Traffic – nadvláda gangů (2001)

USA/SRN, Traffic, režie: Steven Soderbergh, scénář: Stephen Gaghan, kamera: Peter Andrews (Steven Soderbergh), střih: Stephen Mirrione, hudba: Cliff Martinez, hrají: Michael Douglas, Benicio del Toro, Don Cheadle, Catherine – Zeta Jones, Don Cheadle, Erika Christensen, Dennis Quaid, Salma Hayek, Topher Grace a další…

Formát: 1:85:1, barevný, 35 mm (vybrané scény DV), délka: 147 minut

Oskar – nejlepší režie, střih, adaptovaný scénář, nejlepší herec ve vedl. roli – Benicio del Toro, nominace na Oskara za nejlepší film, Nejlepší herec v hlavní roli na MFF v Berlíně (Benicio Del Toro), nominace na Zlatého medvěda na nejlepší film na MFF v Berlíně a dalších více než 50 prestižních cen a nominací

Film:

Senátor (Michael Douglas), který má na starosti zákon o drogách má doma závislou dceru (Erika Christensen). Manželka úspěšného podnikatele (Catherine Zeta Jones) zjistí, že její muž je ve skutečnosti dealer drog. Mexický policajt (Benicio Del Toro) každý den nastavuje krk, aby odhalil pašeráky drog a to samé dělá agent FBI.

Umělecký vývoj režiséra Stevena Soderbergha z něj dělá jednoho z nejdůležitějších filmových režisérů historie. Kdyby přestal režírovat už by nemohl zabránit tomu, aby se zapsal mezi ty nejdůležitější. Jeho první filmový úspěch se jmenoval Sex, lži a video a získal si kultovní proslulost. Poté však jako by se po něm slehla zem. Jeho více či méně nezávislé filmy občas sice slavily kritické úspěchy, ale žádný výrazný film se nekonal. Lehce nadprůměrná adaptace Elmorea Leonarda Zakázané ovoce (Out of Sight) ho sice navrátila, alespoň do podvědomí, ale nikdo netušil, že v roce 2000 všem vytře zrak.

V Oskarovém klání se totiž utkaly dva jeho snímky a nutno podotknout, že dlouho nebylo jasné, který to nakonec vyhraje. Nakonec to vyhrál ten třetí – Gladiátor, ale to nevadí v tom, že na režisérského Oskara byl Soderbergh nominován hned dvakrát a skutečně ho i získal.

Prvním filmem je Erin Brockovich. Právnické drama podle skutečné události, kterou ztvárnila vynikajícným způsobem Julia Roberts. Druhým je právě mozaikovitý příběh o putování drog ve Spojených státech, který je přímým remakem dokumentárního filmu společnosti Channel Four s názvem Traffik z roku 1989 a jehož jednotlivé vrcholy tvoří v neuvěřitelných hereckých kreacích Michael Douglas, Catherine Zeta – Jones, Benicio Del Toro, Denis Quaid nebo Don Cheadle. Oba filmy vydělaly jen v USA přes 120 mil. dolarů.

Zajímavostí je, že v rámci navození atmosféry dělal Soderbergh i kameru (pod pseudonymem) a pobíhal při akčních scénách skutečně s velkým nasazením. Při natáčení v Tijuaně ani nevyndával stativ z auta a točil všechno z ruky. Několik dějových rovin, které Soderbergh odlišuje používáním barevných odstínů pomáhají sice formálně v orientaci, ale přitom nijak nenahrazují skvělý scénář Stevena Gaghana. Film je jedním z prvních ,,dokudramat“, které se staly v prvním desetiletí jednadvacátého století oblíbeným žánrem (vzpomeňme geniální brazilské filmy Město Bohů a Elitní jednotku – s oběma se setkáte na stránkách Realfilmu v dohledné době nebo Oskarový Crash).

Oproti ostatním dokumentárním dramatům však má v řadě rolí herce z A seznamů velkých studií, jenže v tomto případě to skvěle funguje. Ostatně když máte v ansámblu žraloka formátu Michaela Douglase můžete ho v klidu obsadit do role senátora a bude maximálně věrný. V divácích jeho samotná přítomnost automaticky spouští signál, že sledují někoho významného. Přitom Douglas nabídnutý part odmítnul a roli přijal Harrison Ford, který si nechal postavu přepisovat na tělo. Nakonec se však rozhodl z natáčení vycouvat a Douglas po přečtení Fordem upraveného scénáře řekl, že teď je to ono a bude to hrát.

Nejzdařilejší roviny jsou chladně modrá – tedy rovina senátora Michaela Douglase a hnědá – pasáže v Mexiku s fenomenálním Benicio Del Torem. Natáčení bylo opravdu mimořádně náročné. Ve filmu je 135 rolí s textem a natáčení probíhalo na 110 lokacích v 8 jiných městech. Tvůrcům pomáhali i televizní kolegové. Producenti seriálu Západní křídlo s Martinem Sheenem jako prezidentem USA, který běžel i u nás, umožnili filmařům použít jejich lokace Bílého domu pro natočení interiérů. Údajně totiž ve studiu vytvořili přesné kopie prostorů sídla amerických prezidentů.

Některé kritiky vyčítaly scénáristovi Gaghanovi, že senátorova dcera má skvělé školní výsledky, i když bere drogy. Na to sám ostře reagoval, že to vysvědčení ve filmu bylo jeho a v době studií byl na drogách.

Soderbergh režíroval opravdu drsně. Aby dosáhl efektu sjetých puberťáků foukal jim do očí a nosu peppermintový prach, aby slzely a zrudnul jim nos. Ta dřina a snaha o maximální věrnost však slavila fenomenální úspěch u kritiky a diváků, stačí se podívat pod základní údaje o filmu. Film však uspěl i u diváků. Rozpočet filmu, který byl na tento druh filmu dost vysokých 48 milionů dolarů vzbuzoval značné rozpaky, které se ukázaly jako neopodstatněné. V USA film vydělal 124,1 milionu dolarů a celosvětově film přinesl 208,3 milionů.

Na trailer se podívejte zde.

Ondra Slanina

Přidat komentář

TOPlist