář

TOPlist