Princ z Persie (2010)

Princ z Persie (2010)

Princ z Persie

USA 2010, Princ of Persia: Sands of Time, režie: Mike Newell, scénář: Boaz Yakin, Doug Miro, Carlo Bernard podle počítačové hry Princ z Persie, kamera: John Seale, hudba: Harry Gregson Williams, střih: Mick Audsley, Michael Kahn, Martin Walsh, hrají: Jake Gyllenhaal, Gemma Arterton, Ben Kingsley, Alfred Molina, Steve Touissant a další…

formát: 2.35:1, barevný, 35 mm, délka: 116 minut

Film:

Nebojácný Dastan (Jake Gylenhaal) se vždy zastával slabších a i když nebyl urozeného původu, ale sirotek z ulice, vzal si ho na dvůr perský král. Jednoho dne se Peršané odhodlají na útok svatého města, za účelem odhalení zbraní hromadného ničení (!) nebo tak něco. Tam však nic nenaleznou až na půvabnou vzpurnou princeznu Taminu (Gemma Aterton), kterou vůbec nebaví, že jí cizáci vyplenili město. Ta si však hned u vchodu Dastana všimne, hlavně dýky, kterou má u pasu. Dýky, díky které se dá měnit minulost.

O.K. Recenze na Prince z Persie byly v denním tisku celosvětově zdrcující, ale rozhodl jsem se, že bych se rád podíval na nějaký dobrodružný film. Vzhledem k tomu, že upoutávka se příliš nepovedla a Jake Gylenhaal nebudí úplně arabským dojmem byl jsem k celému projektu poněkud euroskeptický. Na druhou stranu film zaštítil Jerry Bruckheimer a ten šlape vedle opravdu velice málo.

Princ z Persie (2010)

Úvodní čtvrthodinku jsem chtěl odejít z kina. Film za 200 mega a budí dojmem papudenklové parodie, jak z románu Joan Wilderové (spisovatelka v komediích Honba za diamantem a Honba za klenotem Nilu) a navíc se bere smrtelně vážně! Po dobytí města a nástupu Gemmy Arterton se však najednou na plátně začal odehrávat úplně jiný film, lepší! Dokonce to začalo vypadat, že i scenáristé si pustili před spaním ty lepší komedie o válce pohlaví z 30. let a Jake Gylenhaal se ve chvíli kdy může hrát a nemusí jen skákat jak v počítačové hře, cítí evidentně také mnohem lépe.

Jenže pak se na plátně objeví Alfred Molina jako Sheik Amar a ukradne si film pro sebe. Molina je skvělý herec a jeho hlášky a živelné herectví rozesmějí celý sál. Pak dojde na pštrosí závody a Princ z Persie dostane opravdový drajv. Ještě je třeba zmínit bratry Dastana, vrhače nožů se svědomím a pochopitelně strýce Nizama alias Bena Kingsleyho, který je klasicky dobrý.

Princ z Persie (2010)

Scenáristé navíc začnou kombinovat, míchat dobře známé motivy z dnešních novin o zbraních hromadného ničení, soužití v arabském světě a do toho prokládají film vtipy o daních, suchými hláškami a zkrátka nepřijde ani romantická linie.

Gemma Arterton navíc v některých záběrech vypadá jako Catherine Zeta Jones v Zorrovi, takže mužská část publika sleduje cokoliv jiného než titulky. Pro dámskou část publika zase bude oslňující pohled do oříškových očích Jakea Gylenhaala. Finále je klasicky digitálně překombinované, ale už nemůže zkazit dobrý dojem z výsledného filmu. Mimochodem údaj, že film trvá 116 minut neberte příliš vážně, protože měl něco mezi 90 a 100 minutami.

Princ z Persie (2010)

Původně měl hlavní roli hrát Orlando Bloom, pak Zac Efron, ale Mike Newell si vyžádal Jakea Gyllenhaala, protože kluka zná od 7 let a evidentně mu fandí. Newell natočil skvělou komedii Čtyři svatby a jeden pohřeb nebo mafiánské drama Krycí jméno Donnie Brasco, ale jeho filmografie je za ty roky pořádně široká. Je pravda, že akční scény mu příliš nejdou, pštrosí scény jsou navíc dost zmatečně sestříhané, ale Bruckheimer sám říkal, že to jsou tak tupá zvířata, že se s nimi příliš pracovat nedá. Newell chtěl výměnu za velbloudy, ale Bruckheimer trval na fórech se pštrosy a evidentně si zoufalost režiséra dost užil.

Princ z Persie je někdy velkofilm, někdy skutečně papudenklová inscenace (natáčelo se v ateliérech u Broccoliů), ale po většinu času je snesitelná odpočinková podívaná. Příliš dlouho v hlavě nezůstane, ale vrátit vstupné by jste chtít neměli. A prodělečný také jistě nebude.

Ondra Slanina

Přidat komentář

TOPlist