Cesta do pravěku (1955)

Cesta do pravěku (1955)

Cesta do pravěku (1955)

ČSSR 1955, režie: Karel Zeman, scénář: Karel Zeman, J.A.Novotný, kamera: Václav Pazderník, Antonín Horák, střih: Zdeněk Rygl, hudba: E.F. Burian, hrají: Vladimír Bejval, Petr Herrmann, Josef Lukáš, Zdeněk Husták a další…

formát: 1.37:1, barevný, 35mm, délka: 93 minut

Film:

Velká cena na VII. Přehlídce filmů pro mládež při XVI. MFF v Benátkách, zvláštní cena mimo soutěžní kategorie na MFF Moskva, čestné uznání MFF Edinburgh, I. cena kritiky mannheimského tisku, státní cena I. stupně za rok 1957 Karlu Zemanovi

Čtveřice chlapců se vydává na fascinující cestu po řece proti proudu času. Objevují tak prehistorický svět a zažívají vzrušující setkání s pravěkými zvířaty a neuvěřitelná dobrodružství, po kterých touží každé dítě.

Zeman chtěl původně natočit podle statutu Gottwaldovského studia kvalitní vědecko-naučný film pro mládež. Pravěk Zemana zjevně fascinoval. Jak jsme ostatně uváděli již v Zemanově profilu, studoval v Provence, které bylo důležitým pravěkým sídlištěm. Nemělo by zůstat nepovšimnuto, že z jeho rodného města pocházel i slavný spisovatel Eduard Štorch, kterého pravěké příběhy proslavily. V režijní explikaci celého projektu doslova zní, že projekt popíše přírodu a ,,ono velké a pravdivé dobrodružství naší Země“. Chlapci měli být jen jakýmsi spojovacím článkem mezi divákem a technickým provedením filmu.

Cesta do pravěku (1955)

Karel Zeman chtěl dát divákovi poutavý důvod, proč na plátně vůbec sledovat proměny země tak, aby jeho vize pradávných dob nevyzněla suše. Kluci však během natáčení samozřejmě zlobili a jeden z nich se zranil při chození na chůdách a nemohl točit. Filmování se kvůli finanční náročnosti samozřejmě nemohlo zastavit a tak Karel Zeman přišel se zápletkou načas ztraceným klukem v pravěku a z Cesty do pravěku se stal naprosto regulérní hraný film s dramatickou zápletkou.

Je samozřejmé, že rafinovanost scénáře a dějové zvraty film pochopitelně nenabízí. Ovšem právě z toho důvodu, že to ani nebylo záměrem tohoto uměleckého díla. Na filmu však fungovalo něco úplně jiného. Karel Zeman diváky fascinoval lehkostí a samozřejmostí s jakou zinscenoval pravěký svět, jak dokonale kombinoval hranou akci dětí natáčenou buď v ateliérech nebo v exteriérech u řeky Moravy u Bzence v přírodní rezervaci Osypané břehy, s okénko po okénkem animovaným pravěkým světem. K jeho podobě využil předlohy našeho skvělého českého malíře Zdeňka Buriana a vše konzultoval s naším předním paleologem prof. Augustou. Výsledek byl na svou dobu ohromující.

Cesta do pravěku (1955)

Film se stal mezinárodním hitem, okamžitě se prodal do 72 zemí světa a například v Japonsku vyvolal obrovskou senzaci. V New Yorku dokonce vznikl v šedesátých letech remake natočený pro New Yorské muzeum přírodní historie s dětskými americkými herci. Zemanovi samotnému zajistil do konce života pravidelnou účast na prestižních zahraničních filmových přehlídkách kam byl zván, jako geniální filmový inovátor. Předmětem sporů je zda viděl Steven Spielberg film Cesta do pravěku před a nebo až po natočení Jurského parku. Zatímco jednou tvrdil, že ho viděl před natočením, poté to v dalším rozhovoru popíral, ale sám řekl, že film viděl a velmi se mu líbil.

Čtyři zvídaví kluci plující na pramici proti proudu času nalákali do kin v Československu 2 823 323 diváků a mezi jeho slavné obdivovatele patří jak Steven Spielberg, tak Jiří Barta a již několik generací filmových diváků po celém světě.

Ondra Slanina

1 komentář

  1. kulíšek napsal:

    Tento film se mi velice líbí a bylo by dobré ho pustit v televizi na kanál NOVA. (i dnešní děti by měly poznat pravé
    dobrodružství)

Přidat komentář

TOPlist