Boží oko : Stanley Kubrick

Stanley Kubrick - filmografie

Full Metal Jacket (1989)
Kubrick se v osmdesátých letech ještě jednou vrátil k vojenskému drilu a tématu zbytečnosti války. Ve filmu Full Metal Jacket, který natáčel v tzv. ,,magické hodině“ nechává excelovat herce, který má lampasáka snad přímo v krvi R. Lee Ermeyho (odporně vtipný šerif z předělávek Texaského masakru motorovou pilou). Právě tento snímek je i symbolem tohoto článku. Závěrečné bitevní scény jsou inscenovány z nadhledu, tedy tzv. Božím okem. Řada filmových teoretiků proto s odstupem času Kubrickovu tvorbu hodnotí jako odosobněnou, chladnou, neřku-li sadistickou. V řadě ohledů je to jistě pravda, ale tento sporný fakt je podporován něčím co u seriózních vědců nesmí hrát nikdy hlavní roli, tedy bulvárem. Kubrick si pečlivě střežil soukromí a díky tomu vznikla kolem jeho osoby řada mýtů a pověr, které jeho rodina a přátelé dementují. Jisté je to, že právě tyto příběhy okořeněné bulvárem podporují jeho auru jedinečnosti.

Stanley Kubrick - filmografie

Eyes Wide Shut (1999)
Celých 30 let trvalo než se podařilo natočit film Eyes Wide Shut. Na počátku celého projektu v roce 1969 koupil Stanley Kubrick skrz svého prostředníka práva na knihu Arthura Schnitzlera ,,Traumnovelle“. Kubrick angažoval scenáristu Fredericka Raphaela, ale není spokojen s výsledkem jeho přepisu. O čtyři roky později prohlašuje, že se jedná o jeho příští projekt. V roce 1994 posílá Nicole Kidman svou verzi scénáře a o rok později 15. 12. oznamuje společnost Warner Brothers, že Kubrick bude příští léto natáčet. 4. 11. 1996 padne v Londýně první klapka a Kubrick se začíná pečlivě věnovat nejen své práci, ale i hvězdnému manželskému páru Tomu Cruisovi s Nicole Kidman. 3. 5. 1997 opouští natáčení vynervovaný Harvey Keitel a na jeho místo přichází Sydney Pollack. Atmosféra začíná houstnout.

O několik měsíců později však natáčení úspěšně končí. 11. 4. 1998 svolává Kubrick zpět celý štáb, protože není spokojen s natočenými scénami. Jennifer Jason Leigh už ale natáčí s Davidem Cronenbergem eXistenZ a proto je nahrazena Mirandou Richardson. 15. 6. 1998 je film dotočen a Kubrick začíná stříhat. Do tisku začínají prosakovat zprávy, že se bude jednat o velice odvážný film s přehršlí sexuálních scén. 4. 3. 1999 je film hotov a Kubrick je spokojen i s verzí pro Americká kina. 7. 3. 1999 Kubrick umírá. 13. 7. se koná celosvětová premiéra Eyes Wide Shut. Alice a William Harfordovi jsou bohatí manželé a mají sedmiletou dceru. Alice žárlí na manželovy krásné pacientky a jednoho dne mu sdělí, že mu byla v noci během snu nevěrná s jiným mužem. William proto odjíždí pryč. Neví sice úplně přesně, co se děje, ale něco se změnilo. Začíná se zaplétat do podivných sexuálních orgií a praktik společenské smetánky.

Pages: 1 2 3 4 5 6 7

1 komentář

  1. robert javorecek napsal:

    Tak jsem se konečně dočkal a musím říct, že profil nezklamal. Díky.

Přidat komentář

TOPlist