Nejdrsnější policajti filmového plátna

Nejdrsnější policajti filmového plátna

Nejdrsnější policajti filmového plátna

Měsíc červenec bude na RealFilmu ve znamení filmů o lidech, kteří se pohybují buď na správné nebo na špatné straně zákona. Dnešní pravidelný sobotní průvodce se zaměří na nejdrsnější policajty filmového plátna.

Jeden z nejlepších policajtů, který se kdy na plátně objevil je nejen podle mého názoru Frank Bullit ze slavného snímku Bullitův případ (Bullit, 1968), který je zpracovaný již v rubrice Retro a legendy.

Frank má ve své slavné filmové misi odehrávající se v San Francisku ochránit korunního svědka v případu mafie. Jeho úkol sice trvá jen přes víkend, ale zdaleka není tak jednoduchý. Navíc mu svědka několik hodin po svěření pod jeho ochranu zabijí. Frank tak musí zabránit tomu, aby se to kdokoliv dozvěděl, vypátrat jeho vrahy, čelit zkorumpovanému senátorovi a pak zjistit šokující pravdu, která celý případ hodí do jiného světla.

Bullittův případ (1968)

Pro diváka má Frank Bullit jednu obrovskou výhodu, vypadá totiž jako Steve McQueen. McQueen v jedné ze svých nejslavnějších rolí ani zdaleka nehraje, ale pouze existuje, což ovšem v jeho případě znamená, že se dočkáme jedné z nejlepších automobilových honiček (McQueen byl také automobilový závodník), romantické linie (McQueen byl proslulý lamač dívčích srdcí) a chlapské tvrdosti a neústupnosti, kterou se snažili na plátno neúspěšně transformovat mnozí další herci.

Bodem zlomu v policejních filmech bylo, když se na plátně objevil do té doby nepříliš známý dvoumetrový šlachovitý blonďák Clint Eastwood s neustále nasupeným výrazem a revolverem 44 magnum od firmy Smith & Wesson. Jeho jméno bylo Harry Calahan a nikdo mu neřekl jinak než Drsný Harry (Dirty Harry, 1971). Drsný Harry si diváky získal okamžitě, co se objevil na plátně. Režisérský veterán Don Siegel (Invaze zlodějů těl, Ptáčník z Alcatrazu a dalších 48 filmů!) film pojal Eastwoodovi na míru a natočil ho jako western v San Francisku.

Nejdrsnější policajti filmového plátna

Předlohou byl skutečný případ, který se na plátně objevil ještě několikrát (naposledy Zodiak Davida Finchera), kdy pachatel nebyl nikdy dopaden. Sadistický sériový vrah, který si říkal Zodiak – ve filmu Scorpio v geniálním podání Andyho Robinsona (zřetelný inspirační zdroj pro Jokera z Temného rytíře) terorizuje San Francisko.

Přestože Drsný Harry svou misi splní nad míru dobře, památné jsou zejména přestřelky, geniálně natočené noční sledování, nesmírně napínavá scéna, kdy Scorpio nechává Callahana běhat po nočním městě, surové rvačky nebo legendární scéna vyloupení bistra, ční nad celý film aura skvěle odvedené zábavy plné černého humoru, která z tohoto filmu dělá inspirační zdroj pro celý žánr policejních filmů vysokorozpočtového Hollywoodu. Co ale dělá z Harryho Callahana kromě jeho fyzické kondice nejdrsnějšího policajta filmového plátna je samozřejmost, z jakou cedí mezi zuby suché hlášky. Za všechny alespoň několik.

Nejdrsnější policajti filmového plátna

,,Já vím na co myslíš. Vystřelil šest ran nebo jenom pět. Dobrá, abych řek pravdu, v tom vzrušení jsem je přestal počítat. Ale tohle je 44 Magnum, nejvýkonnější revolver na světě, kterej ti ustřelí palici, takže by sis měl položit jednu otázku. Mám dneska šťastnej den? Takže, co, máš, šmejde?“

HC:,,Když chlap honí ženskou v parku s úmyslem jí znásilnit, tak toho bastarda zastřelím. To je můj postup.“
Starosta:,,Úmysl? Jak jste na to přišel?“
HC:,,Když pronásleduje nahej chlap ženskou v parku s řeznickým nožem a přitom mu stojí péro, tak předpokládám, že nejde vybírat pro červenej kříž.“

HC: Kde je ta holka?
Scorpio: Snažil jste se mě zabít!
HC: Kdybych se o to snažil tvoje hlava by teď byla všude kolem, takže, kde je ta holka?

Drsný Harry se stal skutečnou kinematografickou legendou, brzy se objeví i v nedělní rubrice Retro a legendy. Na plátně se pak Harry Callahan objevil ještě v Magnum Force, 1973, r: Ted Post, The Enforcer, 1976, r: James Fargo, Sudden Impact, 1983, r: Clint Eastwood, The Dead Pool, 1988, r: Buddy Van Horn.

Francouzská spojka (1971)

Mezi nejdrsnější policajty filmového plátna patří bezesporu také dva policajti, kteří jsou natočeni podle reálných postav. Dva drsní newyorkští detektivové Pepek námořník Doyle (Gene Hackman) a Buddy Russo (Roy Scheider) jsou na stopách gangů pašeráků drog z Francie v čele s Alainem Charnierem (Fernando Rey). Francouzská spojka (1971) byla doslova zemětřesením pro filmový realismus a pravý opak toho, co symbolizuje Drsný Harry. V rubrice Retro a legendy se film objeví již zítra!

Honičky jak po vlastní ose, tak v automobilech nejsou nijak stylizované, herci maximálně trpí, padouši jsou z masa a kostí a vizuál je drsný a špinavý. Policajti netrousí suché hlášky, ale snaží se zůstat především naživu v džungli New Yorku. Na místě je ale také zmínit druhý díl natočený Johnem Frankenheimerem, který je také velmi kvalitní a pokračuje v ultimátním pátrání po Charnierovi, kdy se po jeho stopách vydává Pepek námořník Doyle opět v podání Genea Hackmana. Film má velmi drsné dramatické momenty a stojí především na skvělých hercích. Přestože v době uvedení nebyl zdaleka tak dobře přijat, dnes je jasné, že čas prověřil jeho kvality.

Nejdrsnější policajti filmového plátna

Osamělým bojovníkem, normálním chlápkem, který je ve špatný čas na špatném místě je dnes už legenda filmového plátna John McClane v brilantním podání Bruce Willise. Die Hard, česky úsměvně Smrtonosná past z roku 1988 je ukázkou špičkové režie jednoho z nejlepších filmařů současnosti Johna McTiernana (Predátor, Hon na ponorku). Precizně vystavěná atmosféra, technicky složité záběry a funkční humor dělají z tohoto snímku nestárnoucí filmovou podívanou.

Newyorský policajt John McClane jede do L.A. na vánoční večírek své ženy do obchodního centra japonské společnosti NAKATOMI. Netuší, že společnost se stala terčem aristokratického zloděje Hanse Grubera (Alan Rickman), který předstírá, že je terorista, ale přitom plánuje obrovskou loupež se skupinou speciálně vycvičených žoldáků. McClane musí prokázat, že se nebojí a zachránit jak rukojmí, tak především svou ženu. Diváci byli nadšení.

S policejní praxí toho má film společného asi jen málo, ale jako zábava na sobotní večer film funguje dokonale. Snímek okamžitě odstartoval vlnu podobně laděných snímků – od těch skvělých (Nebezpečná rychlost, Přepadení v Pacifiku) až po slabomyslné (Teror ve vlaku). Dosud má další pokračování Die Hard 2, 1990, r: Renny Harlin, Die Hard with a Vengeance, 1995, r: John McTiernan, Live Free or Die Hard, 2007, r: Len Wiseman.

V červencových průvodcích filmového plátna se vydáme ještě za mnoha dalšími ikonickými postavami a filmy, takže zůstaňte naladěni na sobotní filmové průvodce na Realfilm.cz!

Ondra Slanina

Přidat komentář

TOPlist