Donnie Darko (2001)

Donnie Darko

Režie a scénář: Richard Kelly, hudba: Michael Andrews, kamera: Steven Poster, střih: Sam Bauer, Eric Strand, hrají: Jake Gyllenhaal, Jena Malone, Maggie Gyllenhaal, Holmes Osborn, Daveigh Chase, Patrick Swayze, Drew Barrymore

formát: 2.35:1, barevný, 35mm, délka: 113 minut, 133 minut (režisérský sestřih)

Sundance – nominace na Velkou cenu, Independent Spirit Award – nominace za nejlepší debut, nejlepší debutový scénář, nejlepší mužský herecký výkon (Jake Gyllenhaal)

Film:

Donnie Darko (Jake Gyllenhaal) je puberťák. Žije se svou středostavovskou rodinou v klasickém rodinném domku na předměstí. 2. října 1988 mu spadne na dům motor z dopravního letadla a obrovský králík mu řekne, že Apokalypsa nastane přesně za 28 dní, 6 hodin, 42 minut a 12 sekund. A nedá pokoj ani později, když se Donnie zamiluje a začne si dávat věci do souvislostí, ovšem za pomoci psychoterapeutky a braní rozličných pilulí.

Moje máma pracovala 25 let na psychiatrii, takže mám k filmům, které určité publikum přitahuje značný odpor. Nemám rád psychedelické filmy, kde si někdo dobrovolně způsobuje divné stavy, jsem přímo odpůrcem filmu Trainspotting, ale na druhou stranu si vážím toho, když je někdo schopný i psychedelické téma uchopit věcně a nově – Requiem za sen nebo české Pravidla lži jsou zajímavými výjimkami. A právě Donnie Darko.

Když se na scéně objevil Richard Kelly, tak bylo všem jasné, že se objevil tvůrce, který se vymyká. Díky Kellyho angažování Tonym Scottem ho novináři pro mě dost nepochopitelně překřtili na nového Tarantina (?). Bylo to z toho důvodu, že Tony Scott přivedl Tarantina do Hollywoodu filmem Pravdivá romance a Kellyho angažoval, když ho požádal k napsání scénáře pro 50 milionové akční Domino s Keirou Knightley. Bylo to na základě toho, že z Donnieho Darka se mezi lety 2001 – 2003 stal mezi mladými diváky kult.

Richarda Kellyho pomohla objevit nesmírně talentovaná Drew Barrymore, která snímek produkovala. Mezi její producentské aktivity patří oba filmy Charlieho andílci, Nepolíbená, Vyfič ( který dokonce i režírovala) nebo komerčně veleúspěšné Až tak moc tě nežere. K jeho prospěchu hrálo i to, že Kellymu pomáhal i Sam Raimi, který mu dal k dispozici nepoužitý natočený materiál pro Evil Dead. Richard Kelly dostal v 25 letech k dispozici 4,5 milionů dolarů a využil je beze zbytku ve prospěch filmu. Jeho profil připravíme až Kelly natočí ještě minimálně 2 filmy, protože dosud se z hodnocením jeho tvorby nesetkáme s žádným precedentem.

Pokoušet se o interpretaci filmu nehodlám. Byla by to pouze jedna verze z mnoha a nejsem si jistý, jestli byste to ocenili. Bylo by to stejně bláhové, jako kdybych se Vám pokoušel vysvětlit úlohu Nea v Matrixu nebo smysl 12 opic. Nebojte se, že bych to nedokázal, ale je dost pravděpodobné, že byste pak nesouhlasně kroutili hlavami. A to si v naší nadnárodní společnosti RealFilm rozhodně nepřejeme. Spíš si přejeme, aby jste si film pustili sami, přestože snímek se kromě televizní kabelové distribuce k divákovi běžnými kanály dosud nedostal.

Pokud totiž naleznete cestu k Donnie Darkovi naleznete mnohem víc. Budete u sledování sice muset přemýšlet, ale rozhodně to nebude zbytečné. Cestu Vám Kelly naplánoval opravdu svědomitě a zajímavě a průvodce je vynikající – Jake Gyllenhaal zde ve svých začátcích potvrzuje, že se budeme mít v budoucnu ještě na ledascos těšit. K poslechu bude navíc hrát opravdová klasika, která neurazí.

Pokud se tedy k filmu dostanete uvidíte buď verzi, která běžela ve světových festivalových kinech a nebo uvidíte director´s cut, kdy Kelly ještě přihodil pár minut navíc a pozor, změnil soundtrack! Když to tak čtu mám pocit, že jsme nic důležitého neprozradili. Vraťte se tedy o pár minut zpět a snažte se přijít na to, co jsme Vám tímto chtěli říct. A Teď mě omluvte, jdu následovat králíka…na smetaně. Nebo to snad bylo na divoko?

Film se promítl na festivalu Sundance, kde se stal okamžitě senzací, ale do kino distribuce si nacházel cestu jen stěží. Povedlo se to jen díky malé společnosti, která navíc film uvedla pouze v limitovaném počtu kopií. Přesto se film díky prodeji na DVD a své proslulosti nakonec zaplatil a režisérská verze vyšla již v dvoudiskové edici s obsáhlými bonusy.

Ondra Slanina

Přidat komentář

TOPlist