Lovcova noc (1955)

Lovcova noc (1955)

Lovcova noc

USA 1955, The Night of the Hunter, režie: Charles Laughton, scénář: James Agee podle románu Davise Grupa, kamera: Stanley Cortez, střih: Robert Holden, hudba: Walter Schumann, hrají: Robert Mitchum, Shelley Winter, Lilian Gish, James Gleason, Evelin Warden, Peter Graves a další…

formát: 1.66:1, černobílý, 35mm, délka: 92 minut

Film:

Je hospodářská krize a lupič Ben Harper je s ukradeným lupem na zahradě svého domu, kde se před svým zastřelením policií stihne podělit s dětmi o to, kam schoval peníze. O pár let později se potulný reverend Harry Powell dostane do vězení k muži, který ví sebemenší detaily o Harperově loupeži i o tom, že peníze jsou pořád někde v jeho domě. Po propuštění z vězení se reverend vetře do přízně Harperovy vdovy a vezme si jí za ženu. Jeho okolí nemá nejmenší ponětí o tom, co je zač. Pouze děti tuší, že jejich nový tatínek rozhodně není ten, za koho se vydává.

Jediná režijní práce slavného filmového a především divadelního herce Charlese Laughtona je skvělou ukázkou zajímavého hereckého filmu. Robert Mitchum učaroval již generacím filmových diváků a jeho slavná filmová kreace patří k velmi citovaným. Harry Powell má totiž na svých prstech vytetovaná dvě slova – láska (love) a nenávist (hate). S přibývajícími minutami bude divákům i v zadních řadách jasné, jak to je.

Film obsahuje řadu velmi působivých scén. Již úvodní scéna, kde asi poznáte Petera Gravese, kterého proslavil původní seriál Mission Impossible dodnes působí velmi moderně a záměrně stylizovaná cesta do sklepa podobná pohádce o červené karkulce a zlém vlkovi je po obrazové stránce skutečně brilantní.

Zůstává otázkou, jaké by natočil Charles Laughton další filmy, ale jisté je, že Lovcova noc patří mezi klasické filmy, které mají doposud velkou přízeň diváků.

Ondra Slanina

Přidat komentář

TOPlist