Boží oko : Stanley Kubrick

Stanley Kubrick - filmografie

Stezky slávy (1957)
Stezky slávy mají dodnes nesmírně kontroverzní námět a ani po více než 50 let neztrácejí na síle výpovědi i zobrazené krutosti a zbytečnosti války. Film se odehrává v zákopech na frontě během 1. světové války, kde proti sobě stojí armáda Francie a Německa. Plukovník Dax (Kirk Douglas) dostane rozkaz dobýt nepřátelské území, i když ví, že při tom zahyne nejméně polovina jeho mužů.
Kubrick přichází z technicky mimořádně vyspělým filmem. Na scény v zákopech používá novátorsky kamerové jízdy, které jsou skvělým obrazovým dramatickým prostředkem. Černobílá kamera a výtvarně brilantně zinscenované scény jsou nesmírně působivé. Především kvůli závěru filmu, který nemíníme prozrazovat byl film na více než 30 let ve Francii trezorovým zbožím. Snímek se natáčel v mnichovských ateliérech v Německu a Kubrick se během natáčení seznámil se svou chotí, s kterou žil až do své smrti. Stezky slávy vyhrály prestižní ceny BAFTA za nejlepší film a Kubrickův scénář si vysloužil nominaci mezi nejlepší práce Cechu amerických scenáristů. Průlom se vydařil doslova na jedničku.

Stanley Kubrick - filmografie

Spartacus (1960)
Stanley Kubrick byl asi poslední volba pro sandálový velkofilm o otrokovi Spartacovi (Kirk Douglas), který povede rozsáhlou vzpouru proti římskému impériu. Film měl původně režírovat Anthony Mann a Kirk Douglas zjistil po pár dnech, že se s ním nesnese. Jelikož byl producent filmu a záleželo mu na úspěchu, rozhodl se angažovat začínajícího Kubricka. Byla to jeho první zakázka na výrobu filmu a jak se mělo ukázat i poslední. Kubrick se začal projevovat v celé své kráse a došlo k velkému střetu dvou obrovských osobností. Výsledek? Douglas do smrti s Kubrickem nepromluvil ani slovo a nikdy mu neodpustil, že se nechoval tak, jak od něj očekával. O skutečných příčinách jejich sporů se asi nikdy nedozvíme, dost možná je to další z legend, kterými je Kubrickův život opředený. Kubrick věděl, že nenatáčí žádný převratný scénář a tak se snažil, aby se dalo na plátno alespoň dobře koukat. Poprvé užil barevný formát a hned širokoúhlou kameru. Výjevy na plátně berou dech. Kubrick však začal projevovat svůj pověstný perfekcionismus. Skupinám komparsistů otroků přiděloval čísla a když nějaké zařval, tak už měl domluvené herecké akce, které měli spustit. Docílil tak skvělého efektu, že se na plátně pořád něco děje. Douglas ve filmu podal skvělý herecký výkon a Spartacus patří mezi stěžejní díla jeho tvorby. Pro oba muže to byl jistojistě křest ohněm. Film však slavil obrovský komerční úspěch a získal 4 Oskary a na 3 byl nominován. Jméno Stanley Kubrick znal najednou ve filmovém světě každý.

Pages: 1 2 3 4 5 6 7

1 komentář

  1. robert javorecek napsal:

    Tak jsem se konečně dočkal a musím říct, že profil nezklamal. Díky.

Přidat komentář

TOPlist