Zlomené květiny (2004)

Zlomené květiny (2004)

Zlomené květiny

USA/Francie 2004, Broken Flowers, režie a scénář: Jim Jarmusch, kamera: Frederick Elis, hudba: Mulatu Astatke,střih: Jay Rabinowitz, hrají: Bill Murray, Jeffrey Wright, Sharon Stone, Julie Delpy, Jessica Lange, Chlöe Sevigny, Tilda Swinton a další…

formát: 1.85:1, barevný, 35mm, délka: 106 minut

Velká cena poroty na MFF v Cannes

Film:

Každý výrazný filmař asi jednou dospěje do stádia, kdy on a divák mají pocit, že je nemůže už ničím překvapit. Režisér Jim Jarmusch, který je guru amerického nezávislého filmu natočil existenciálně filozofickou komedii s prvky dramatu zcela zjevně vycházející z vlastních zkušeností.

Don Johnston (Bill Murray) je zestárlý Don Juan, který vydělal velké peníze na počítačích a má toho dost. Přítelkyně Shelly (Julie Delpy) mu právě nasadila kopačky a sdělila mu do očí svojí pravdu o něm, totiž že je starý a nemá se k tomu s ní mít potomky. Jednoho dne se v příchozí poště objeví anonymní dopis sdělující, že Don má někde syna a ten ho právě asi hledá, takže ať není překvapený pokud zazvoní u jeho dveří.

Donův kamarádský soused, který je prototypem ideálního otce a manžela se zálibou v řešení detektivek a vyhledávání na internetu poprosí Dona o sepsání seznamu svých potenciálních žen, které by s ním mohli mít devatenáctiletého syna. Vyjde z toho několik jmen a adres, které Winston (Jeffrey Wright) spojí v jednu dlouhou cestu, jež má Don absolvovat. Co poví setkání s bývalými partnerkami Donovi o životě?

Zlomené květiny (2004)

Jim Jarmusch, který už řadu let nemusí dokazovat, že je nějakým pionýrem v kinematografii stěžující si na peníze, si do svého filmu Zlomené květiny může v klidu dovolit obsazení, o kterém si ti méně talentovaní režiséři mohou nechat jenom zdát. Hlavní roli svěřil Jarmusch Billu Murraymu, který svou kamennou tváří dovede vyjádřit pestrou škálu emocí a jeho komediální talent spojený s přesným ovládáním mimických gest, ještě pořád na diváky fungují. Roli kamarádského souseda si zahrál dlouhodobý herec Jima Jarmusche Jeffrey Wright.

Ve filmu obecně platí, že je-li ženě nad čtyřicet nemá šanci zahrát si dobrou roli. Jarmusch, který toto pravidlo evidentně dobře zná, měl z čeho vybírat a jeho volba Donových bývalých partnerek středního věku je skvostná. Nejvýraznější z nich je Sharon Stone, která na malém prostoru zvládla uchopit svou figuru nejcelistvěji. Ve vedlejších rolích si střihli cameo roličky frekventované herečky americké nezávislé scény.

Zlomené květiny (2004)

Film je natočen hodně postaru. Neuvidíte žádné zběsilé střihy, rakursy nebo digitální obludy a občas se dočkáte i chyb, které v dnešních vycizelovaných ,,velkých“, rozuměj drahých, filmech nenajdete, ale právě ta nostalgie, která na vás měla z filmu dýchnout a připomenout, že občas by se u filmu mělo i myslet, za to prostě stojí. Neznamená to však, že by obrazová složka byla ošizená, zcela naopak, jenom prostě není rušivá a zbytečná.

Zlomené květiny získaly prestižní ocenění na MFF v Cannes, dobře se jim vedlo i v kinech a jsou důstojným hereckým koncertem Billa Murrayho, který zde ztvárnil životní roli. Film se stal velkým komerčním úspěchem.

Ondra Slanina

Přidat komentář

TOPlist