Geniální inovátor Karel Zeman

Karel Zeman - filmografie

Váš další projekt Na kometě jste zasadil do roku 1888. Po srážce s kometou se malé území, které bylo francouzskou kolonií v severní Africe odtrhlo od Země a řítí se vesmírem. Válečný konflikt, povstání a další malicherné spory však pořád pokračují. Dobrodružný film s jemným humorem je dodnes velmi působivým humanistickým poselstvím a příjemnou podívanou. Na film přišlo 555 071 diváků a Vy jste už začínal tušit, že Vaše zdraví už Vám nedovolí takové plné pracovní nasazení.

Hrozící slepota Vás donutila vrátit se z velkofilmů k animátorskému stolu, kde jste ještě mohl rozdávat radost nejmenším divákům v animovaných pohádkách.

Karel Zeman - filmografie

Vaše oblíbené perské pohádky jste vrátil na plátno v Pohádkách tisíce a jedné noci, které ještě před emigrací namluvil Jan Tříska. I když nesměl být v titulkách, Vy jste jeho hlasový projev chtěl ve filmu zanechat. 7 krátkých příběhů pospojovaný do 90 minutové celovečerní stopáže vidělo v roce 1974 slušných 346 042 diváků.

Karel Zeman - filmografie

Na zakázku německých filmařů jste natočil koprodukční temnou pohádku Čarodějův učeň. Baladický příběh o lásce, která je silnější než prokletí mocného čaroděje jste natočil tzv. ploškovou technikou – tedy kombinací kreslené a loutkové animace. Ponurá atmosféra umocněná hlasy Luďka Munzara jako vypravěče a Jaroslava Moučky jako havrana a čaroděje nalákala jenom u nás od března 1978 celkem 162 782 diváků.

Ve svých 70 letech jste s vážnými zdravotními obtížemi realizoval svou poslední celovečerní Pohádku o Honzíkovi a Mařence. Opět jste použil ploškovou techniku a využil jste kombinaci z nejznámějších českých pohádek. Dětští diváci Vás odměnili krásnou návštěvností 223 484 diváků.

Toho roku jste ještě ukázal svou tvář a promluvil jste v dokumentu Karel Zeman dětem a pak jste se stáhl do ústraní. Trápilo Vás, že nemáte žádného následovníka, ale myslím si, že se již brzy někdo u nás najde. Je to ostatně otázka času, kdy technologie dostatečně zlevní natolik, aby bylo možné kombinovat animaci s hraným filmem, tak jak jste to všem světovým filmařům předváděl právě Vy jako fantastický inovátor. Jak jste jednou řekl:,,Kdy se tvůrčí člověk cítí šťastný? Jenom dvakrát, když práci začíná a když ji končí. Jenže sotva se protáhne a popadne dech, už jsou tu zase pochybnosti: ,,Neměl jsem to udělat jinak? Pochopí to vůbec divák“ A rázem je po štěstí.“ Milý Karle Zemane, nebojte, my to pochopili a udělal jste to fantasticky.

KAREL ZEMAN (3.11.1910 – 5.4.1989)

Karel Zeman

Ondra Slanina

Pages: 1 2 3 4

Přidat komentář

TOPlist