Všeuměl Jindřich Polák

Jindřich Polák

Jindřich Polák

Když jsme v redakci připravovali na konci června redakční plán na červenec byla nám u středečních profilů od začátku jasná řada jmen. Téma na hraně zákona je dostatečně otevřené a za jeden z nejlepších kriminálních filmů považuji Smrt stopařek. Dnes se budeme věnovat minimálně evropsky známému režisérovi Jindřichu Polákovi, který se uměl pohybovat bezpečně v mnoha žánrových vodách.

Jindřich Polák se narodil 5.5. 1925 v Praze a svou lásku k filmu začal již ve 20 letech uplatňovat v praxi jako asistent režiséra v Barrandovských ateliérech. Zkušenosti tak získával u Otakara Vávry (Předtucha, Krakatit, Němá barikáda), Miloše Makovce (Veselý souboj) a Vladimíra Čecha (Expres z Norimberka). Poté se stal pomocným režisérem.

Jeho první režií tak byl krátký loutkový film Statečný cínový vojáček (1955). Na základě úspěchu tohoto filmu se Polákovi podařilo natočit v česko-německé koprodukci loutkový film Císařovy nové šaty.

Jindřich Polák - filmografie

Jeho první hraný snímek se stal s obrovským úspěchem a diváci, zejména teenageři, brali kina útokem. Můj otec je z tohoto filmu dodnes v šoku a matka hýká blahem, když ho reprízuje televize. Mnozí z vás vědí, že se jedná o snímek Smrt v sedle (1956). Do hlavní role prozíravě obsadil mladého sympaťáka Rudolfa Jelínka, který hraje milovníka koní Tomáše, který je unešený z dobrodružných rodokapsů a půvabné Věrky.

Tomáš je ostatním kamarádům spíš pro srandu a proto ho vylekají převlečení za desperády. Jenže ve stejném oblečení někdo zrovna přepadne účetního Šulce. Kovbojka po česku, eastern, dobrodružný příběh pro mládež, romance a kriminální zápletka. Polák rozehrává řadu motivů, které jsou charakteristické pro celou jeho tvorbu.

Jindřich Polák - filmografie

O poznání přitvrdil s dalším filmem, které se jmenuje Páté oddělení (1961). Přestože ani Polák se nevyhnul ideologickému balastu, podařilo se mu ho tam minimalizovat. Snímek je rekonstrukcí autentické špionážní akce a je to, čemu se dnes říká dokudrama. Polák se zaměřuje na odhalování kapitalistické špionáže bezpečnostními složkami.

V hereckém obsazení zaujme Radovan Lukavský, pro kterého byl přeci jenom pobyt na filmovém plátně spíše vzácnější. V anketě filmových diváků byl tento snímek vyznamenán cenou pro nejúspěšnější film roku a dramaturgie Československého filmu za něj získala státní cenu.

Jestliže Karel Zeman měl pana Prokouka, pak Jindřich Polák stvořil evropsky velmi úspěšnou postavičku Klauna Ferdinanda, který se těšil velké popularity především v NDR. Jeho filmová podoba pak slavila úspěch na dětském filmovém festivalu v Benátkách, odkud si odvezl snímek Klaun Ferdinand a raketa cenu kritiků.

Jindřich Polák - filmografie

Pravděpodobně jediné zásadní vážné hrané filmové sci-fi v tuzemsku se jmenuje Ikarie XB1 a Jindřich Polák ho natočil v roce 1963. V 22. století vyšle lidstvo raketu na detailně naplánovaný let na Alfa Centauri. Promyšlený let naruší setkání s vrakem rakety z 20. Století na jehož palubě jsou jak atomové zbraně, tak nakažlivé nemoci.

Snímek, na který fanoušci české sci-fi nedají dopustit, a po kterém je ostatně pojmenovaný i jediný sci-fi magazín Ikarie, který vychází již téměř 20 let na našem trhu je vzácnou ukázkou českého žánrového filmu, který má natolik nosnou myšlenku a je tak zajímavě natočen, že uspěl i v zahraničí. Je celkem pochopitelné, že jeho poselství se může dnes jevit poněkud naivně, stejně jako zpracování, ale ve srovnání s ostatní světovou sci-fi tvorbou té doby je výsledek velmi dobrý. Film rozhodně patří mezi nejzajímavější snímky naší kinematografie.

Těžko říct, co vedlo Jindřicha Poláka k jeho dalšímu snímku, kterým byla hudební revue Strašná žena (1965) natáčená rovněž v komunistickém Friedrichstadtpalast v Berlíně. Ano, přátelé, je to skutečně ten ohavný kulturák z kultovního komunistického zábavného eintopfu Ein Kessel Buntes.

O poznání lépe dopadla další výprava do zajímavého gangsterského žánru. Snímek se jmenoval Hra bez pravidel (1966) a byl i formálně velmi zajímavě řešený. První linie příběhu byla o loupeži v klenotnictví, zatímco druhá se zaměřovala na pátrání, které vedla Bezpečnost 4 roky po zločinu v osobě nadporučíka Málka (Svatopluk Matyáš). Silné herecké obsazení doplňuje Jiří Adamíra nebo Vladimír Menšík.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist