Průvodce filmovými sci-fi III

Průvodce Sci-fi III

Průvodce filmovými sci-fi III.

Měsíc červen jsme se na Realfilmu rozhodli věnovat žánrům sci-fi a fantasy a vzhledem k tomu, že jsme již za našich pár měsíců existence o sci-fi recenzovali již řadu filmů a zveřejnili pár průvodců tímto skvostným žánrem, je za názvem tohoto článku římská trojka.

Průvodce Sci-fi III

Prvním filmem, kterému se budeme věnovat je britský snímek z produkce věhlasného Alexandera Kordy Svět za sto let z roku 1936. Tento relativně nedávno objevený snímek je jedním z vrcholů sci-fi žánru. Příběh je podle věhlasného H.G. Wellse. Snímek se snaží předpovědět, kam lidstvo zajde v příštím století a ta vize není vůbec růžová, protože v ní dojde k další světové válce, změně společenství do feudalismu a vše vyvrcholí vědeckým pokrokem, kdy lidstvo vypustí raketu na Měsíc. Film je velmi zajímavě natočen, především sekvence světové války a zmaru je velmi přesvědčivá, ale nade vším ční proroctví, které se z velké části vyplnilo. Film nedávno uvedla v televizi i naše veřejnoprávní stanice.

Průvodce Sci-fi III

Dalším snímkem, který připomeneme je skvělé sci-fi drama Ti druzí (Seconds, 1966) proslulého veterána Johna Frankenheimera. Vysoký bankovní úředník John Randolph na základě telefonátu přítele změní svou identitu. Po zinscenované smrti mu změní podpis a nový obličej. Nový člověk začne žít sexuálně nevázaný život na Malibu, ale zjistí, že ani ten mu nevyhovuje a žádá o recyklaci na svou starou existenci. Film o záměně identit a paralelních identitách se stal kánonem žánru a řada novějších snímků na něm vesele parazituje. Hlavní roli ztvárnil Rock Hudson, kterého však tehdejší diváctvo v nové roli absolutně nepřijalo a film skončil komerčním fiaskem.

Planeta opic (1968)

Filmem, který je pro žánr naprosto zásadní je slavná Planeta opic z roku 1968. I přes nevydařený remake jinak spolehlivého Tima Burtona patří k základním pilířům žánru. Legendu tohoto filmu připravujeme na 27. června tohoto roku. Film popisuje příběh skupiny ztroskotaných astronautů na neznámé planetě, kterou obývají inteligentní opice. Geniální masky, strhující herecké výkony a skvělá hudba Jerry Goldsmithe z filmu dělá skutečnou legendu světové kinematografie.

Průvodce Sci-fi III

Dalším snímkem, který v tomto průvodci zmíníme je britské brutální sci-fi drama 1984 natočené podle slavné stejnojmenné předlohy George Orwella. Film, z kterého bude slabším povahám fyzicky špatně je věrnou předlohou fenomenální knižní předlohy. ,,Chcete-li vizi budoucnosti…Představte si botu navěky dupající po lidské tváři.“ Nikoho nešetřící sci-fi Michaela Radforda těží také ze skvělých výkonů Johna Hurta a Richarda Burtona, jehož slavná kreace byla inspirací Anthony Hopkinsovi při ztvárňování Hannibala Lectera.

Průvodce Sci-fi III

Filmem, kterým tohoto průvodce zakončíme je Total Recall, tedy akční sci-fi podle P.K.Dicka v režii holandského internacionála Paula Verhoevena. Geniální zpracování téměř 10 let starého scénáře, které notně ožilo díky Arnoldu Schwarzeneggerovi a jeho novému režijnímu šéfovi je skvělou ukázkou nestárnoucího žánrového vrcholu. Douglas Quaid touží po tom jet na Mars, ale je od toho neustále zrazován svou krásnou ženou. Díky svým omezeným prostředkům se rozhodne využít nabídky cestovky Recall, která mu za pár kreditů nabídne exkluzivní dovolenou se zážitkovým programem.

Na filmu je dodnes fascinující kromě bezchybné výtvarné stránky úžasná hra filmaře s divákem. Návštěvník kina do konce netuší, zda je vše sen nebo realita, ale upřímně, vše tak skvěle funguje, že je to vlastně jedno. Akční scény jsou dechberoucí, hudba Jerryho Goldsmithe nemá chybu a film má dodnes velmi svěží kouzlo.

Je pochopitelné, že se dosud na řadu filmů nedostalo, i když na RealFilmu byla řeč již o Gattace, Potomcích lidí nebo Fontáně. Každopádně žánr sci-fi je naší redakci blízký a rozhodně v něm budeme pokračovat.

Ondra Slanina

Průvodce filmovými scifi I.
Průvodce filmovými scifi II.

Přidat komentář

TOPlist