Souboj Titánů (2010)

Souboj Titánů

Souboj Titánů

USA/VB 2010, Clash of the Titans, režie: Louis Leterrier, scénář: Travis Beacham, Phil Hay a Matt Manfredi podle scénáře ke stejnojmennému filmu, kamera: Peter Menzies jr., hudba: Raman Djawadi, střih: Vincent Tabaillon, Martin Walsh, hrají: Sam Worthington, Liam Neeson, Ralph Fiennes, Mads Mikkelsen, Gemma Arterton, Jason Flemyng a další…

formát: 2.35:1, barevný, 35 mm, délka: 106 minut

Film:

,,Tak tohle ti nezávidím,“ řekl mi včera po 3D projekci Souboje titánů můj redakční kolega Dan Adam. Po přečtení sestřelujících recenzí v Americe, kde se to dalo očekávat, protože řecká mytologie jim nic neříká (většinu českých diváků zase nezajímá americká popkultura) a jedné naší, kterou jsem četl na nejmenovaném zpravodajském serveru a tuhl mi úsměv na rtech, by si člověk myslel, že se tady někdo pomátl. Omyl, přátelé. Ale pěkně popořádku.

Na počátku bylo slovo. No dobře, až tak popořádku to raději nebudeme pitvat. V roce 1981 běžel ve světových kinech snímek Souboj Titánů, který není žádné veledílo. Hlavní devíza původního filmu jsou geniální triky Raye Harryhausena, které si divák pamětník s nostalgií vybaví. Film ve své době vydělal v USA téměř trojnásobek svého rozpočtu, ale příběh byl uzavřený a k pokračování nedošlo.

Souboj Titánů

V roce 2007 vydělalo studio Warner Bros. obrovský balík na filmu 300. Na stejný víkend o rok později připravilo stejné studio 10 000 B.C. a vydělalo další slušný peníz, ale o poznání menší. Loni stejné studio na stejný víkend pustilo do kin film Watchmen v naději zopakovat sílu hitu 300 (oba filmy režíroval Zack Snyder) a i přes kvalitu filmu se stal z nákladného blockbusteru propadák. Pro letošní rok se hlavouni stejného studia pokusili o husarský kousek. Vzali slavnou a známou předlohu, která se stejně jako film 300 odehrává v antice, použili dalo by se říci až komiksový příběh a film obsadili evropskými herci a vycházející hvězdou. Proč zrovna evropskými? Pravděpodobně protože správně tušili, že film uspěje spíš na mezinárodním trhu.

Souboj Titánů

Malého Persea nalezne rybář v zavřené tumbě na širém moři. Chlapce si brzy osvojí. Z Persea je dospělý chlap (Sam Worthington) a poslední dobou s otcem nemají příliš štěstí na rybolov, proto spílají nebesům. Jednoho dne, když proplouvají pod sochou nejvyššího boha Dia jí zničí skupina vojáků a ulomený kus zabije Perseovu rodinu. Hádes ve vzteku na svých perutích smrti všechny vojáky zlikviduje. Osiřelý muž se vydá vlastní cestou. Rozzuřený Hádes (Ralph Fiennes) přesvědčí Dia (Liam Neeson), že lidstvo si zasluhuje pořádnou lekci. Ta má být uštědřena vzpurnému přímořskému městu Argos. Poté co Hádes královskému páru na Argosu ukáže své strašlivé božské dovednosti, stanoví městu ultimátum: Buď obětují dceru a nebo město nechá srovnat obávaným netvorem Krakenem. Při stanovování podmínek Hádes prozradí udivenému lidu, že ten špinavý vandrák na nádvoří je Perseus, syn bohů. Perseus se tak musí vydat pomoci městu. Dělá to jednak proto, že bohy nemá příliš v lásce, ale také kvůli tomu, že kdyby odmítl už by se na tomhle světě příliš neohřál, protože obyvatelé Argosu jsou přesvědčeni, že je nastrčená figurka bohů. Hádes však už spřádá plány, jak Perseovi a jeho druhům cestu překazit.

Souboj Titánů

Jak vidíte dočkal se příběh oproti původnímu filmu značných změn. Ve filmu je potlačena romantická linie z původního snímku, naopak přibylo nových postav a efektů. Citelně mi chyběl kerberos, za to škorpióni z původního filmu pořádně nabobtnali. Film tak získal nový rozměr. Dělám si srandu, scénářem to není, ten je klasicky schematický, jako každý vysokorozpočtový film, ale není v něm víc logických lapsů než kdekoliv jinde. Oproti Tróje má Souboj titánů hlavu a patu. Byla-li řeč o rozměru myslel jsem pochopitelně 3D. Film vznikl v produkci Richarda D. Zanucka (např. poslední filmy Tima Burtona), tedy stejně jako Alenka v říši divů a vzácná shoda je i v tom, že Souboj titánů má třetí rozměr dodělávaný až na počítači, protože byl od začátku myšlen jako klasická podívaná 2D. A upřímně, těch pár scén ve 3D není v žádném případě invenčních a párkrát je obraz hodně deformovaný. Hodnoťme však samotný film bez technických zádrhelů.

Souboj Titánů

Souboj Titánů je vlastně docela dobrý film. Je v něm vše tak, jak má být. Postavy jsou typově velmi přesně obsazené. Po herecké stránce strčí do kapsy všechny Mads Mikkelsen (padouch z Casina Royale), ale neznamená to, že by byli ostatní herci špatní. Ralph Fiennes prostě neumí být špatný herec. Termín Titáni je na začátku velmi dobře vysvětlen a z hlediska mytologie se až na jakési giny nedočkáte žádných hollywoodských klišé. Letterier drží své scenáristy sympaticky na uzdě. Á propos Letterier. Od tohoto režiséra jsem viděl všechny jeho filmy (Kurýr 1 a 2, Utržený ze řetězu, Hulk s Edwardem Nortonem)a na to, že je mu 37 let má za sebou už pěknou řádku úspěchů. Na režisérské sesli vystřídal odejitého Stephena Norringtona (skvělý Blade, ale také skrznaskrz průměrná Liga výjimečných) a film zvládl bez ztráty kytičky. Ve filmu asi není žádná snadno zapamatovatelná scéna, ale zase film drží skoro celou dobu pohromadě a to je pro diváka směrodatné.

Souboj Titánů

Souboj Titánů je odpočinkový film. V žádném případě vás neurazí. Není v něm žádný Číňan, který by dělal bojová umění a dokonce se snaží i o morální poselství. Na druhou stranu není v něm nic, co bychom už někde neviděli, ale triky jsou excelentní. Mám li někomu film doporučit pak určitě těm, kteří jsou schopni na tu chvíli vypnout a podívat se na plátno nezaujatýma očima jako na nový biják o slavném rekovi. Pokud se vžijete do toho, že je vám 12 let máte vyhráno úplně.

Ondra Slanina

1 komentář

  1. lida simandlova napsal:

    Už jsem to včera také viděla. Ještě jsem si vzpomněla, že v tom originále jdou ty škorpióni z hlavy Medúzy, tady to odkapává z toho popálenýho. Jinak mě se to fakt dost líbilo a šla bych na to klidně znova. Brejle v kině byly docela hustě poškrábaný, tak bych zašla na 2D a zdá se mi to, nebo Sam Worthington fakt přibral?:-)

Přidat komentář

TOPlist