Watchmen – Strážci (2009)

Watchmen - Strážci (2009)

Watchmen – Strážci

USA 2009, Watchmen, režie: Zack Snyder, scénář: David Hayter, Alex Tse, kamera: Larry Fong, hrají: Billy Crudup, Jackie Earle Haley, Patrick Wilson, Malin Akerman, Jeffrey Dean Morgan, Matthew Good

formát: 2,35:1, délka: 162 min | 186 min (director’s cut) | 215 min (ultimate cut)

Film:

Jeden z nejkultovnějších comicsů, nebo politicky korektněji, jedna z nejkultovnějších grafických novel pochází z pera Alana Moorea a platí za nefilmovatelnou záležitost. Kolem projektu se pohybovala řada producentských skupin již od doby, kdy se dílo objevilo na trhu. Mezi nimi i takové osobnosti jako producent Matrixů Joel Silver nebo režisér Paul Greengrass proslavený hyperšpionskými roztřesenými obrázky Bournův mýtus a Bournovo ultimátum.

Vysoký rozpočet, ale studio přikleplo až Zacku Snyderovi, který mu předtím vydělal na hitu 300, když z 60 milionového rozpočtu vytvořil mezinárodní kino a hlavně DVD trhák s celosvětovými úhrnnými tržbami přes 700 milionů dolarů.

Watchmen - Strážci (2009)

Upoutávka půl roku před premiérou sice nic neřekla, ale zase si jí hodně lidí prohlédlo na serveru YouTube. A přesně to iniciovalo aktivitu konkurenčního studia, které objevilo smlouvu pro dřívější výrobu tohoto ,,zaručeného“ kasaštyku. Právníci nakonec vše vyrovnali mimosoudní cestou, ale rozpočet se tím pádem přetáhl o polovinu na velice slušných 150 milionů dolarů. První projekce pro fanoušky však daly tušit, že adaptace Watchmen není běžný film.

Po brilantní úvodní sekvenci, které jsou Snyderovou specializací, začne více jak dvouapůlhodinové naprosto vážně míněné comicsové drama antických rozměrů.

Watchmen - Strážci (2009)

Někdo zabil Komedianta a Strážci, kteří byli již před časem rozpuštěni se znovu schází a někteří z nich touží po původních aktivitách. Nacházíme se ve velmi dobře promyšlené alternativní minulosti a flashbacky se seznamujeme s hlavními aktéry – Dr. Manhattanem, Sůvou, Rorschakem, Hedvábným přízrakem, Komediantem a Ozymandiasem. Každý má své důvody proč byl Strážcem, popřípadě proč v tom dále nepokračovat.

Watchmen - Strážci (2009)

Vysvětlovat děj filmu Watchmen je téměř nadlidský úkol, ale především zbytečný. Pokud film nevypnete do deseti minut od skončení úvodních titulků je velká pravděpodobnost, že tak neučiníte ani potom. Rozhodně se však nejedná o lehce stravitelnou masovou zábavu. Co se však Snyderovi nedá upřít je skvělá stylizace a nebývalá odvaha při realizaci filmu prakticky ve všech aspektech, hlavně však v násilných scénách.

Film měl grandiózní úvodní víkend, ale celkově se nakonec naplnily nejhorší obavy a film se stal mezinárodním komerčním fiaskem.

Ondra Slanina

Přidat komentář

TOPlist