Volavka (2002)

Volavka (2002)

Volavka (2002)

Hong Kong 2002, Mou Gaan Dou (mez. název. Infernal Affairs), režie: Andrew Lau (Wai-keung Lau), Alan Mak, scénář: Alan Mak, Felix Chong, hudba: Chan Kwong Wing, kamera: Andrew Lau (Wai-keung Lau), Yiu Fai Lai, střih: Curran Pang, Danny Pang, hrají: Andy Lau, Tony Leung, Anthony Wong, Eric Tsang, Chapmant To, Lam Ka Tung a další…

2.35:1, barevný (některé pasáže černobílé), 35 mm, 101 minut, 97 minut (režisérský sestřih)

Hong Kong Film Awards: nejlepší film, herec (Tony Leung), režie, střih, scénář, vedlejší herec (Anthony Wong), píseň, nominace na Hong Kong Film Awards akční choreografie, kamera, herec (Andy Lau), kostýmy, hudba, zvuk, vizuální efekty, herec ve vedlejší roli (Eric Tsang, Chapman To) a více než 20 dalších nominací a ocenění

Film:

Je to pár měsíců zpátky, co jsme na RealFilmu inzerovali film Martina Scorseseho Skrytá identita, který je americkým remakem této brilantní kriminální podívané z produkce starého dobrého Hong Kongu. Volavku jsem viděl až po shlédnutí právě amerického oskarového triumfu, také díky tomu, že jsem jí dostal darem od svého redakčního kolegy Dana Adama. Pokud nejste příznivci asijské kinematografie, nebo jste se s ní dosud příliš nesetkávali, tak Volavka je rozhodně dobrým důvodem proč tuto skutečnost změnit.

Volavka (2002)

Ming (Andy Lau) byl nasazen jako zvěd největšího zločineckého hongkongského gangu do řad místní policie. Ve stejné době byl Yan (Tony Leung) infiltrován mezi mafiány. Obě strany se tak připravují využívat díky čerstvým informacím slabostí svého nepřítele. Ming dělá u policie slušnou kariéru, brzy je povýšen na místo, kde má možnost sledovat osobní složky policistů. V prvé řadě mu jde o to odhalit identitu infiltrovaného špeha u nich v gangu, který jim dlouhodobě narušuje obchodní plány. Začíná se stahovat smyčka, nikdo nevěří nikomu a rozjíždí se tak hra bez pravidel, kde jde všem o holý život.

Hongkongské filmy se vždy viděli v americké produkci, kterou ozvláštňovaly svým folklórem a především specifickou akcí, na kterou si za ta léta mohou bez problémů dát trademark. Volavka má mnoho styčných bodů s filmy o infiltrování policistů mezi gangstery, ale invenčně používá motiv infiltrace gangstera mezi policisty. Vzniká tak zvláštní dvouhra, kdy se postupně mění naše sympatie k hlavním hrdinům, kteří se konec konců na začátku snímku potkávají v policejní škole.

Volavka (2002)

A věřte, že se vám měnit budou, protože jak Ming, tak Yan nejsou charaktery, které by byly černobílé a pro své jednání mají velmi dobré důvody. Obecně tak platí, že fandit budete pochopitelně podle toho, zda usínáte ve své vyhřáté posteli nebo na Borech. Herecké výkony hereckých představitelů jsou vynikající, kromě výborné ústřední dvojice zaujmou ale i typově velmi době vybraní herci.

Volavka není typickým hongkongským akčním filmem. Spíš než cokoliv jiného je především inteligentním kriminálním dramatem, který těží spíše z pečlivě budovaných dramatických zvratů než řízné akce plné kopů a bojů na drátech. Film má nápaditou režii, která dodržuje žánrová pravidla thrillerů – tedy pečlivě budovanou tísnivou atmosféru ústící v napínavou akci a překvapivé finále vymykající se žánrovým schématům.

Film se dočkal dvou úspěšných pokračování.

Ondra Slanina

Přidat komentář

TOPlist