Špatnej polda (2009)

Špatnej polda (2009)

Špatnej polda

The Bad Lieutenant: Port of Call – New Orleans, režie: Werner Herzog, scénář: William M. Finkelstein podle scénáře Victora Arga, Paul Calderona, Abela Ferrary a Zoë Lund, kamera: Peter Zeitlinger, hudba: Mark Isham, střih: Joe Bini, hrají: Nicolas Cage, Eva Mendes, Val Kilmer, Brad Dourif, Fairuza Balk, Xzibit, Shawn Hatosy, Jennifer Coolidge a další…

formát 1.85:1, barevný, 35 mm, délka: 122 minut

Oficiální soutěž MFF v Benátkách, Christopher D. Smithers Foundation Special Award na MFF v Benátkách, Zvláštní cena poroty na MFF v Dublinu

Film:

K New Orleans se blíží hurikán Katrina a většina města je evakuovaná. Dva policejní důstojníci jdou ještě zkontrolovat svou stanici, očíhnout skříňky kolegů, ono nikdy není na škodu mrknout se, co tam mají, pro případ, že by je bylo potřeba skřípnout a víceméně náhodou se jdou podívat do cel. Ty jsou už zatopené částečně vodou, ale jeden člověk tam zůstal uvězněný. Nejprve se cynicky vsází, jak dlouho vydrží nedýchat a poté tam jeden z nich skočí – ten hodnější, Terrence.

Špatnej polda (2009)

Následkem jeho dobroty je trvalé bolestivé poškození páteře, na které si musí brát prášky. Bolest je čím dál tím silnější a policejní sklad nabízí tolik možností, jak bolest tišit – pervitin, amfetaminy, steroidy a všechno úplně gratis. Jo, jo, tahle práce má řadu pěkných benefitů.

Zastřelená rodina včetně dětí pohne nejen s příbuznými, ale i s cynickými policajty včetně Terrence, kterého na pohřbu vdova šílená žalem žádá o spravedlnost. Terrence to má vlastně v plánu, ale když vidíte na kancelářském stole leguány, za přítelkyni máte drogově závislou luxusní prostitutku, za otce alkoholika, snažícího se vyléčit, za macechu věčně zpitou paní Stiflerovou, hrajete hazard a v patách máte vlivné developery nebude to mít vůbec jednoduché.

Špatnej polda (2009)

Producent Edward R. Pressman má za sebou řadu ikonických postav, které poslal na plátno – Gordona Gekka, kterého už v létě vrátí na Wall Street a pak další ikonickou postavu Bad Lieutnant (zlý kapitán), která nemá zapamatovatelné jméno, ale je to hodný policajt, který dělá špatné věci. Poprvé vyslal v režii Abela Ferrary Harvey Keitela a byl z toho malý velký film, který vyhrál řadu festivalů a získal si kultovní status především díky Keitelovu hereckému výkonu, který se řadí mezi jeho vůbec nejlepší.

Čtenáři RealFilmu Wernera Herzoga znají již díky jeho obsáhlému profilu, takže vědí s kým mají tu čest a dlužno podotknout, že Herzog je ten poslední kdo by točil mainstreamový thriller. Toho se totiž vážně nedočkáte. Nejedná se také o pokračování v klasickém slova smyslu. Herzog chtěl, aby se film jmenoval Port of Call – New Orleans, Pressman trval na Bad Lieutnant, výsledkem je tedy kompromis, který český distributor vyřešil překladem Špatnej polda.

Špatnej polda (2009)

Průšvih je, že Cage není špatnej polda v klasickém slova smyslu, oproti Denzelu Washingtonovi v Training Day je to chlapec z nedělní školy a mrzí mě, že nemůžu prozradit konec filmu, protože ten stojí za to.

Film Špatnej polda je stejně jako jeho předchůdce o hledání, ale zatímco Ferrara se odvolával na křesťanství, tak Herzog věřící v přírodu sází na osudovost, umocněné je to dokonce tím, že hlavní záporná postava se také jmenuje Velký osud. Je docela dost možné, že si ve filmu naleznete řadu zajímavých témat, která stojí za přemýšlení.

Špatnej polda (2009)

Herzog se však především rozhodl využít hereckého ansámblu a dostal z něj maximum možného. Tentokrát se jeho prvními houslemi stal Nicolas Cage, který zde podává jeden ze tří nejlepších výkonů kariéry. Pochopitelně, že nebyl ani nominovaný na Oskara, po shlédnutí filmu pochopíte proč, ale pryč s nahatým plešounem, jeho herecká kreace vám vezme dech. Herzog řekl Cageovi po pár natáčecích dnech, kdy měl pocit, že jeho oblíbený herec hraje v úsporném režimu, ať se probere a odpoutá v sobě svojí vnitřní svini.

A Cage to vzal doslova, takže si film užijete společně s ním. Po několika filmech je na něm vidět, že hraje s opravdovou chutí. Eva Mendes je nádherná ženská a je velká škoda, že si už v Training Day nevšimli, že je zároveň i skvělou herečkou. Vedlejší role a camea si střihli velmi zajímaví herci – Val Kilmer drsného policajta bez skrupulí, Fairuza Balk, hraje dominantní dopravní policajtku se zálibou v netradičním sexu, Brad Dourif hraje sportovního bookmakera, Jennifer Coolidge vypitou macechu a Xzibit senegalského dealera, pro kterého je vražda stejně běžná jako nákup v supermarketu.

Špatnej polda (2009)

Film má specifické tempo, ale nenudí a díky Herzogovu stylu obsahuje řadu netypických aranžmá a záběrů, které byste v jiných hraných filmech hledali marně. Herzog evidentně leze po čtyřech s digitální kamerou vedle nebezpečného aligátora, snímá z podhledu leguány a z tohoto pohledu vůbec nedělá rozdíly mezi záběry exotických zvířat a herců. Divák má až někdy pocit, že mu jsou zvířata dokonce bližší.

Výsledkem je originální film, který má velkou šanci zasáhnout mainstreamové publikum a nedělám si iluze, tenhle film může úplně v klidu vysílat Nova po desáté večer v sobotu a bude ho sledovat velké množství diváků. Tento film lze vřele doporučit příznivcům kvalitních dobrých filmů a pokud se na film budete dívat skrze oči své temnější povahové stránky, tak se jak skvěle pobavíte, ale zároveň si i řadu věcí uvědomíte.

Ondra Slanina

Na trailer se podívejte zde.

Přidat komentář

TOPlist