Trilogie Pán Prstenů
Pán prstenů: Společenstvo prstenů (USA/Nový Zéland) 2001
Lord of the Rings: The Fellowship of the Rings, režie: Peter Jackson, scénář: Fran Welsh, Peter Jackson, Phillipa Boyens, kamera: Andrew Lesnie, hudba: Howard Shore, střih: John Gilbert, hrají: Elijah Wood, Ian McKellen, Viggo Mortensen, Sean Astin, Orlando Bloom, Sean Bean, Christopher Lee, Ian Holm, Liv Tyler, John – Rhys Davies, Cate Blanchett, Billy Boyd a další…
4 Oskary – kamera, masky, hudba, vizuální efekty
formát 2.35:1, barevný, 35mm, délka: 178 minut (kinoverze), 208 minut (prodloužená verze)
Pán prstenů: Dvě věže (USA/Nový Zéland) 2002
The Lord of the Rings: The Two Towers, režie: Peter Jackson, scénář: Fran Walsh, Phillipa Boyes, Peter Jackson podle postav J. R. R. Tolkiena, kamera: Andrew Lesnie, hudba: Howard Shore, střih: Michael Horton, hrají: Elijah Wood, Ian Mc Kellen, Viggo Mortensen, Andy Serkis, Sean Astin, Billy Boyd, Liv Tyler, Hugo Weaving, Orlando Bloom, John – Rhys Davies, Miranda Otto, Karl Urban a další…
2 Oskary za vizuální efekty, střih zvukových efektů
formát 2.35:1, barevný, 35mm, délka: 179 minut (kinoverze), 223 minut (prodloužená verze)
Pán prstenů: Návrat krále (USA/Nový Zéland) 2003
The Lord of The Rings: The Return of The King), režie: Peter Jackson, scénář: Fran Walsh, Phillipa Boyles, Peter Jackson podle románů J. R. R. Tolkiena, kamera: Andrew Lesnie, hudba: Howard Shore, střih: Jamie Selkirk, hrají: Elijah Wood, Sean Astin, Ian McKellen, Viggo Mortensen, Andy Serkis, Billy Boyd, Liv Tyler, Hugo Weaving, John Rhys-Davies, Miranda Otto a další…
11 Oskarů za nejlepší film, režii, adaptovaný scénář, hudbu, píseň, kostýmy, střih, zvuk, vizuální efekty, výpravu a dekorace, masky
formát 2.35:1, barevný, 35mm, délka: 201 minut (kinoverze), 251 minut (prodloužená verze)
Film:
Saul Zaentz, investor a producent takových filmů jako Přelet nad kukaččím hnízdem, Amadeus, Pobřeží moskytů nebo Anglický pacient talentovanému Peteru Jacksonovi otevíral dveře mocných v Hollywoodu. O Pánu prstenů chtěl slyšet jen málokdo a o plánovaném rozpočtu 70 milionů už nechtěl slyšet vůbec nikdo. Projekt si pod křídla vzala společnost Miramax, konkrétně známí bratři Harvey a Bob Weinstein. Těm se nápad líbil od začátku, včetně zajímavého scénáře.
Jenže v průběhu preprodukce se scénář neustále přepisoval a bobtnal. Kromě manželů Jacksonových Petera a Fran Walsh se na scénáři podílela Phillipa Boyles, která si každé léto dělá pohodu a čte si znova Pána prstenů. (Podobně postižený je od svých 13 let mimochodem i Christopher Lee, který během natáčení svými znalostmi všechny dost prudil, navíc si lidé ze štábu mysleli, že je to převtělený Tolkien, protože mu je podobný i fyzicky:-) ). U Weinsteinů se z plánovaného filmu staly dva a Weinsteini věděli, že je zle.
Harvey šel tedy vybojovat velkou bitvu k Disneymu, pod jehož křídla Miramax v té době patřil a žádal o možnost natočení dvou dílů. Hlavouni od Disneyho však s Weinsteinem vyrazili dveře. Ten, který je pověstný svou ,,nasírací“ povahou jim musel říct velmi nepěkné věci, poté je všechny poslal do háje a založil si s bratrem současnou firmu Weinstein Co. O Harvey Weinsteinovi kolují nepěkné fámy, ale když jde o film, je k nezaplacení. Zavolal tedy Bobu Shayovi do New Line Cinema, což je malá společnost, dnes divize Warner Brothers, která dělá malé filmy s někdy obrovskými úspěchy – Texaský masakr motorovou pilou, série Noční můra v Elm Street, série Nezvratný osud, série Křižovatka smrti a řekl, že mu posílá Petera Jacksona s fantastickým projektem.