Boží oko : Stanley Kubrick

Stanley Kubrick - filmografie

Barry Lyndon (1975)
Pokud bych si měl ze všech Kubrickových filmů vybrat, pustil bych si Barryho Lyndona. Ani ne tak kvůli příběhu, i když uznávám, že i na něm se dají nalézt zajímavé aspekty, protože popisuje vzestup a pád ambiciózního muže, sedmiletou válku a rodinné vztahy. Film vznikl na základě předlohy Williama Makepeace Thackerayho a scénář napsal přímo Kubrick. Kubrick chtěl původně točit Napoleona, ale neúspěch Bondarčukova velkorysého Waterloo (Největší světoví filmoví megalomani) ho v tomto úmyslu odradil. Dnes již legendární je příhoda o kameře z NASA, kterou natočil scénu při svíčkách. Příhoda je skvěle popsaná v dokumentu Stanley Kubrick: Život v obrazech a v kostce potvrzuje to, že Kubrick byl zkrátka chytrá horákyně. Ve filmu je však scéna úžasná a Kubrick zde docílil realistického dojmu a pocitu, že jste se na chvíli ocitli v baroku. Pro mě je však zcela zásadní závěrečná scéna s Ryanem O´Nealem, který na konci filmu nastupuje do kočáru a je vidět, že přišel o nohu v souboji. Ta scéna je tak mimořádná, že naplno potvrzuje Kubrickovy mistrovské inscenační schopnosti. Schválně si tu scénu pusťte a uvidíte, že Vás Kubrick dostal tam kam chtěl a to je, že Vás přiměje sledovat přesně to, co chce a zdaleka to není noha, kterou kamufluje.

Stanley Kubrick - filmografie

Osvícení (1980)
Kubrick se netajil tím, že chce natočit absolutní horror a s odstupem času můžeme říct, že svůj úkol zvládl.
Spisovatel Jack Torrance má tak trochu problémy s alkoholem a jeho manželka toho má dost a navíc nemají peněz nazbyt. Jack se proto rozhodne přijmout místo zimního správce hotelu Overlock. Je to zvláštní místo a poslední zimní správce zešílel a svou rodinu vyvraždil sekerou. Malý Danny a Jackova žena během zimy zjistí, že hotel žije vlastním životem a podmaňuje si jejich tatínka, který bere do ruky sekeru, aby si zajistil místo na skvělých party v místním hotelu.
Horror je mimořádný, herecké výkony skvělé a Jack Nicholson bravurní. Kubrick zde inscenuje jednu z nejděsivějších scén všech dob, která film proslavila i mimo hranice žánru. Jack se dobývá sekerou do koupelny, kde je jeho žena ze synem. Film se stal komerčním vrcholem roku 1980 a v Londýně vydržel na programech kin celý rok! Jako studenou sprchu získal ocenění Zlatá malina za nejhorší filmu roku! Existuje jeden významný člověk, co film nenávidí – Stephen King, který si vynutí po patnácti letech vlastní verzi filmu určenou pro televizi s Jakem Weberem a Rebeccou De Mornay trvající tři hodiny, která je rozhodně věrnějším přepisem jeho díla, ale chybí jí Kubrickův zápal po mistrovském dílu.

Pages: 1 2 3 4 5 6 7

1 komentář

  1. robert javorecek napsal:

    Tak jsem se konečně dočkal a musím říct, že profil nezklamal. Díky.

Přidat komentář

TOPlist