Boží oko : Stanley Kubrick

Stanley Kubrick - filmografie

2001: Vesmírná odysea (1968)
Pokud má sci-fi nějaký titul, který by mohl aspirovat na vlajkovou loď svého žánru pak je jím Kubrickův opus 2001: Vesmírná odysea (2001 – A SPACE ODYSSEY) podle předlohy Arthura C. Clarkea. Příběh o plavbě vesmírem a zabijáckém robotovi Halovi je Kubrickovou úvahou o smyslu života a oslovil mmj. i ekumenické poroty na filmových festivalech. Kubrick na filmu pracoval 3 roky a konzultoval ho se skutečnými vědci. První projekce dopadla děsivě. Publikum film vypískalo a Kubrick se bál nejhoršího. Nakonec se stalo něco neuvěřitelného, filozofická sci-fi se stala kasaštykem a skutečným symbolem celé generace hippies. Obecenstvo na filmu ujíždělo doslova jako na tripu, který jim Kubrick připravil. Skvělé zkratky, geniální střihová kompozice a špičková kamera dělá z filmu umělecké dílo. Scéna kdy opice vyhodí kost, která se střihem změní ve vesmírnou loď je jednou z nejvíce obdivovaných v dějinách filmu. Naposledy jsme se s citacemi filmu setkali ve sci-fi Moon se Samem Rockwellem.

Stanley Kubrick - filmografie

Mechanický pomeranč (1971)
Alex (v životní roli Malcolm McDowell) společně se svou partou vraždí a znásilňuje do té doby, než jej jeho kumpáni vyzradí policii. Ve vězení se podrobí testu, který ho má zbavit agresivity. Poté co je propuštěn však už není schopen pokračovat v běžném životě a navíc se stane terčem zájmu svých bývalých obětí, kterým není schopen se postavit a pokusí se o sebevraždu.
Kontroverzní film rozdělil kritiky do dvou nesmiřitelných táborů. Vlna násilných zločinů, která se stala za zvuků oblíbené hudby hlavního antihrdiny Alexe se stala hlavním motivem štvavé kampaně proti Kubrickovi. Ačkoliv si režisér prosadil zákaz hraní filmu ve Velké Británii film vydělal v té době po My Fair Lady největší sumu peněz. Umělecký dojem filmu je však monumentální. Kubrick přesně kombinuje vytříbenou obrazovou složku s podmanivou klasickou hudbou od Ludwiga van Beethovena a promyšleně pracuje s odkazy výtvarného umění. Film se stal kultovní klasikou. Zajímavé je, že Kubrick ve filmu cituje sám sebe, v jedné scéně se objeví ve filmu desky s obrázkem 2001. Pro zajímavost film Kubrick pochopitelně i produkoval a při postprodukci si trávil čas hraním ping pongu s McDowellem. Ten mu pak, na radu svého agenta, počítal odvedené hodiny a napočítal mu právě i hraní. Kubrick mu ho pochopitelně neproplatil.

Pages: 1 2 3 4 5 6 7

1 komentář

  1. robert javorecek napsal:

    Tak jsem se konečně dočkal a musím říct, že profil nezklamal. Díky.

Přidat komentář

TOPlist