Muži, co zírají na kozy (2009)

Muži, co zírají na kozy (2009)

Muži, co zírají na kozy

VB/Fr/USA 2009, The Men Who Stares At Goats, režie: Grant Heslov, scénář: Peter Straughan podle knihy Jona Ronsona, kamera: Robert Elswit, hudba: Rolfe Kent, střih: Tatiana S. Riegel, hrají: Ewan McGregor, George Clooney, Jeff Bridges, Kevin Spacey, Robert Patrick, Stephen Lang a další…

formát: 2.35:1, barevný, 35 mm, délka: 94 minut

Film:

Nikdo mě nemůže obvinit z toho, že bych byl nějaký militantní typ. Sice mě odvedli jako brance kategorie A bez omezení, ale když jsem komisi sdělil, že chci sloužit jako lukostřelec nebo natáčet pro armádu propagační filmy, tak mi příslušný major řekl, že s takovými jako já armáda úplně do budoucna nepočítá a ať se jdu raději věnovat slečně, kterou jsem si s sebou přivedl. To víte, takové množství jinochů v trenýrkách se jen tak nevidí.

Boba Wiltona (Ewan McGregor) po smrti jeho šéfa opustí manželka a on z trucu odejde dělat válečného reportéra do Iráku. V hotelu se setká s Lynem Cassadym (George Clooney), o kterém už v Americe slyšel, že je to nejlepší armádní psychotronik. Když mu Bob vyjeví svůj postřeh, dá se Lyn pochopitelně na útěk, ale znamení ho přesvědčí, že by měl Boba vzít s sebou na misi do pouště. Jeho cíl je kamuflovaný obchodním jednáním, ale Lyn postupně vyjeví mnohem větší plán a začne vyprávět o své životní dráze v armádě.

Muži, co zírají na kozy (2009)

Když jsem četl recenze na tento film docela jsem se zhrozil. Skutečnost se však naštěstí ukázala úplně jiná. Muži, co zírají na kozy je totiž především hereckým koncertem vybraného ansámblu. Jen se podívejte nahoru, kdo všechno ve filmu účinkuje. Tento film nebyl psaný a není ani zdaleka inspirovaný bratry Coeny! Je to důležitá informace. Řada domácích médií to divákům dokola vštěpovala. Uznávám, že je nejsnazší napsat, že Jeff Bridges připomíná Biga Lebowskiho a George Clooney své postavy u Coenů. Jenže to není vůbec pravda! Muži, co zírají na kozy mají podstatně blíže k filmům jako Dr. Divnovláska, Hlava 22 nebo MASH a absolutně vším evokují atmosféru konce 70. let, včetně hudby. Musím zde vypíchnout soundtrack Rolfa Kenta, kterého jsem zkritizoval za Lítám v tom, že zde skutečně zapůsobil jako skvělý původce atmosféry.

Muži, co zírají na kozy (2009)

Všichni herci ve filmu hrají skvěle, snad na pár scén Kevina Spaceyho, kdy byl evidentně příliš puštěný ze řetězu. Hlavní duo Ewana McGregora a George Clooneyho velmi dobře funguje a McGregor si evidentně užívá svou roli parodizující mladého Obi Wana Kenobiho, která mu přinesla celosvětovou popularitu. Právě narážky na Hvězdné války patří k velmi vydařeným. George Clooney opustil svou komediální parketu ála Cary Grant, jeho Lyn Cassady je velmi originální figura a síla této postavy je v tom, že je absolutně nepředvídatelná. Z této nevypočitatelnosti těží spousta skvělých gagů. U mě vyhrává scéna s plastovým predátorem a celé kino se rozesmálo nad scénou psychologického útoku. Jako z jiného světa je ve filmu Jeff Bridges. Tato už herecká legenda americké kinematografie bude útočit na vaše bránice pokaždé, když se objeví na plátně. Zatímco Big Lebowski byl línej parchant, looser a zhulenec, pak Bill Django je jeho pravý opak.

Muži, co zírají na kozy (2009)

Film natočil herec Grant Heslov, který Clooneymu pomáhal s napsáním jeho skvělého autorského filmu Dobrou noc a hodně štěstí a spolupracoval s ním už na řadě filmů. Heslov není žádným režijním nováčkem a film se mu podařilo celkem bez větších problémů udržet pohromadě. Nečekejte však klasickou komedii, tvůrci se do filmu snažili s humorem zakomponovat celou řadu skutečně bizarních výjevů. U mě vede tankování a přestřelka u benzínky, která velmi dobře vystihuje celý válečný konflikt.

I když se film tváří, že je v něm spousta reality, je natáčený s velkou nadsázkou. Je to tedy dokument asi jako Forrest Gump. Zůstává však po něm stejné množství námětů na přemýšlení. Tvůrci diváka nepodceňují a nevnucují mu žádný názor. Jako černá komedie film funguje velmi dobře, ke konci trochu zvolňuje. ale zcela záměrně, aby mohl vygradovat v opravdu solidní finále.

Muži, co zírají na kozy (2009)

Film vznikl v nezávislé produkci za podpory BBC a o distribuci se postarala nezávislá distribuční skupina producentů a investorů Overture bez podpory žádného velkého studia. I to je důvod proč je film chvílemi tak zábavně nekorektní.

Komu tedy film doporučit? Paradoxně jak typům militantním, tak antimilitantním, první se utvrdí v tom, že armáda je jako rodina, druzí, že je to jen banda pošuků v zeleném. I když film útočí na diváky sexistickou reklamou ve filmu je vlastně jen jedna žena a to ještě pěkná mrcha, zato uvidíte nahé zadky obou hlavních představitelů. Tak nevím. Nudit by jste se ale neměli.

Ondra Slanina

Přidat komentář

TOPlist