Buffalo 66 (1998)

Buffalo 66   (1998)

Buffalo 66

USA 1998, Buffalo 66, alternativní český název Osudová sázka, režie: Vincent Gallo, scénář: Vincent Gallo a Allison Bagnal podle námětu Vincenta Gallo, hudba: Vincent Gallo, střih: Curtis Clayton, kamera: Lance Acord, hrají: Vincent Gallo, Christina Ricci, Ben Gazzara, Mickey Rourke, Rosanna Arquette, Angelica Huston a další…

formát: 1.85:1, 35 mm, barevný, délka 110 minut

Nominace na nejlepší debut na Independent Spirit Awards, nominace na Velkou cenu poroty na festivalu v Sundance, nejlepší herečka na MFF v Seattle (Christina Ricci), Moviezone Award na MFF v Rotterdamu (Vincent Gallo), Zvláštní uznání amerických kritiků na výročních cenách National Board of Review za mimořádný snímek

Film:

Billy Brown (Vincent Gallo) je smolař a ve své podstatě zakřiknutý světem obelhaný člověk. Odseděl si 5 let v kriminále za zločin, který nespáchal a i když má v hlavě myšlenky na pomstu, není to jeho priorita. Tou je totiž dokázat rodičům (fantastičtí Ben Gazzara a Angelica Huston), že není budižkničemu. Podle Billyho je důkaz o lidském úspěchu hezká chytrá milá přítelkyně a dobrá práce. O práci se lhát dá, těžko se půjdou rodiče přesvědčit na vaše pracoviště, ale přítelkyni jednou ukázat musíte. Billy proto unese tanečnici Laylu (Christina Ricci) ze školy, aby ji mohl jako svou přítelkyni ukázat rodičům.

Buffalo 66   (1998)

Únos z lásky nebo čiré touhy je námět starý jako lidstvo samo. Těžko asi naleznete otřepanější námět, ale pokud ho dovedete dobře zpracovat, může se z toho vyklubat parádní záležitost. Jako třeba film Buffalo 66 Vincenta Gallo (Tetro).

Vincent Gallo se narodil v Buffalu a v jeho žilách koluje sicilská krev. V 16 letech ho otec vykopnul z domu a protloukal se všelijak. Hrál v různých kapelách, seznámil se z americkou bohémou (přátelil se slavným Basquiatem) a potkal spoustu vlivných lidí americké nezávislé scény, ať už hudební nebo filmové. Mnohonásobný talent a zajímavá fyziognomie ho předurčila k tomu, aby se poměrně rychle stal ikonickou postavou, kterou dnes využívá třeba firma Calvin Klein. Jak už jsme zde mnohokrát zdůrazňovali, nezávislý, nutně neznamená chudý:- )

Buffalo 66   (1998)

Na Buffalo 66 získal 1 a půl milionu dolarů. S takovou částkou si do epizodních rolí můžete už vybírat slušné hráče. Výběrem Bena Gazzary do role otce se například hlásí k tvorbě kultovního newyorského režiséra Johna Cassavatese. Vincent Gallo však film postavil především na sobě a tahle sázka mu vyšla. Gallo je totiž skvělý herec, výborný režisér, který má skvěle zvládnutou atmosféru a pochopitelně i muzikant.

Film má klidnější tempo, spíš rezonuje evropskou filmovou scénu, a obsahuje řadu mimořádně silných momentů. Při sledování filmu se dočkáte řady romantických momentů, stejně jako horrorových výjevů, za které by se nemusel stydět ani samotný mistr David Lynch.

Buffalo 66   (1998)

Film u nás bohužel minul kinodistribuci, ale objevil se ve videodistribuci pod dementním názvem Osudová sázka (?) a Česká televize ho uvádí pod originálním názvem. I když ve filmu jde o sportovní sázení, tak přeci jenom dost okrajově. Buffalo 66 je totiž nezávislým filmem o mezilidských vztazích a i přes bizarní motivy je naprosto konkrétním důkazem civilní linie tvorby americké kinematografie vymykající se zhollywoodizovanému žánrovému zařazení.

Film v amerických kinech vydělal 2,4 milionu dolarů a kromě účasti na celé řadě prestižních přehlídek byl uváděn v celosvětové distribuci.

Ondra Slanina

Přidat komentář

TOPlist