Počátek (2010)

Počátek (2010)

Počátek

USA/VB 2010, Inception, režie a scénář: Christopher Nolan, kamera: Wally Pfister, střih: Lee Smith, hudba: Hans Zimmer, hrají: Leonardo DiCaprio, Ken Watanabe, Marion Cotillard, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page, Cillian Murphy, Michael Caine, Dileep Rao, Tom Berenger, Pete Postlethwaite a další…

formát: 2.35:1, 1.44:1 (IMAX), barevný, 35 mm, 65mm (IMAX), HD Digital , délka: 148 minut

Film:

Moře vyplaví unaveného muže (Leonardo DiCaprio) s pistolí a vysoustruženou točící káčou, nic jiného u sebe nemá. Ozbrojená stráž ho přivede k téměř umírajícímu starci v interiéru jakéhosi japonského paláce. Stařec vidí káču, pistoli a říká něco ve stylu:,,To jsem neviděl už víc jak 30 let. Přišel jsi mě zabít?“ STŘIH. Stejný interiér. Cobb (Leonardo DiCaprio), prozradí své jméno, tentokrát je ve drahém značkovém obleku a přichází se svým obchodním partnerem Arthurem (Joseph Gordon-Levitt, který vypadá téměř, jak Heath Ledger) nabídnout své služby evidentně mocnému a bohatému Saitovi (Ken Watanabe).

Počátek (2010)

Cobb je totiž extraktor, během spánku je schopen svému terči ukrást v jeho vlastním snu jakékoliv střežené tajemství. Následujících pár minut neprozradím ani na mučidlech!!!STŘIH. Cobb dostává od Saita nabídku, která se neodmítá. Pokud se mu podaří vnuknout myšlenku, tedy obrácený proces, který ještě nikdo nedělal, dědici energetického impéria Fischerovi (Cillian Murphy), aby zděděný podnik okamžitě po převzetí zavřel, zařídí mu výmaz z rejstříku trestů a bezpečný návrat do USA za jeho dětmi. STOP. Víc o ději už ani slovo!

Počátek je žánrově akční dramatický kriminální sci-fi thriller.

Je rok 2008. Premiérový víkend Temného rytíře, který byl nejúspěšnější v dějinách kinematografie zastihl Christophera Nolana na dovolené a novinářům na dotazy, jak se cítí jako režisér nejlépe přijatého filmu v historii, odpověděl, že stejně jako včera, protože chtěl jediné, natočit dobrý film. Jen v kinech film utržil přes miliardu dolarů. A bylo po dovolené. Nolan byl okamžitě žádanou celebritou. Z dotazů na Batmana 3 si dělá legraci, dokonce zavtipkuje, že příště zahraje Jokera Eddie Murphy.

Počátek (2010)

O pár týdnů později má Nolan publicity plné zuby a od hlavounů z Warner Bros. přichází zpráva, že další film pan Christophera Nolan bude opět realizovat u nich a jaká je to pro ně ohromná čest. Nebude to sequel Batmana, ale akční thriller INCEPTION za 200 milionů dolarů, veškeré další informace jsou přísně tajné a pan Nolan nebude podávat další rozhovory, protože se plně věnuje příštímu projektu.

Udílení Oskarů za uplynulou sezónu. Heath Ledger získává za fenomenálního Jokera posmrtného Oskara. Filmem roku se stává Milionář z chatrče a trapas je na světě. Americká filmová akademie umění a věd proto od další sezóny zavede hned 10 nominací pro nejlepší film. Důvod je jasný.

Když Vás všichni plácají po zádech a říkají, že jste génius, tak vám z toho buď hrábne a necháte se jako režisér Michael Cimino přešít na ženskou a nebo se jako James Cameron a Stanley Kubrick stáhnete z veřejného života. To ale není parketa Christophera Nolana.

Počátek (2010)

Počátek je 200 milionový autorský film Christophera Nolana, napsal si k němu sám scénář, je hlavním producentem a pochopitelně režisérem. Hned vysvětlím. Povšimněte si vizáže Leonarda DiCapria, jeho účesu ve filmu a oblečení a pak se podívejte na jakoukoliv fotografii Christophera Nolana. A pak se podívejme na charakter postavy, kterou DiCaprio ve filmu hraje. Říkají mu, že je nejlepší v tom, co dělá, ale podobně skvělých lidí je v branži celá řada, je plný vnitřní nejistoty, je záhadný a nemůže se věnovat rodině. Na druhou stranu svou práci miluje a ví o ní všechno.

Tedy stejně jako Christophera Nolan, který ještě jistě viděl Matrix a hlavně Noční můru v Elm Street a pochopitelně natočil takové výjimečné filmy jako Memento, Insomnie, Batman začíná, Dokonalý trik a Temný rytíř. Za tu dobu v branži si vytvořil jedinečný filmový styl a obklopil se lidmi se stejnou krevní skupinou – kameramanem Wally Pfisterem, hudebním skladatelem Hansem Zimmerem, hercem Michaelem Cainem, střihačem Lee Smithem a dalšími a zakotvil u studia Warner Brothers, které ho má evidentně v úmyslu hýčkat. Jeho smysl pro divácký titul je totiž dosud neomylný.

Pages: 1 2

1 komentář

  1. tomas lacina napsal:

    Opravdu brilantní film, který mě v žádném případě nezklamal. Byl jsem nadšený, jako už dlouho ne.

Přidat komentář

TOPlist