Oldboy (2003)

Oldboy (2003)

Oldboy

Jižní Korea 2003, Old Boy, režie: Park Chan-Wook, scénář: Hwang Jo-Yun, Lim Joon-Hyung podle japonského manga Tsuchiya Garona a Minegishiho Nobuakiho, hudba: Hyun – jung Shim, střih: Sang-Beom Kim, kamera: Jeong Jeong-Hun, hrají: Choi-Min Sik, Yu Ji-Tae, Kang Hye-Jeong a další…

formát: 2.35:1, barevný, 35 mm, délka: 120 minut

Velká cena na MFF v Cannes, nominace na Zlatou palmu v Cannes, Asia Pacific Film Festival – nejlepší režie, herec (Choi-Min Sik) a mnoho dalších ocenění po celém světě

Film:

Oh Dae-su (Choi Min-sik) se jednoho večera pořádně opije a místo na oslavě dceřiných narozenin skončí zadržený na policii, až do chvíle než si pro něj přijde kamarád. Ten pak z budky zavolá k nim domů, že je na cestě, jenže když se otočí je Oh Dae-su pryč. O chvíli později se Oh Dae-su probudí ve svém novém domově, místnosti s příslušenstvím a železnými dveřmi, které mají dole otvor, aby dostával jídlo. Příštích patnáct let pro něj bude zatraceně těžkých.

Jednoho dne je propuštěn na svobodu a začíná pátrat, kdo ho uvěznil. Přitom se seznámí s atraktivní dívkou, do které se zamiluje. Svého věznitele dokonce i potká, ale ten mu řekne, že do pěti dnů musí zjistit proč, jinak jeho nové lásce ublíží.

Oldboy (2003)

Oldboy je od úvodu strhující jihokorejský film, který je plný šibeničního humoru a rafinovaných scenáristických kliček. Já osobně jsem velkým příznivcem jihokorejských filmů, ostatně také proto, že jsem měl na jazykovce spolužačku ze Soulu, která byla naprosto báječná. Jihokorejci jsou neuvěřitelně pracovitý a kulturně mimořádně vybíravý národ (to neznamená, že by u nich ale neměly největší sledovanost stejné telenovely typu Ordinace v růžové zahradě jako u nás), zatímco my v Evropě máme i 5 týdnů dovolené, oni si vybírají maximálně 3 dny a většina z nich vám na rozdíl od našince správně odpoví na otázku kdo je Don Giovanni.

Oldboy (2003)

To je také jistě důvod proč je Oldboy prostředním dílem neuvěřitelně propracované série, která se natočila během pouhých 3 let a která byla pro Ameriku skutečným kulturním šokem. Pro Evropana naopak příjemným překvapením, protože je především fantastickou syntézou antického dramatu, hraběte Monte Christa a specifického jihokorejského přístupu ke kinematografii.

Snímek má nápaditou režii a může se pochlubit skutečně zajímavou výpravou, zimní scenérie se natáčely na Novém Zélandu, který jihokorejským filmařům učaroval. Hlavními klady jsou ale herecké výkony trojice hlavních představitelů. Hlavní hrdina v podání Choi-min Sicka dokonce zhubl pro roli 10 kilogramů a téměř všechny akční scény natočil bez dubléra. Přestože film hýří brutálními scénami, uvidíte však pouze 7 smrtí, což je na asijský film zatraceně málo a hodně stylizovanou akcí, při které je ale minimum CGI efektů, je v některých okamžicích opravdu velice jímavý.

Oldboy (2003)

Oldboy se stal obrovským mezinárodním hitem. Velmi mu k tomu dopomohla propagace Quentina Tarantina, který film všude vychvaloval a dokonce hovořil o tom, že natočí remake. Naštěstí se ukázalo, že to byla kachna vypuštěná pouze ve snaze upozornit na kvalitní film. Režisér Park Chan Wook film natočil jako prostřední část své volné trilogie o pomstě. První snímek se tak jmenuje Boksuneun naui geot/ Sympathy for Mr. Vengeance (2002) a Nebohá paní pomsta / Lady Vengeance (2005) slavnou sérii uzavírá.

Ondra Slanina

PS: Transkripce jmen se může v různých zdrojích lišit.

1 komentář

  1. Ondra Slanina napsal:

    Tenhle film prostě funguje i po letech, jedinečné mistrovské dílo.

Přidat komentář

TOPlist