Boží oko : Stanley Kubrick

Stanley Kubrick

Stanley Kubrick

Dodnes je pro mě výraz té tváře symbolem žánru, možná symbolem celé kinematografie – hlava Jacka Nicholsona v Kubrickově Osvícení. Kdokoliv uvidí plakát nebo spatří celou scénu v koupelně ví naprosto přesně, že právě sleduje klasiku. Když Stanley Kubrick zemřel, bylo mi necelých 17 let a jeho filmy se zde teprve objevovaly. Jako filmový adept jsem se ptal svých pár přátel, kteří byli věkově ve střední generaci a vystudovali FAMU, co bylo na Kubrickovi tak výjimečného? Bez dlouhého otálení řekli, že o něm nic neví. Kdyby jeho poslední film nebyl taková filmová událost, na jeho pohřbu netruchlili pospolu Steven Spielberg, Tom Cruise, Nicole Kidman a mnozí další, řekl bych, že by ani média nespustila takovou lavinu ód na Stanleyho Kubricka.

Když domovské studio Warner Bros. porušilo Kubrickův zákaz promítání jeho filmů v postkomunistických zemích na základě souhlasu dědiců, začali si všichni doplňovat vzdělání. Výsledek? Žádný filmař nemůže říct, že by Kubrickův odkaz nebyl geniální, technicky brilantní, dokumentaristicky přesný (doložím v článku) a odtažitý i emotivní zároveň. V dnešním středečním profilu pojednáváme o jednom z nejlepších filmařů všech dob.

Stanley Kubrick

Stanley Kubrick se narodil 26. července 1928 v newyorském Bronxu. Od 18 let pracoval jako fotoreportér prestižního časopisu Look a nutno dodat, že jeho talent byl od počátku kariéry nezpochybnitelný. Jeho režijním debutem byl dokument o boxeru Walteru Cartierovi The Day of The Fight. Jeho další krátkometrážní snímek Flying Padre o katolickém faráři, který svou obec v Novém Mexiku oblétává letadlem se stejně jako první pokus stal komerčním propadákem. Oba snímky vznikly za jeho peníze, což bude jeho charakteristický znak. Kubrick si většinu svých filmů produkoval úplně sám. V padesátých letech se Kubrick vrhl na populární béčkový žánr film noir a jeho snímky Fear and Desire, The Killer´s Kiss a The Killing se snažil přede všemi ve své filmografii zatajovat. Třetí jmenovaný film však byl později filmovou veřejností objeven, rehabilitován a mezi cinefily má kultovní status. Kubrickův debut, alespoň podle něj, který vznikl v profesionálních podmínkách je film Stezky slávy (Paths of Glory, 1957).

Pages: 1 2 3 4 5 6 7

1 komentář

  1. robert javorecek napsal:

    Tak jsem se konečně dočkal a musím říct, že profil nezklamal. Díky.

Přidat komentář

TOPlist