Čistá práce (2008)

Čistá práce (2008)

Čistá práce

Bank Job, Velká Británie 2008, režie: Roger Donaldson, scénář: Dick Clement, Ian La Frenairs, hudba: J. Peter Robinson, střih: John Gilbert, kamera: Michael Coulter, hrají: Jason Statham, Saffron Burrows, Stephen Campbel Moore, Daniel Mays a další…

formát: 2.35:1, barevný, HD Digital, délka: 111 minut

Film:

Podle skutečné události, která se odehrála na začátku 70. let ve slavné Baker Street popisuje Čistá práce jednu nevyřešenou bankovní loupež. Terry Leather (Jason Statham) je spíše bezvýznamný lump, který dostane od své bývalé milenky Martiny Love (Saffron Burrows) tip na vyloupení banky. Loupež se s několika kumpány skutečně vydaří, ale v sejfu bude ještě něco mnohem nebezpečnějšího než jenom peníze.

,,Film roku pro dospělého diváka“, tak označil ve své době snímek Čistá práce slavný americký spisovatel Stephen King. A vlastně proč ne. Čistou práci natočil zkušený Roger Donaldson, který to s komploty umí velmi dobře už od dob Bez východiska s Kevinem Costnerem nebo 13 dní o kubánské krizi. Měl k dispozici 20 milionový dolarový rozpočet a vyšperkovaný scénář dvou britských scenáristických veteránů (oba jsou ročník 1937!), kteří události mají v živé paměti.

Film má řadu překvapivých zvratů, hrdiny, kterým se dá fandit, solidního tahouna Jasona Stathama a pochopitelně dlouhonohou krasavici Saffron Burrows, která se mi velmi líbí, takže její výkon hodnotím vždy jedničkou s hvězdičkou a dvakrát podtrženou. Tato sympatická krasavice inteligentní je mimochodem pravidelnou návštěvnicí Karlovarského filmového festivalu.

Čistá práce (2008)

Film má skvělou atmosféru, kterou kromě hudby obstarává sympatické retro ladění, které se vrací k legendárním drsným britským thrillerům 70. let s Michaelem Cainem, ke kterým se může směle zařadit. Nečekejte však podívanou ve stylu Dannyho parťáků, Čistá práce je nepřístupný film ve kterém kromě sexu a špinavých triků dojde i k řadě velmi brutálních scén. Údajně nejvíce obtížné bylo ženám doplňovat oholená pubická ochlupení, které pro simulování roku 1971 byla nezbytná. S tím si prý Donaldson osobně užil řadu perných chvilek. Autor článku dodává, že mu nevěří ani slovo :- ) . Povšimněte si také, že v cameo roličce se objeví jako zaměstnanec banky Mick Jagger.

Snímek Čistá práce se stal mezinárodním hitem. V USA vydělal 30, 1 milionů dolarů a celosvětově pak 64, 7 milionů. K tomu na prodeji DVD v USA ještě 14,7 milionu dolarů a když připočteme ještě celosvětová televizní a nosičová distribuce, je to už slušná suma. V případě, že jste tento film ještě neviděli, tak Realfilm ho vřele doporučuje. Pro milovníky napínavých filmů je Čistá práce rozhodně volbou, která nezklame a s postupujícím časem, zraje jako dobré víno.

Ondra Slanina

Přidat komentář

TOPlist