Temný vizionář: Paul Verhoeven

Paul Verhoeven - filmografie

Ještě toho roku v létě 1985 však odjíždí do USA natáčet epizodu seriálu pro stanici HBO. Už je to jasné. Verhoevena Hollywood přes všechno chce. On zase ví, že nemůže Američany krmit intelektuálním evropským pohledem a chce natočit trhák. Všichni vědí, že podle první práce se rozhodne. Verhoeven se rozhodl pro nabídku scénáře, na jehož deskách bylo velkými písmeny napsáno Robocop. Příběh policisty, který je po své popravě gangstery předělán na robotického ochránce zákona Verhoeven prošpikoval narážky na křesťanství, protože v té době navštěvoval katolický seminář.

Robocop se stal neočekávaným hitem léta a Verhoeven byl brán jako režisér s komerčním potenciálem a nejvlivnější filmový magazín světa Variety označil Robocopa číslem 1 v TOP 10 toho roku.

Paul Verhoeven - filmografie

Další nabídkou je opět sci-fi a Verhoeven má k dispozici obrovský rozpočet a Arnolda Schwarzeneggera. Film Total Recall se stává megahitem. Verhoeven chce upravit původní povídku P. K. Dicka na tělo své hvězdě a přitom zůstat věrný žánru. Výsledkem je velmi zábavná a záměrně realisticky násilná podívaná plná nečekaných zvratů, která umně kombinuje žánry. Příběh dělníka, který touží po tom navštívit Mars a je od toho všemi zrazován byl ve své době už záměrně natáčený jako stylizovaná podívaná a i to je jeden z důvodů proč film po letech tak dobře funguje.

Základní instinkt (1992) vyvolal v době svého uvedení velké pobouření pro velké množství sexuálně explicitních scén, pro které se zapomnělo, že je také zároveň brilantně vystavěný thriller.

Paul Verhoeven - filmografie

Rockový zpěvák je brutálně zabit při bouřlivém orgasmu sekáčkem na led. Podezřelou se okamžitě stane spisovatelka Catherine Trammel, která byla nejen zpěvákovou milenkou, ale zároveň napsala stejný zločin do své nové knihy. Případu se ujme Nick Curran, rozvedený drsný detektiv s povážlivě velkým škraloupem v osobním posudku. Nick totiž před nedávnem omylem zastřelil několik turistů, za což si vysloužil přezdívku Střelec a svého osobního psychologa. Catherine je přitažlivá žena a Nick brzy podlehne jejímu kouzlu, jenže případ se neustále zamotává. Na povrchu se objevují pořád nové informace, Nick je čím dál více v ohrožení života a Catherine začala psát novou knihu o policistovi, který se zamiluje do své vražedkyně.

Filmu velmi dopomáhá i mistrovská hudební složka od Jerryho Goldsmithe, který zde variuje skvělého dvorního skladatele Alfreda Hitchcocka Bernarda Herrmana, především pak Vertigo Alfreda Hitchcocka, které je přiznaným inspiračním zdrojem tohoto filmu.

Verhoeven zde plně projevil svou obsesi v ukazování všeho, co je ve scénáři včetně slavného panáčkování cvičeného bobra. Když se ke kalifornským gayům a lesbičkám dostal scénář, tak začalo masivní bojkotování natáčení. Štáb musel najmout ochranku proti výtržníkům. Důvodem bylo to, že gayové jsou ve filmu znázorňováni jako bezcharakterní promiskuitní bytosti. Verhoeven zásahy slíbil, i když věděl, že je neudělá. Kdo je však chtěl skutečně dělat byl autor scénáře Joe Eszterhas a Základní instinkt je tak jediné filmové dílo, kdy režisér brání původní verzi scénáře před vlastním autorem! Film se stal časem opravdovou filmovou klasikou a pochopitelně obrovským komerčním trhákem.

Paul Verhoeven - filmografie

Showgirls byl dlouho očekávaný film a po právu mu patří místo nejhoršího vysokorozpočtového filmu všech dob. Vše začíná ubohým příběhem. Nomi Malone se chce stát dobrou tanečnicí. Místo toho musí pracovat jako striptérka a provádět felaci svému šéfovi. Díky svým výjimečným schopnostem se dostane až do velkolepé show, kde je hvězdou půvabná Cristal, kterou chce vystrnadit. Mezi hvězdami zábavního podniku se fetuje a souloží ve velkém stylu. Dosud agresivní a naprosto nevěrohodná hrdinka začne mít pocit, že chce něco jiného.

Slabomyslný, bezduchý, ale velkolepý spektákl s nejvyšší nepřístupností, tedy jediným hollywoodským vysokorozpočtovým filmem s nálepkou srovnatelnou s pornem, nemohl natočit nikdo jiný než Paul Verhoeven. Podařilo se mu tak pohřbít hned několik kariér najednou. Film vyhrál Zlaté maliny, což jsou ceny za nejhorší film roku. Dnes má celou řadu obdivovatelů a patří mu kultovní místo v dějinách filmu. Elizabeth Berkley se od této role neobjevila v žádné hlavní roli studiové produkce. Největším vtipem tohoto kolosálního přehmatu je to, že Verhoeven byl natolik přesvědčený, že film vydělá peníze, že si nevzal honorář, ale pouze procenta ze zisku. Nakonec se to však ukázalo jako nejlepší investice jeho kariéry, film vydělal obrovské peníze na nosičích.

Pages: 1 2 3

Přidat komentář

TOPlist