Hvězdné války (1977, 1980, 1983, 1999, 2002, 2005)

Hvězdné války (1977, 1980, 1983, 1999, 2002, 2005)

Hvězdné války

Epizoda IV – Hvězdné války

Star Wars: A New Hope 1977
Režie a scénář: George Lucas, hudba: John Williams, kamera: Gilbert Taylor, střih: Richard Chew, Paul Hirsch, Marcia Lucas, George Lucas (není uveden v titulkách), T. M. Chhristopher (speciální edice), hrají: Mark Hamill, Harrison Ford, Carrie Fischer, Peter Cushing, Alec Guiness, David Prowse a další…

6 Oskarů – výprava, kostýmy, vizuální efekty, střih, hudba, zvuk, speciální cena za zvukové efekty

formát: 2.35:1, barevný, 35mm, délka: 121 minut, 125 minut (speciální edice)

Epizoda V – Impérium vrací úder

Star Wars: Empire Strikes Back 1980
Režie: Irvin Kershner, scénář: Leigh Brackett, Lawrence Kasdan podle námětu George Lucase, kamera: Peter Suschitzky, střih: Paul Hirsch, Marcia Lucas a George Lucas (nejsou uvedeni v titulkách), T. M. Christopher (speciální edice), hudba: John Williams, hrají: Mark Hamill, Harrison Ford, Carrie Fischer, Billy Dee Williams, David Prowse

Oskar za zvuk, speciální cena za vizuální efekty

formát: 2.35:1, barevný, 35 mm a 65 mm (speciální efekty), délka: 124 minut, 127 minut (speciální edice),

Epizoda VI – Návrat Jediho

Star Wars: Return of Jedi 1983
Režie: Richard Marquand, scénář: Lawrence Kasdan, George Lucas, kamera: Peter Suschitzky, střih: Sean Barton, Marcia Lucas, Duwayne Dunham, George Lucas (není uveden v titulkách), T. M. Christopher (speciální edice), hudba: John Williams, hrají: Mark Hamill, Harrison Ford, Carrie Fischer, Billy Dee Williams, David Prowse

formát: 2.35:1, barevný, 35mm, délka: 134 minut, 135 minut (speciální edice)

Hvězdné války: Epizoda I – Skrytá hrozba

Star Wars: Phantom Menace 1999
Režie a scénář: George Lucas, hudba: John Williams, střih: Ben Burtt, Paul Martin Smith, kamera: David Tattersall, hrají: Liam Neeson, Ewan McGregor, Natalie Portman, Jake Lloyd, Ian McDarmid

formát: 2.35:1, barevný, 35 mm, délka: 136 minut

Nominace na 3 Oskary – zvuk, efekty, střih zvukových efektů

Epizoda II – Klony útočí

Star Wars: Attack of the Clones 2002
Režie: George Lucas, scénář: George Lucas a Jonathan Hales, střih: Ben Burtt, George Lucas (není uveden v titulkách), hudba: John Williams, kamera: David Tattersall, hrají: Ewan McGregor, Hayden Christensen, Natalie Portman, Ian McDarmid, Samuel L. Jackson

formát: 2.35:1, barevný, HD Digital, délka: 142 minut, 120 minut (USA IMAX verze)

Nominace na Oskara – efekty

Epizoda III – Hvězdné války: Pomsta Sithů

Star Wars: Revenge of the Sith 2005
Režie a scénář: George Lucas, kamera: David Tattersall, hudba: John Williams, střih: Roger Barton, Ben Burtt, hrají: Ewan McGregor, Hayden Christensen, Natalie Portman, Ian McDarmid, Samuel L. Jackson, Jimmi Smits, Christopher Lee

formát: 2.35:1, barevný, HD Digital, délka: 140 minut

Nominace na Oskara – masky

Film:

George Lucas za sebou nemá příliš mnoho titulů vzhledem k tolikaleté filmové kariéře, ale může si být zase zcela jistý, že je vidělo mnohem více diváků než kohokoliv jiného. Lucas produkoval sérii o Indianu Jonesovi a vymyslel si svůj svět Hvězdných válek, které ho v roce 1977 vystřelili na filmový Olymp, odkud ho nikdo nesestřelil.

Děj se odehrává v daleké, co daleké, předaleké galaxii! Úvodní sekvence filmu patří napadnutí lodi s princeznou Leiou (Carrie Fischer) protestanty. Dva roboti R2D2 a C3PO přistanou na poušti planety Tatooine. Jsou dáni do šrotu, ale získají důvěru u chlapce Luka Skywalkera (Mark Hamill), který přes mnohé peripetie s novými přáteli Han Solem (Harrison Ford), opičákem Žvejkem či bájným rytířem Obi Wan Kenobim (sir Alec Guiness) musejí zachránit z Hvězdy smrti zlotřilého Dartha Vadera unesenou princeznu.

Hvězdné války (1977, 1980, 1983, 1999, 2002, 2005)

George Lucas natočil film Americké graffiti a vydělal studiu UNIVERSAL padesátinásobek rozpočtu. Pak jim přinesl 16 stránkovou synopsi projektu Hvězdné války s požadavkem na 10 milionový rozpočet a hlavouni studia řekli milému Lucasovi:,,Good Bye“. Jenže romantická retrokomedie není sci-fi. Dveře mu naopak otevřel relativně mladý Alan Ladd jr. u studia FOX a nabídl mu 8,5 milionu dolarů k realizaci.

Lucas si za milion dolarů vydělané na Amerických graffiti založil firmu Industrial Light and Magic, kde zaměstnal bandu hipíků, kteří mu dělali zvláštní efekty a i když jim všem zadal práci na Hvězdných válkách nakonec překročil rozpočet tak, že mu faktury studio neproplatilo a Lucas se tak stal nedobrovolným producentem filmu. Nakonec překročil rozpočet a plán natáčení a film se tak vyšplhal bratru na 11 milionů dolarů, což byly nehorázné peníze.

Hvězdné války (1977, 1980, 1983, 1999, 2002, 2005)

Do dokončení vrazil i spoustu svých peněz, včetně svých přátel, za procenta vypomáhal i mladý Steven Spielberg a zoufalý snílek Lucas se domluvil s magnáty filmového studia, které film vyrábělo, že bude mít za svůj vklad volnou ruku a dostane podstatnou část z potenciálních tržeb i merchandisingu. A představte si, že ti bláhovci mu to podepsali.

Lucas film točil dnes v efektovém pravěku, ale triky byly na svou dobu přímo neuvěřitelné. Nechal vyrobit pro film 75 dokonale propracovaných modelů. Jen Hvězda smrti měla milion miniaturních okének! Jen pro představu závěrečná scéna stíhaček točená v modelu tunelů Hvězdy smrti, která patří mezi klíčové scény celé kinematografie tak vznikala v 91 cm hloubce a 15 m délce rozměrném modelu. Jak už jsem předznamenal modely tvořili hipíci a když Lucas unavený z náročných hereckých akcí jel po delší době zkontrolovat výrobu modelů vybouchnul vzteky.

Hvězdné války (1977, 1980, 1983, 1999, 2002, 2005)

Nákresy se do reality dostávaly jen velmi velmi poooomaaaaluuu. Lucas to těžko snášel. Vše se mu hroutilo, na natáčení chodil v ponuré náladě, trpěl nespavostí a bolestmi žaludku. Když se natáčení přesunulo do Maroka, kde měli schválených pouze 11 natáčecích dní nastal velký malér. Robot R2D2 nefungoval. Do obleku pak vměstnali 110 cm vysokého herce, s kterým pohybovali ocelovými lanky a konec akce do hlučného modelu oznamovali údery kladivem.

Aby toho nebylo málo písek neustále poškrabával skla objektivů a pásák převážející roboty do otroctví se roztrhl větrem. Pásák vysoký dvě poschodí a dlouhý 27 metrů pak dával štáb dohromady další den. Lucas navíc neměl ani zdaleka hotový scénář filmu a i když angažoval Aleca Guinesse, legendu britského filmu a divadla chtěl ho nechat zabít hned v úvodu filmu. Když se to Guiness dozvěděl, příšerně se rozzuřil a Lucas mu ze strachu dopsal další scény, přesto do konce svých dnů Guiness na Lucase kam přišel, nadával. Guiness scénář označil za ,,kalný“.

Hvězdné války (1977, 1980, 1983, 1999, 2002, 2005)

Nadšený nebyl ani Harrison Ford, který Georgi Lucasovi k úrovni scénáře řekl:,,Takovýhle sračky můžeš naťukat na papír, Georgi, ale nemůžeš si je nacpat do huby.“ Další natáčení probíhalo v britském Elstree, kde se ukázalo, že bude nejteplejší léto v dějinách. Herec v úboru Žvejka dostal úpal a pokud si vybavíte, že klíčové je pro film bojování poslepu, tak Lucasovi výtvarníci to vzali do slova. Z řady kostýmů nebylo vidět a herci tak do sebe často komicky naráželi. Pro ně to asi komické příliš nebylo a v Elstree panovala atmosféra, že pokud chtěl někdo Lucase zabít, byl to celý jeho početný štáb.

Jediný člověk, který se vzepřel nepohodlným kostýmům byl legendární hammerovský herec Peter Cushing, který když jako guvernér Tarkin, neměl v záběru své těsné holínky nosil pohodlné pantofle. Jenže kromě herců měl Lucas problémy i se zkušeným kameramanem Gilbertem Taylorem, který si z něj dělal srandu a vůbec nechápal o co mu jde. Lucas navíc občas chodil kolem dekorací a úmyslně je špinil, aby to vypadalo, že se v nich skutečně žilo. Když se natáčení prodlužovalo a rozpočet byl vyčerpán, točily v Británii ještě 3 štáby. Vedoucí výroby dostal padáka a první projekce natočeného materiálu skončila s obligátním:,,WTF?“.

Hvězdné války (1977, 1980, 1983, 1999, 2002, 2005)

Film nedával smysl, nenavazoval a bez slavné hudby a nedodělaných efektů naháněl producentům husí kůži. Producent Garry Kurtz, který vzešel od Coppolova produkčního týmu pak Lucase poplácal po ramenou a odjel mu pomoci s natočením úvodní scény, kdy pak sám řídil scény invaze vojáků. Alan Ladd jr. byl z filmu šokovaný, ale věděl, že jde o všechno. Angažoval proto na partituru Johna Williamse. Za 2 měsíce Williams složil hudbu, za kterou dostal Oskara a díky které zachránil co se dalo.

Lucas tenkrát netušil a pouze věřil, že v podívané o sympatickém Luku Skywalkerovi zachraňujícím princeznu Leiu s hrozivým účesem před opravdu zlým Darth Vaderem za pomoci sympatického Han Sola nalezl recept na dokonalou filmovou zábavu 20. století. Hvězdné války – Epizoda IV (číslovku Lucas doplnil, až když věděl, že točí ságu) se stala v tržbách do té doby nejúspěšnějším filmem všech dob a merchandising vydělal Lucasovi tolik, že si založil vlastní filmovou divizi v San Franciscu a poslal celý Hollywood do háje.

Z Ladda se stal šéf celého studia Fox. Lucas se stal suverénně nejbohatším nezávislým filmařem na světě. V magazínu Time vyšla kritika snů:,,Pozoruhodná směsice: film zachycuje dějiny kinematografie obalené do ohromujícího a napínavého příběhu, který doprovázejí snad nejpromyšlenější zvláštní efekty, které se ve filmu objevily.“

Hvězdné války (1977, 1980, 1983, 1999, 2002, 2005)

V roce 1980 a 1983 produkoval Lucas další dva díly původní trilogie. On sám, více než kdokoliv jiný věděl, že s původním štábem natáčet nemůže. Neměl autoritu a o jeho neschopnosti vycházet s lidmi kolovali legendy. Angažoval proto svůj pravý opak, zkušeného řemeslníka Irvina Kerschnera, který naopak s lidmi vycházet uměl.

Darth Vader zlikviduje rebely a hrdinové z prvního dílu se rozutečou po galaxii. Zatímco Luke cvičí u mistra Yody, tak mezi trojicí Han, Leia a Han Solo to začne pěkně jiskřit. Schválně mezi kým nejvíc? Když je však trojice hrdinů lapena, musí Luke předčasně přerušit výcvik.

Hvězdné války (1977, 1980, 1983, 1999, 2002, 2005)

O.K. Impérium vrací úder je po scenáristické stránce nejpropracovanější epizoda série. Je zároveň nejtemnější, ale kouzlo prvního dílu je jednoduše pryč. Samozřejmě, že herci hrají lépe, efekty jsou promakanější, ale akční pasáže příliš často střídá nesnesitelná nuda. Luke Skywalker prostě nebyl štastně zvolenou hlavní postavou a celá pasáž s Yodou je z mého pohledu velmi otravná. Každopádně soundtrack Johna Williamse je ještě lepší než v původních Hvězdných válkách.

Hvězdné války (1977, 1980, 1983, 1999, 2002, 2005)

Na třetí epizodu Návrat Jediho publikum toužebně čekalo celé 3 roky. Lucasova záměrně stylizovaná sága se dočkala poněkud chatrného seriálového scénáře a na postu režiséra se ocitl rutinér Richard Marquand. Film už si ani nehraje na žádný dramatický oblouk ani na vývoj charakterů. Všichni odkryli karty už v minulé epizodě a očekává se toužebné finále. Jako absolvent americké školy musím konstatovat, že sága Hvězdných válek je americká kultura, ne popkultura. Hvězdné války bere smrtelně vážně i většina intelektuálů, zároveň ovlivňuje již generace filmových diváků a Lucas si z celého fenoménu udělal mimořádně úspěšnou továrnu.

Po dokončení trilogie Lucas z filmové branže nezmizel, ale slyšet o něm příliš nebylo. Věnoval se zakládání filmových divizí, které zdokonalovali vizuální a zvukové efekty a podporoval technologický vývoj filmové suroviny a křišťálově čistého zvuku. Vše se mu podařilo na výbornou a díky němu může vznikat jistojistě celá řada děl (bohužel i špatných), která by bez jeho neúnavné víry v digitalizaci nikdy nevznikla.

V roce 1997 začal natáčet první část prequelů k původním hitům a nutno říci, že se mu to vůbec nepodařilo. Nejdříve uvedl do kin speciální edici původní trilogie s novými ještě lepšími triky. A v roce 1999 se hromadně spekulovalo, že oživené Star Wars potopí rekord Titanicu.

Hvězdné války (1977, 1980, 1983, 1999, 2002, 2005)

Do dalších dílů Lucas prozradil, že se chystá soustředit na osobu Anakina Skywalkera a jeho propadnutí temné straně. První epizoda se tak zaměřila na jeho dětství. Na scéně se objevil jeho učitel Obi Wan Kenobi v podání Ewana McGregora. Ostatně, který charakterní herec by odmítl převzít štafetu po legendárním Guinessovi a nemastný neslaný Liam Neeson s podivným jménem Qui-Gon Jinn.

Film tak ovládly dvě postavy. Ve špatném slova smyslu Jar Jar Binks, rádobyvtipná digitální postavička, kterou chtěli všichni diváci s IQ nad 30 bodů zabít po první minutě a skvělý Darth Maud v podání fantastického Raye Parka. Park pak získal lukrativní role, kde sice nebyla vidět jeho tvář, ale jeho fyzický fond mu umožnil ztvárnit postavy jako bezhlavý jezdec v Ospalé díře, hrál v X-Menech a recentně v G. I. Joe.

První film nebyl katastrofou jen díky tomu, že se zaplatil. Lucasova režie sklidila zdrcující kritiky a fanoušci původní ságy se o celý projekt přestali zajímat. Rick McCallum, producent nové trilogie Hvězdných válek se pak snažil Lucasovi domluvit, že nemůže fanoušky ignorovat a ať se laskavě vykašle na Jar Jar Binkse.

Hvězdné války (1977, 1980, 1983, 1999, 2002, 2005)

Druhý film dopadl trochu lépe, ale nicméně přesvědčil málokoho, že Lucas nezapomněl režírovat. Lucas opět potvrdil svou aroganci a na začátku filmu Jar Jar Binkse ještě nechal vystoupit. Lucas zkrátka nepochopil, že humor konce sedmdesátých a začátku osmdesátých let se v cynickém novém miléniu jednoduše nenosí. Druhý díl pokračoval ve spletitém ději, je o poznání temnější, ale v první řadě je romantickým filmem o milostném vzplanutí pubertálního Anakina s tváří Haydena Christensena a Padmé v podání Natalie Portman.

Ve třetím filmu Lucas řekl vše, co měl a chtěl. Ostatně Pomsta Sithů byl asi jediný film z nové série, který měl šanci zaujmout i dospělé diváky, kteří si oblíbili původní trilogii.

Hvězdné války (1977, 1980, 1983, 1999, 2002, 2005)

Anakin Skywalker se proměňuje v zlotřilého Dartha Vadera, což všichni očekávají. Musí se vypořádat s temnou stranou síly a utkat se se svým rádcem Obi Wanem Kenobim.

V rámci žánru se jedná o nadstandard a fanoušci byli rozhodně spokojení. Film se občas nechává unést přílišnou doslovností, ale podařilo se do něj dostat to, co v předchozích dílech chybělo – prokreslenost postav, zajímavé herecké výkony a překvapivé zvraty. Lucas režíruje jako nikdy a Pomsta Sithů je paradoxně jeho nejlépe režírovaným dílem, ačkoliv nebudu zastírat, že chvílemi se člověk i přes veškeré dění na plátně divák jednoduše nudí.

Hvězdné války (1977, 1980, 1983, 1999, 2002, 2005)

Hvězdné války jsou tak s šesti vysokorozpočtovými epizodami po Star Treku nejvelkolepějším sci-fi seriálem všech dob. Jednotlivé epizody jsou v širokém žánrovém spektru a oslovují publikum právě podle počtu dosažených let. Mě však prostě nezbývá nic jiného než konstatovat, že mým nejoblíbenějším dílem jsou Hvězdné války z roku 1977 a to, že jim Lucas časem dodal za název čtyřku, beru za jeden nepovedený žert.

Pro vysvětlení je to pár týdnů, co v Americe skončilo vysílání seriálu Ztraceni (Lost) a tvůrci byli v pořadu Good Morning America, kde si utahovali z Lucase, že nechtěli natočit s Lost žádné další Hvězdné války a že je mistr Lucas starý páprda. Lucas jim pak napsal otevřený dopis, kde řekl, že viděl všechny epizody seriálu a že se mu celá série velmi líbila. J.J.Abrams a ostatní kumpáni se pak Lucasovi veřejně omluvili. Nechápejte mě špatně, pokud to vypadá, že jsem kritik Hvězdných válek, tak to není pravda. Naopak oceňuji Lucasovu obrazotvornost. Přesto však je moje srdce bližší k jeho druhé a lepší sérii s Harrisonem Fordem, o tom, ale někdy jindy.

Ondra Slanina

6 Diskuse

 1. Ondra Slanina napsal:

  Musím říct, že jsem si po 15 letech pustil Impérium vrací úder, který jsem viděl poprvé až v obnovené premiéře. Po letech musím říct, že to vůbec není špatná podívaná a řada věcí tam vypadá skutečně zajímavě. Nicméně souboj Darth Vadera a mladého Luka má i po letech pořád něco do sebe.

 2. hmmmmmmmm napsal:

  je to dobry film ale je divne proc lucas chtel prvni episody IV V VI A pak I II III

 3. Ondra Slanina napsal:

  Oficialni verze je takova, ze mel Lucas od zacatku naplanovano sest dilu a prvni tri filmy nemohl uspokojive realizovat kvuli nemoznosti trikovych sekvenci, ktere chtel ve filmu zobrazit, takze si musel pockat, nez to technika dovoli.

 4. Sledujčesky.cz napsal:

  Jak by to vypadalo, kdyby v ulicích hlídkovali rytíři Jedi. Mrkněte v následujícím videu:
  http://www.sledujcesky.cz/hvezdne-valky-jedi-straznici

 5. Mattes napsal:

  Asi mám hloupý dotaz, ale v jakém pořadí se natyto díly mám dívat? mám začít Epizodou IV , nebo I ? Podle toho jak tobylo natáčeno a nebo dle posloupnosti epizod ?

 6. Ondra Slanina napsal:

  Podle mě to je úplně jedno.

Přidat komentář

TOPlist