James Horner

James Horner

James Horner

Tento velikán filmové hudby se narodil 14. srpna 1953 v Los Angeles a od svých 5 let, kdy začal hrát na klavír nenechal nikoho na pochybách, že hudba je jeho život. Střední školu sice absolvoval v Londýně, ale na studia se vrátil do Kalifornie, kde úspěšně absolvoval dvě vysoké školy. Doktor Horner se tedy v průběhu 70. let etabloval mezi mladé vysokoškolské pedagogy a začal se angažovat u Rogera Cormana, tedy producenta nízkorozpočtových krváků, který je ve světě filmu absolutním pojmem. U Cormana začínaly takové režijní legendy jako James Cameron, Jonathan Demme a mnozí další. Zajímavé je, že Corman produkující filmy jako na běžícím pásu se nikdy nechodil dívat na míchání hudby k autorům, protože neholdoval instrumentální hudbě, ale Hornerovi se dostalo z doslechu, že prý si jeho hudbu pochvaloval.

Jak asi chápete, Hornerovy začátky se tedy rozhodně nenesou v duchu velkých orchestrů, ale v rychlé práci se syntetizátory.

Ke štěstí mladého doktora Hornera se ovšem mladí režiséři od Cormana brzy etablovali v Hollywoodu a ti jeho talent rozhodně nechtěli nechat ležet ladem. Zpočátku to tedy byly opět horrory, ale považte s Oliverem Stonem a Wesem Cravenem! První orchestrální soundtrack si tak mohl Horner vyzkoušet u horroru Wolfen. To že jste o něm neslyšeli není náhoda, protože to nebyl zrovna trhák, ale pěkné komerční fiasko. Producenti si ovšem Hornera všimli a nabídli mu velmi odvážně hudbu pro Star Trek II, tedy navázání na tvorbu Jerryho Goldsmithe, který si za svůj hudební doprovod k této klasice odnesl právem Oskarovou nominaci.

Horner s 94 členným orchestrem potvrdil, že se může měřit se svým vzorem. Doktoru Hornerovi tak nebylo ještě ani 30 let a začínal mít pověst výborného profesionála, který skládá hudbu k 6 až 8 filmům ročně!

Navíc se ukázalo, že je univerzálním skladatelem, protože dovedl výborně složit hudbu pro pohádky, dramata, sci-fi nebo historické eposy. Brzy s ním začali spolupracovat kmenoví režiséři (Ron Howard, Mel Gibson, Edward Zwick), ale o tou nejznámější se nakonec stalo jeho duo s Jamesem Cameronem. Poté co se oba chlapi málem sežrali zaživa při Vetřelcích (1986) požádal Hornera o složení hudby k Titanicu. Vášně za uplynulé desetiletí ochladly a navíc byla učiněna velkorysá finanční nabídka, která zněla 800 000 dolarů za složení hudby a 1,2 dolaru z každého prodaného soundtracku. Horner měl dobrý důvod složit líbivou muziku!

Jak všichni víme, film se stal komerčním trhákem č.1 a soundtracku se Hornerovi prodalo 28 milionů! Horner obdržel navíc zvláštní uznání fonografického průmyslu za nejprodávanější symfonický soundtrack v historii. Pro zajímavost od té doby má Horner výsostné postavení v distribuci instrumentálních soundtracků, které přeci jen nejsou tak prodávané jako písničkové kompilace. Za Titanic dostal Horner Oskara jak za instrumentálku tak za evergreen My Heart Will Go On, jsou to nakonec jeho jediné 2 oskary za hudbu, přestože složil hudbu třeba k Čisté duši nebo Statečnému srdci, které vyhrály Oskary za nejlepší film.

James Horner

Můžeme Hornerovi vytýkat, že řada jeho soundtracků zní na jedno brdo, stejné motivy nalezneme v jeho ,,skotsko-irské“ fázi kolem roku 1995-1997, ale čas od času je ochoten vstoupit na neprobádanou půdu a zkusit něco nového. A to na skladatele jeho věku a formátu není vůbec málo.

[ pozn. redakce: Soundtrackem k Avatarovi se James Horner vrátil po letech ke svým charakteristickým hudebním variacím, které však obohatil o nemalé množství původních postupů spolu s úžasnými sborovými vokálními pasážemi (doporučujeme např. výbornou skladbu Quaritch). V současné době dokončuje James Horner soundtrack k remaku Karate Kida, který zní v určitých pasážích vskutku a nepřekvapivě opět monumentálně! ;-) ]

R.I.P. 23.6.2015

Ondra Slanina

2 Diskuse

  1. lida simandlova napsal:

    Kdepak to se musí nechat, skvělý skladatel, jeho hudba je prostě úžasná!

  2. Ondra Slanina napsal:

    R.I.P. Dnes zemřel při letecké havárii James Horner v jednomístném letadle, které sám pilotoval. Bylo mu 61 let.

Přidat komentář

TOPlist